Доступ США до надр України: чи отримає Київ вигоду [ Редагувати ]
Пропозиція щодо видобутку корисних копалин міститься в Плані перемоги Володимира Зеленського підтвердив і Дональд Трамп.
На думку президента США, видобуток рідкісних металів дасть гарантії для США. Докладніше про те, що саме привернуло увагу Трампа в українських надрах і в чому цінність цих покладів - розкаже Олена Логінова.
Олена Логінова, кореспондентка:
Електроніка, хайтек-технології, розробки космічної галузі, зелена енергетика, зброя... Важливий елемент для розвитку цих галузей саме критичні мінерали та рідкісноземельні метали.
До останніх відносять 17 металевих елементів, вміст яких у земній корі надзвичайно низький. Вони справді мають унікальні фізичні, хімічні та магнітні властивості. Втім, в Україні поки що не надто досліджені.
А тому, на думку експертів, Трампа насамперед цікавлять не стільки вони, скільки критичні мінерали, якими багата Україна. Насамперед це титан, а також циркон, графіт, уран, галій, германій... За оцінкою Forbes, на 2023 рік сукупна вартість корисних копалин в Україні сягала 15 трильйонів доларів.
До прикладу, за запасами титану Україна у десятці країн світу. А також серед лідерів за покладами графіту й урану. Є у нас і значні запаси літію, але їх поки що не розробляють, вони потребують додаткових досліджень. Саме ці мінерали найбільш цікаві для США, оскільки за ними майбутнє новітніх технологій та зброї.
Дмитро Кащук, голова Комітету надрокористування Європейської Бізнес-Асоціації:
Це виробництво електромобілів, систем зберігання електроенергії у відновлювальних джерелах. Також воно використовується у військово-промисловому комплексі. І в Україні є ціла плеяда таких корисних копалин, основні з них, я б виділив - титан, графіт та уран.
Зацікавленість Сполучених Штатів не лише суто бізнесова. Скоріше це питання глобальної політики. Адже світовим лідером з видобутку та переробки критичних мінералів і рідкісноземельних металів є Китай. Не пасуть задніх США та Австралія. І зараз США намагаються зменшити свою критичну залежність від китайського імпорту цих металів - наголошують американські експерти.
Підполковник Френкі Матісек, професор з національної безпеки військово-морського коледжу США:
На Заході та в США загалом бракує літію, і, звичайно, Китай легко контролює принаймні 90 відсотків виробництва та видобутку, а також контролює літій і торгує ним. Таким чином, це насправді інтерес національної безпеки США бути набагато активнішим у виявленні найважливіших мінералів і рідкоземельних елементів для економіки, і для оборонно-промислової бази, тому що, очевидно, американські військовослужбовці намагаються також стати більш енергетично незалежними ...
Вигідна така угода зі Штатами й самій Україні - запевняють вітчизняні експерти. Передовсім промислова. Адже у нас майже відсутні потужності для глибокої переробки критичних мінералів та інфраструктури, а це мільярдні інвестиції!
І ось тут нам якраз знадобляться потужні інвестиції, які ми можемо отримати із заходом в Україну американських компаній, кажуть аналітики.
Дмитро Кащук, голова Комітету надрокористування Європейської Бізнес-Асоціації:
Для України - це доступ до великих добувних холдингів, до їхніх технологій та фінансування, і американці вміють захищати свої інвестиції - це основна цінність. Це тисячі робочих місць, величезний приплив ВВП для України, електроенергії, робочі місця, податки. Це колосальні інвестиції, і дуже хороший і бажаний для України розвиток подій.
Тарас Загородній, політичний експерт:
Це дуже добре, тому що це інший капітал, це промисловий капітал, у цього капіталу високі строки планування на 5-10 років. Щодо капіталу людей не хвилюйтеся, якщо буде така зацікавленість, то американців привезуть і капітал, вони привезуть і кваліфікованих людей, і навчать багато чого українців, і обладнання відповідно завезуть.
І другий не менш важливий фактор безпеки - захист наших національних інтересів в боротьбі з агресором. Адже деякі родовища пролягають поряд з лінією зіткнення. І США в разі отримання над ними контролю зможуть тиснути на росію. Мовляв, на цих територіях вже наші американські інтереси.
Тарас Загородній, політичний експерт:
Ознака того, що так сказав Трамп, дуже позитивно для України. Це він говорить для власного електорату, це означає, що військова допомога Україні буде продовжена, тобто він говорить власному електорату, що ми будемо допомагати Україні, у нас буде там вигода. Фактично гарна насправді новина.
Підполковник Френкі Матісек, професор з національної безпеки військово-морського коледжу США:
І, авжеж, якщо Сполучені Штати будуть більше зацікавлені, вони матимуть вагому причину не дозволити певному регіону України фактично потрапити в руки росії, оскільки це безпосередньо впливає на економіку та оборонно-промислову базу США.
При цьому експерти наголошують: у разі укладання угоди з американцями було б позитивним кроком, щоб відбувався повний цикл завершеного виробництва готової продукції саме у нас в Україні.