Дніпропетровщина готується дати дах своїм жителям прифронтових сіл [ Редагувати ]
Дніпропетровщина, яка від початку війни вже прийняла кілька хвиль переселенців з Донеччини, Луганщини, Харківщини та Запоріжжя, нині готується дати дах над головою своїм же жителям. Хоча в області офіційної евакуації не оголошено, втім, люди вже їдуть з прифронтових сіл Синельниківщини. Ці населені пункти межують з Донеччиною і щодня під ворожим вогнем. Докладніше далі.
Пані Анжела смажить пиріжки для своєї великої родини. У модульному містечку вони серед новосельців. Покинули рідний дім через постійні російські обстріли.
Анжела - переселенка з Синельниківщини:
Ми не витримали, стіни тремтіли. Двері, зачиняли двері, відчинялися навстіж, шибки летіли.
З наближенням бойових дій їхнє село, що межує з Донеччиною, стало прифронтовим. Спершу не розуміли, ні як їхати, чи куди? У Кам`янське родину привезли волонтери.
Анжела - переселенка з Синельниківщини:
А я порахувала по ліжках, усім вистачає. Піч тут, душ тут, всі зручності. Кажу: Колю, давай сюди. Ну тепер я в тій кімнаті із сином, а тут донька з онуками та зятем, і нам вистачає.
Серед евакуйованих із Синельниківщини й родина пані Наталії. Жінка зізнається: сумки для виїзду були зібрані давно.
Наталія - переселенка з Синельниківщини:
Я приготовила нам 3 сумки, нас же 4 - 3 сумки приготовила. А потім, як мені сказали, що можна більше, тоді вже почалося по мелочах, альбоми. А так, у мене сумки стояли давно, місяці 3, мабуть.
У модульному містечку вже облаштувалися, але жінка тужить за рідними.
Я хочу, щоб село лишилося, щоб село вижило. У мене там мама осталась, і вона не хоче звідти виїжджати. У мене там тітка, брат один і другий, молодший хоче до мене приїхати.
Транзитне містечко для переселенців відкрили ще у 2015. Тут коштом міжнародних партнерів створили умови для проживання - ліжка, спільна кухня та кімната для прання. Перша хвиля евакуйованих була з Донеччини. Зараз тут приймають усіх, хто тікає з-під обстрілів з прифронтових громад Дніпропетровщини.
Ольга Толуман - чергова адміністраторка модульного містечка у Кам'янському:
Щоб сюди заселитися, потрібно звернутися в департамент соціальної політики нашого міста. Там зареєструватися, оформити необхідні документи.
Для таких родин облаштували більш як 100 тисяч місць.
Наталія Задорожна - заступниця голови Дніпропетровської обласної військової адміністрації:
У нас вже функціонує 117 МТП, і ми ще збільшуємо кількість ліжко-місць саме для того, щоб люди мали змогу переїхати в більш тихі райони.
Наталія - переселенка з Синельниківщини:
Якщо ми вже тут залишимося в Кам'янському, знайдемо з чоловіком роботу, тоді вже за літо переоформимо дітей в школу. Знайдемо хатку.
Також ОВА співпрацює з міжнародними партнерами. Вони готові компенсувати переселенцям 6 місяців оренди житла.