Режим Асада впав: як звільнили Сирію за 11 днів [ Редагувати ]
8-ме грудня - уже в історії сучасної геополітики. Це день падіння режиму Башара Асада, що був при владі 24 роки. Натиск повстанців тривав 11 днів. Вони дочекалися часу, коли союзники Асада будуть зайняті власними проблемами, і повернули країну. Яким був цей шлях і за що вся Сирія так зненавиділа свого експрезидента - з'ясовували мої колеги.
Стрільба у повітря, автомобільні клаксони й молодь, що несе революційний прапор вулицями Дамаска. Такий вигляд має кінець режиму Башара Асада.
З божою допомогою Дамаск звільнено, тирана Башара Асада повалено. Всі ув’язнені звільнені з тюрем. Ми просимо всіх братів, джихадистів і цивільних громадян зберегти державне майно. Хай живе вільна Сирія!
За 11 днів повстанці - місто за містом - взяли під контроль країну. Лише кілька днів тому відзначили взяття Хами.
А потім лише за ніч звільнили Хомс.
Повстанський марш упевнено прямував до столиці, але уряд Сирії відчайдушно заперечував наближення поразки. Кожне нове повідомлення про звільнені міста називали фейком. Натомість стверджували: урядова армія нищить терористів. Але вже зранку 8-го грудня довелося визнати поразку.
Мохаммад аль-Джалалі, прем'єр-міністр Сирії:
Ми готові співпрацювати з будь-яким керівництвом, обраним сирійським народом, надаючи всі можливі умови для безперебійної передачі влади й усіх урядових матеріалів.
У ці ж хвилини ситуацію в Сирії обговорюють міністри закордонних справ Ірану, Туреччини та росії. Усі ці країни ще на початку повстання намагалися врятувати режим Асада.
росія та Іран надавали людей і зброю, навіть потужну авіацію.
А турецький лідер Реджеп Ердоган намагався втрутитися дипломатично. Утім, маршу проти тирана - це не зупинило.
Залишки сирійської урядової армії тікають з країни. Зокрема, масово перетинають кордон з Іраком. Однак, це не привід розслаблятися - вважають у США. Адже якою стане Сирія після падіння режиму Асада, ніхто не знає. Тому Штати не будуть виводити своїх військових із Сирії.
Деніел Шапіро, заступник помічника міністра оборони США:
Ми будемо підтримувати нашу присутність на сході Сирії. У нас лише одна мета - це остаточна поразка ІДІЛ. Вона не має нічого спільного з іншими аспектами цього конфлікту. Ми продовжимо вживати заходів, необхідних для захисту наших сил і наших партнерів, щоб відродження ІДІЛу на сході Сирії не було.
Режиму правління Асада приписують численні криваві злочини. Людей катували й убивали, часто без суду й слідства. Лише за кілька років, за підрахунками правозахисників, у таємних в’язницях закатували до смерті від 13 до 17 тисяч людей. Їхні тіла ховали потайки, не повертаючи родичам. Нерідко до страт засуджували навіть підлітків. А під час громадянської війни Асад неодноразово наказував використовувати проти населення хімічну зброю.
Де сирійський диктатор зараз перебуває, невідомо. За різними даними, його родина вилетіла до Абу-Дабі. Згодом у невідомому напрямку вилетів і сам Асад. Однак цей літак зник із радарів.