росія не дає дозволу на роботу змішаних медичних комісій [ Редагувати ]
Полон, що вбиває. росія не дає дозволу на роботу змішаних медичних комісій. Тобто коли військовополонених як українських, так і російських могли б обстежувати іноземні лікарі. Таку комісію Україна створила ще торік.
І завдяки їй мали б повертати додому або вивозити у нейтральні країни на лікування тяжкопоранених військовополонених. Однак наш ворог блокує цей процес. Навіщо? І хто може бути тим важелем впливу - Єлизавета Яковлєва розкаже.
У липні 22-го чоловік Світлани став однією з жертв теракту в Оленівці. Причому після вибуху дістав поранення, але вижив. Втім рашисти довгий час не надавали полоненому жодної допомоги. А коли нарешті схаменулися, було вже запізно. Саме це злочинне зволікання врешті й вбило.
Світлана Салоцька, вдова військовополоненого:
Він загинув у КамАЗі по дорозі до лікарні. Серед таких військовополонених, які могли вижити, був мій чоловік, їх було 9. Інші поранені були направлені в Донецьку лікарню.
Світлана впевнена: її чоловіка та ще багатьох його побратимів можна було врятувати. Міжнародне право передбачає можливість негайно повертати військовополонених, якщо вони важкопоранені або мають тяжкі хвороби. Для цього потрібен лише висновок спеціальної змішаної медичної комісії.
Світлана Салоцька, вдова військовополоненого:
Якби були ці змішані медичні комісії, таких тяжкопоранених і уже інвалідів можна було б репатріювати на батьківщину, в Україну.
У складі комісії має бути три фахівці. І лише один з них - представник країни, де утримують бранців. Решта - незалежні медики з інших країн. За даними українських правозахисників, таку процедуру вже могли б пройти щонайменше 115 поранених полонених. Втім, реальні дані вочевидь в рази більші. Адже рашисти не лише створюють нелюдські умови для українських бранців, а й приховують реальну кількість полонених, особливо коли ті вже мають важкі захворювання або травми від тортур.
Всеволод Стеблюк, начальник військово-медичного управління Національної Гвардії України:
Люди різного віку, багато хто має хронічні захворювання. Вони залишаються без медичного контролю, в них відбувається прогресування основних захворювань. Плюс умови утримання, вони також не сприяють нормальному одужанню. Те, що ми бачимо, можливі розвитки й туберкульозу, і шкірних захворювань. Плюс розлади психічні, які так само виникають на стресі. Без професійного медичного контролю ніхто не може оцінити наслідки для здоров'я. І головне, що це має бути незалежний медичний контроль.
В Україні змішані медкомісії створили ще торік влітку - звітують в Офісі Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. А отже, ми зробили все для того, щоб важкохворих можна було повернути й з російського полону і віддати ворогу їхніх поранених. От тільки росія не поспішає дослухатися до норм міжнародного законодавства.
Тетяна Шелест, представниця Офісу Уповноваженого Верховної Ради з прав людини:
Минулого року створили змішану медичну комісію, до якої входили 2 представники нейтральної країни, 1 представник України. І ось уже рік ми чекаємо фідбек від росії. Що відбувається - фактично нічого. Вони, відверто кажучи, не хочуть забирати своїх людей додому, вони їм не потрібні.
Петро Яценко, представник Координаційного Штабу з питань поводження з військовополоненими:
Військовополонені, стан здоров'я яких не дозволяє їм перебувати у місцях утримання, повинні бути або репатрійовані до третьої країни для лікування, або репатрійовані до країни їхнього походження. Ми готові до того, щоби повертати додому важкопоранених і важкохворих.
Україна неодноразово зверталася до представників ООН та Міжнародного Червоного Хреста. Втім, питання, як змусити росію діяти за законом, досі залишається відкритим. Як наслідок - десятки, а то й сотні українців, яким потрібна термінова медична допомога залишаються у ворожому полоні.