Смерть Асада: що відбувається у Сирії прямо зараз [ Редагувати ]
Асад впав. В переносному, а можливо і в прямому сенсі. Видання "Ройтерз" повідомляє, що літак президента Сирії Башара Асада, ймовірно, міг зазнати катастрофи. За даними порталу Flight Radar, борт почав різко втрачати висоту і зник з радарів.
Нагадаю, диктатора, що був при владі 24 роки, усунули за 11 днів. І ще напередодні повстанці святкували взяття Хами та Пальміри. А протягом ночі увійшли в Хомс і зрештою в столицю Дамаск.
8-ме грудня вже називають Днем звільнення Сирії. Яким був цей шлях і за що вся країна так зненавиділа свого експрезидента - розбиралися наші кореспонденти.
Стрільба у повітря, автомобільні клаксони й молодь, що несе революційний прапор вулицями Дамаска. Такий вигляд має кінець режиму Башара Асада.
З божою допомогою Дамаск звільнено, тирана Башара Асада повалено. Всі ув’язнені звільнені з тюрем. Ми просимо всіх братів, джихадистів і цивільних громадян зберегти державне майно. Хай живе вільна Сирія!
Повалення пам’ятника Хафезу аль-Асаду – батьку тепер уже колишнього президента Сирії – уже обов’язкова процедура у кожному звільненому місті.
Під звуки автоматної черги пам’ятник упав, потому голову вже роздробленої скульптури потягнули вулицями.
Так повстанці кілька днів тому відзначили взяття Хами.
Протягом ночі повстанці звільнили Хомс. Асадопад триває.
Важливим стратегічним пунктом на шляху до Дамаска став військовий аеропорт у Хамі. Звідси, кажуть тепер уже господарі, урядова авіація злітала, щоб бомбити цивільне населення, передусім Ідлібу, де донедавна базувалися повстанці.
Саад Ахмед, член угруповання "Тахрір аль-Шам":
З цього аеропорту завдавали удари по мирних жителях, по наших сім’ях, спустошували аграрні землі, руйнували школи. Руками повстанців зло покаране.
І поки повстанський марш прямував до столиці, тоді ще чинний уряд Сирії відчайдушно заперечував наближення поразки. Кожне нове повідомлення про звільнені міста називав фейком. Натомість стверджував: урядова армія нищить терористів. А вже зранку 8-го грудня лунали такі заяви.
Мохаммад аль-Джалалі, прем'єр-міністр Сирії:
Ми готові співпрацювати з будь-яким керівництвом, обраним сирійським народом, надаючи всі можливі умови для безперебійної передачі влади й усіх урядових матеріалів.
У ці ж хвилини в столиці Катару ситуація в Сирії – головна тема переговорів між міністрами закордонних справ Ірану, Туреччини та росії. Представник агресора сергій лавров заявив: москва протидіятиме опозиційному сирійському режиму в будь-який спосіб. Що очевидно, адже саме росія 9 років тому допомогла Асаду втримати владу. Втім, таку позицію поділяють не всі.
Гейр Педерсен, спецпосланець ООН по Сирії:
Ще ніколи потреба в упорядкованому політичному переході не була такою гострою. Для цього необхідний терміновий серйозний процес, принципово відмінний від того, що відбувалося раніше.
До слова, всі ці країни ще на початку повстання намагалися врятувати режим Асада. Міністр закордонних справ Ірану Аббас Аракчі прилітав у Дамаск 1-го грудня. І навіть надіслав на допомогу тоді ще чинному уряду загони іракських бойовиків, підконтрольних Тегерану.
Втрутитись волів і турецький лідер Реджеп Тайїп Ердоган. Щоправда, не військово, а дипломатично. Від зустрічі з ним Асад відмовився – вочевидь, не зійшлися у поглядах.
Реджеп Тайїп Ердоган, президент Туреччини:
Поки тривали бої, ми дзвонили Башару Асаду, пропонували зустрітися та обговорити майбутнє Сирії. Та бажаної відповіді не отримали.
На допомогу сирійському уряду намагалися прийти і проіранські бойовики. Попри виснаженість сил через довгу війну проти Ізраїлю свої війська в Сирію направило угруповання "Хезболла".
росія – головний союзник Асада – навіть випустила в небо бойову авіацію бомбити позиції повстанців у вже захопленому ними Алеппо. Втім, маршу проти тирана це не зупинило.
Залишки сирійської урядової армії з країни тікають. На цьому відео солдати перетинають кордон з Іраком. За останніми даними, притулку попросили вже дві тисячі військовослужбовців.
Через падіння режиму Башара Асада й абсолютну невизначеність в країні з Сирії невдовзі може рушити новий потік біженців, кажуть в ООН, а це близько півтора мільйона людей. Більшість попрямує до Європи.
Самер Абдельджабер, директор Всесвітньої продовольчої програми з координації надзвичайних ситуацій:
Ситуація в Сирії й до цього часу була непростою, тож зараз ми спостерігаємо так звану кризу поверх іншої. Саме тому потрібне додаткове фінансування – головно для підготовки до будь-яких сценаріїв, зокрема переміщення цивільного населення.
За попереднього правління ситуація була складною не лише економічно. Режиму правління експрезидента приписують численні криваві злочини. Башар Асад прийшов до влади у двотисячному, коли його батько помер, а старший брат розбився у ДТП.
Розквіт його тиранії припав на період з 2011, відколи в країні запровадили воєнний стан. У в’язницях, куди кидали й політичних опонентів, людей катували й убивали, часто без суду й слідства. А створені режимом військово-польові суди засідали не більше кількох хвилин і одразу виносили смертні вироки.
Лише за кілька років, за підрахунками правозахисників, у таємних в’язницях закатували до смерті від 13 до 17 тисяч людей. Їхні тіла ховали потайки, не повертаючи родичам. Нерідко до страт засуджували навіть підлітків. А під час громадянської війни Асад неодноразово наказував використовувати проти населення хімічну зброю.
Де сирійський диктатор зараз перебуває, невідомо. За різними даними, його родина вилетіла до Абу-Дабі. Згодом у невідомому напрямку вилетів і сам Асад. За даними сайту Flight Radar, літак, де ймовірно перебував експрезидент, почав стрімко втрачати висоту і зник з екранів радарів.