Харків залишився без генерації електроенергії: як місто долає проблему [ Редагувати ]

Харків знову під обстрілами. Сьогодні ворог учергове вдарив по місту ракетами близько 11-ї ранку. Одну жінку ушпиталили з травмами. Міський голова Ігор Терехов повідомив, що ворог цілив по району житлової забудови, однак, на щастя, у будинки не влучив. Нагадаю, що через ворожі атаки Харків залишився без власної генерації електроенергії. Тож як місто долає цю проблему і хто допомагає? Розкажуть мої колеги.
Харків залишився без власної генерації електроенергії. Про таке влада міста-мільйонника заявляла ще пів року тому. Ворог прицільними ударами знищив основні енергооб'єкти, що давали світло та обігрівали і оселі містян, і комунальні підприємства.
Дмитро Ісаєв, заступник Харківського міського голови:
Енергетичні об'єкти зруйновані. Наші плани амбітні, ми плануємо встановити близько 300 мегаватів. Треба розуміти, що загальна пікова навантаженість в Харкові складає 500 мегаватів. Ми зробили підготовку до цього опалювального сезону, певні кроки. Те, що зараз ми отримали, вже в роботі.
Постало запитання - як велике місто переживе зиму. На відновлення потужних теплоелектростанцій та централей бракує і часу, і грошей. Вирішили розподілити генерації, тобто підключити до мережі багато невеликих установок, що виробляють світло й тепло. Вони прості в управлінні, а захистити їх від ворога значно легше.
Дмитро Ісаєв, заступник Харківського міського голови:
Ми зараз намагаємось зробити певні кроки щодо її покращення, стабілізації, саме шляхом розвитку енергетичної стійкості і шляхом децентралізації джерел живлення, в першу чергу, об'єктів критичної інфраструктури. Це тепло, водозабезпечення, транспортну інфраструктуру, роботу закладів охорони здоров'я.
Один із найкращих типів мобільних енергооб'єктів невеликої потужності - газопоршневі когенераційні установки. Вони здатні одночасно виробляти електроенергію та тепло. І для роботи комунальних підприємств, лікарень чи інших важливих об'єктів їхніх потужностей цілком вистачає.
Роман Шахматенко, керівник групи проєктів з енергетики та захисту довкілля ПРООН:
Ми поставили когенераційний юніт в районі Харкова і від нього запитали одразу лікарні, бойлерні і так далі. Вони на пряму споживають. Перше - у вас електрика дешевша, тобто, на сьогоднішній момент вона дешевша, друге - у вас постійно є підтримка, тобто завтра, якщо вимикається світло, у вас воно є, ну і третє - це не так легко вибити ворогові.
З постачанням мобільних енергооб'єктів допомагають міжнародні партнери. Напередодні, у межах Програми зеленого енергетичного відновлення України, представники Програми розвитку ООН за підтримки урядів Швеції, Норвегії та Євросоюзу передали Харкову 12 газопоршневих когенераційних установок.
Яко Сільє, Постійний представник ПРООН в Україні:
Цього разу ми сфокусувалися на Харкові, бо місто дуже пошкоджене від обстрілів. Ці газопоршневі установки мають допомогти забезпечити приблизно 800 тисяч харків'ян водою, світлом і теплом.
Еллен Сті, керівниця напрямку з відновлення та енергетики Королівського Посольства Норвегії в Україні:
Уряд України звернувся до нас по допомогу. Ми одразу відреагували й надаємо ці установки. Забезпечуємо й інші міста енергообладнанням. Один із наших пріоритетних напрямків - підтримка саме енергетичного сектору України. Ми будемо працювати в цьому напрямку скільки буде потрібно.
У Міненерго наголошують: ворог не відмовився від тактики енергетичного терору. Атаки по електростанціях і підстанціях тривають по всій країні. А отже, і потреба у мобільному обладнанні, яке можна швидко під'єднати до мережі та використовувати, лише зростає. Особливо у прифронтових регіонах.
Ольга Паламарчук, начальниця управління міжнародних зв'язків Міністерства енергетики України:
Ми відчуваємо міжнародну допомогу багатьох країн у ці складні часи. І це сприятиме нашій енергетичній стійкості. Нині нам потрібен комплексний підхід: і до питання, як пережити цей опалювальний сезон, і до перспектив розвитку системи в майбутньому.
Міжнародні партнери України обіцяють укріплювати нашу енергосистему й надалі. У межах співпраці з Програмою розвитку ООН найближчим часом надійде ще більше обладнання для освітлення та обігріву Київщини, Одещини, Львівщини та деяких інших регіонів.