В Одесі люди не можуть отримати компенсації за програмою "єВідновлення": в чому проблема [ Редагувати ]
В Одесі з неочікуваною проблемою стикнулися жителі будинків, що постраждали внаслідок ворожих обстрілів. Люди не можуть отримати компенсації за програмою "єВідновлення". Тому що їхні домівки мають статус пам'яток архітектури. Як виникла така правова колізія та чи є вихід із ситуації - з'ясували наші кореспонденти.
Історичний центр Одеси. У листопаді ворожий "Шахед" влучив у житловий будинок, зведений ще півтора століття тому. Третій поверх знищений повністю, на інших - значні руйнування. Ірина, мешканка квартири на першому поверсі, показує наслідки: живого місця майже не залишилося.
Ірина Плінська, власниця пошкодженої квартири:
Ось ця частина квартири найбільш пошкоджена, бо над нами саме був приліт і тут у нас впала одна з балок, тут великі каміння, ракушняк та інші частини старої забудови. Воно висить, воно дуже небезпечне. Тут не те, що жити, тут знаходитись дуже небезпечно. І це треба негайно робити, тому що якщо почекати ще зиму, пів року – ця будівля просто може рухнути.
У помешканні Христини так само. Упала стеля в кімнатах, у стінах - тріщини, вікон більше немає. І лише дивом ніхто не загинув.
Дане вікно було також повністю розбите, також захистили, як могли, плівкою, але ми розуміємо, що на зиму це ніяк не врятує, бо досі стіни мокрі й вони не висихають, тому що три дні були роботи з гасіння пожежі.
Втім, претендувати на державну компенсацію, щоб відремонтувати домівки, люди не можуть. Програма "єВідновлення" передбачає відшкодування, але окрім випадків, коли житло знаходиться у пам’ятках архітектури. А цей будинок якраз має такий статус.
Христина Поповська, власниця пошкодженої квартири:
Ну, ми розуміли через тиждень, як це все сталося, що своїми руками ми не зможемо за свої кошти нічого зробити, тому ми подавалися усім домом на "єВідновлення", але ж зустріли таку проблематику. І, на жаль, у даній ситуації ми навіть не знаємо, до кого йти, у кого щось просити, щоб нам хоча б надали зараз якісь кошти, щоб ми могли далі десь існувати.
За допомогою люди звернулися до управління охорони культурної спадщини, але там розводять руками: мовляв, в їхній компетенції - обстеження лише загального стану пошкодженої пам’ятки, а не окремих квартир. І це врегульовано відповідною постановою.
Федір Стоянов, заступник директора Департаменту культури, міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Одеської міськради:
Ми записуємо, що вибиті вікна, вибите скло, пошкоджена кроквяна система, деформовано дах – тобто місто тут бере на себе цю відповідальність, відновлює ці пам’ятки культурної спадщини, але місто не в змозі виплатити компенсацію, яка є такою загальнодержавною програмою по "єВідновленню".
Тож виявляється, на третій рік повномасштабної війни у законодавстві прогалина з цього приводу. Якісь роз’яснення посадовці намагалися отримати у центральних органів влади, але поки відповіді немає. Втім, лише за останній місяць внаслідок російських обстрілів в Одесі було пошкоджено двадцять один об’єкт культурної спадщини, серед яких чимало житлових будинків.
Надія Швець, секретар комісії з розгляду питань щодо надання компенсацій за знищені об’єкти нерухомого майна Одеської міськради:
Були листи від Міністерства культури, до яких зверталися ми, однак вони направляють до Міністерства інфраструктури. І в цьому випадку чекаємо відповіді від Міністерства інфраструктури. Тобто потрібно урегулювати це питання саме на законодавчому рівні.
Напередодні на сесії Одеської міськради депутати ухвалили звернення до Верховної Ради та уряду з проханням внести відповідні зміни до законодавчих актів. Поки що у будинках-пам’ятках архітектури комунальники ведуть протиаварійні роботи, а чимало мешканців і далі живуть у квартирах, відновити які не мають змоги.
Тетяна Дашковська, власниця пошкодженої квартири:
Ми зараз мешкаємо у цій квартирі, де немає вікон, де немає ніяких умов. І хотілось би, щоб це побачили, почули чиновники і якось відреагували на наше прохання.