Аналіз ДНК за 90 хвилин: як працює мобільна лабораторія криміналістів [ Редагувати ]
Аналіз ДНК за дев'яносто хвилин! Це стало можливим завдяки американській мобільній лабораторії "Енді". Відтак, ідентифікувати тіла загиблих цивільних та військових можна швидше, адже інколи їхнім рідним доводилося довго чекати, щоб отримати результат. Нині у Нацполіції є чотири з половиною десятки ДНК-машин. Працювати на них навчаються криміналісти з різних куточків області. Михайло Манилюк розкаже деталі.
Місто-герой Буча. У російській окупації було на початку повномасштабного вторгнення трохи більше як місяць. За цей час російські окупанти вбили й закатували понад шістсот цивільних. Тіла скидали в братські могили.
І у квартирах застрелені були, і в підвалах застрелені були. Кругом були застрелені. Вони просто нахабно стріляли. Вони не дивилися - діти, дорослі...
Величезне кладовище зі свіжими могилами знайшли в Ізюмі на Харківщині, одразу після звільнення міста. За даними поліції, там вилучили майже п'ятсот тіл. Понад двадцять загиблих досі неідентифіковані.
Серед жертв - цивільні й військові. Іноді їхні тіла впізнають рідні, подеколи зробити це вкрай важко.
Михайло Манилюк, кореспондент:
Татуювання, сліди від операцій, шрами, одяг, годинник, жетони й інші речі. Завдяки цим прикметам можна впізнати людину. Та нерідко замість тіла лишається тільки скелет або якийсь фрагмент. Тоді й стає незамінним метод ДНК-експертизи.
Андрій Левицький, начальник Управління криміналістичного забезпечення Головного слідчого управління Національної поліції України:
ДНК - це найбільш точне співпадіння, тому що воно виходить на 99,9, і в тому випадку, коли неможливо візуально впізнати тіло. Коли є рештки, коли йде безпосередній епіцентр влучання ракети, неможливо встановити повністю загиблого, то в такому випадку може дослідження проводитися вдруге, втретє, повністю, поки не буде певна ідентифікація та порівняння з рідними.
Михайло Манилюк, кореспондент:
За допомогою ось такої мобільної ДНК-лабораторії "Енді" - результат аналізу можна отримати всього за півтори години. Це дуже швидко, адже інколи рідним загиблих доводиться чекати тижнями, аби фахівці ідентифікували тіло.
Андрій Левицький, начальник Управління криміналістичного забезпечення Головного слідчого управління Національної поліції України:
Є чіп, він запрограмований певною електронікою відбирається епітелій у родичів загиблих осіб і розміщується у відповідні місця. Потім чіп встановлюється в прилад, та чекаємо дев'яносто хвилин, якщо там буквально епітелій, якщо біологічні зразки - сто п'ять хвилин, і отримуємо вже результат. Вводиться ДНК-профіль певної людини, і за даним ДНК-профілем можна буде порівняти з родичем, наприклад, цивільним або військовослужбовцем.
На відміну від стаціонарних лабораторій, "Енді" має самі лише переваги - розповідають криміналісти. З нею працюють від двох до чотирьох спеціалістів. Можна поставити в машину, на місці підняти кришку кейсу й одразу зануритися в роботу в польових умовах.
Андрій Левицький, начальник Управління криміналістичного забезпечення Головного слідчого управління Національної поліції України:
Розгортання даного приладу приблизно 20 хвилин з урахуванням, що прилад повинен прогрітися, та відбудуться певні заводські налаштування.
Найчастіше ДНК-установок потребують після російських атак по житлових будинках. Завдяки мобільним станціям, зокрема, вдалося швидко і точно ідентифікувати тіла загиблих після ракетного удару по центру Вінниці та торгівельному закладі в Кременчуці.
Андрій Левицький, начальник Управління криміналістичного забезпечення Головного слідчого управління Національної поліції України:
Багато випадків було, коли вдарили в "Амстор" Кременчука, то неможливо було візуально навіть побачити, коли дуже великий температурний вплив, і в такому випадку завдяки нашим криміналістам вдалося ідентифікувати повністю всі жертви даного ракетного обстрілу.
Перші дві мобільні ДНК-лабораторії "Енді" з'явилися в Україні навесні 22, одразу після деокупації Київщини. Наталія працювала безпосередньо в Ізюмі на Харківщині під час ексгумації тіл, які фізично впізнати було важко.
Наталія Матвієнко, старший спеціаліст-криміналіст відділу криміналістичного забезпечення в Харківській обл. НПУ:
Це був вересень, було достатньо тепло, тіла в такому стані вже були для впізнання зовсім ніякі. Родичі знаходилися за кордоном, і друзі сповіщали, і хто бажав, у всіх відбиралися зразки епітелію, відбиралися зразки тіл у трупів і проводилися дослідження. Потреба була у швидкості, тому прийшлося дуже швидко освоїти цю програму.
Міжнародні партнери передали Україні сорок п'ять таких мобільних апаратів. Вони вже є на озброєнні Національної поліції в кожній області, навіть по кілька. Нині криміналістів направили на підвищення кваліфікації. Навчитися працювати з ДНК-лабораторією "Енді" просто.
Володимир Атаманчук, завідувач кафедри криміналістичного забезпечення та судових експертиз, кандидат юридичних наук:
Процес опанування роботи із даним приладом не є супер складним, але потребує ґрунтовної роботи, особливо роботи в практичній площині. Щоб кожен криміналіст, кожен слухач міг особисто відібрати зразки, особисто взяти участь в процесі ідентифікації.
Буча, Ізюм, Кременчук, Вінниця, Дніпро, Краматорськ. росія щодня завдає ракетно-дронові удари по українських населених пунктах, убиває мирних жителів і військовиків. За майже три роки війни криміналісти ідентифікували сотні тіл загиблих, роботи вистачає щодня. Саме така мобільна ДНК-лабораторія допомагає швидко й точно знайти тих, хто вважався зниклим безвісти.