G7 остаточно погодила кредит на $50 млрд для Ураїни [ Редагувати ]
Україна отримає 50 мільярдів доларів шляхом доходів від заморожених російських активів. Кошти надійдуть у вигляді кредитів. Процедуру вже остаточно узгодили країни "Групи семи". Хто внесе найбільші частки та які зобов'язання матиме Україна? Докладно розкаже Ірина Іванова.
Домовленості досягнуто. Мета - почати виплати до кінця року. Таку заяву зробили лідери країн G7, затвердивши кредит для України до п'ятдесяти мільярдів доларів. Як домовилась "Велика сімка" ще на червневому саміті в Італії, ці кошти забезпечать з прибутків від заморожених російських активів.
Російська незаконна та неспровокована агресія завдала невимовної шкоди народу України, а також світовому миру та безпеці. Наша рішучість надавати Україні необхідну підтримку для перемоги непохитна. росія має покінчити зі своєю незаконною загарбницькою війною та відшкодувати завдані Україні збитки відповідно до норм міжнародного права.
До п'ятдесяти мільярдів доларів виділять країни "Великої сімки" та Євросоюз. Кожен надасть свою частку. Найбільші припадуть на США та ЄС. Вашингтон погодився на 20 мільярдів доларів. А Брюссель цього тижня схвалив для України макрофінансовий кредит на 35 мільярдів євро та механізм його виплати.
Карін Карслбро, шведська депутатка Європарламенту (група "Оновити Європу"):
Погашення позики буде фінансуватися коштом прибутків від заморожених російських активів у Європі. Це перший випадок, коли таку стратегію застосовують у структурованій формі та в такому великому масштабі кредиторами по всьому ЄС та G7. Нещодавно хтось говорив, що це неможливо. Але сьогодні ми покажемо, що вони помилялися. Ми хочемо, і ми змусимо росію заплатити та нести відповідальність за її агресію та жахливі злочини.
Утім, кредитний внесок з боку Євросоюзу буде меншим: 18 мільярдів євро - йдеться в заяві Єврокомісії. ЄС раніше погодив більшу суму, оскільки існував ризик, що Вашингтон виділить менше коштів. Свої внески в приблизно рівних частках також зроблять Велика Британія, Канада та Японія, але офіційного підтвердження структури кредиту ще немає.
- США - 20 млрд дол.
- ЄС - 18 млрд дол.
- Велика Британія - 2,6 млрд фунтів стерлінгів.
- Канада - 5 млрд канадських дол.
- Японія - 3,3 млрд дол.
Премʼєр-міністр України Денис Шмигаль назвав рішення про кредит російським коштом однією з найбільших фінансових перемог за два з половиною роки. Уряд планує спрямувати його на потреби в обороні, відновлення та на підтримку людей.
Денис Шмигаль, премʼєр-міністр України:
Ці 50 млрд доларів створюють основу для нашої фінансової та економічної стійкості у 2025. Важливо, щоб ці кошти були не єдиними, що доступні Україні наступного року. Ми також продовжуємо нашу чотирирічну програму з ЄС "Ukraine Facility" на 50 млрд євро. Продовжуємо програму з МВФ. Продовжуємо спільні фінансові, економічні, енергетичні та інші проєкти з нашими союзниками.
Разом з грішми Україна отримає і зобов'язання. Принаймні, вони будуть прописані в угоді з Євросоюзом.
Ірина Іванова, кореспондентка:
Усі операції щодо нового кредиту ґрунтуватимуться на дотриманні умов, що прописані в Плані для України. Тобто це ті самі вимоги, за якими Київ уже отримує довгострокову фінансову допомогу ЄС. Йдеться про впровадження реформ у державному управлінні, фінансовій і судовій системі, боротьбу з корупцією.