Обережно підробки: як розпізнати фальшиві гривні та долари [ Редагувати ]
Україною досі "гуляють" фальшиві гроші. За даними Національного банку, минулого року зловмисники найчастіше підробляли номінали 500 грн. На них припадає майже 80% вилучених фальшивих купюр. А також двохсотки. Тобто номінали, які досить часто використовуються в повсякденному житті. При цьому на 1 мільйон справжніх банкнот гривні припадало близько 5 підроблених. Як розпізнати фальшиві гроші? Де їх найчастіше використовують зловмисники? Зараз нам про все розкаже Олена Логінова.
Ось так у Львові фальшивомонетники намагалися збути підроблену валюту в пункті обміну. Їх викрили правоохоронці. Ділки планували випустити на ринок 100 000 несправжніх купюр. Банкноти 2006 року номіналом 100 доларів збували через пункти обміну валют у регіоні або купляли за них побутову техніку й ґаджети. У зловмисників вилучили 23 000 доларів, з яких 17 000 виявились підробними.
І такі випадки в Україні почастішали. Приміром, за останній рік було виявлено понад 5000 підозрілих банкнот, переважно іноземної валюти, з яких близько 30% сфальшовані. Такі дані наводить Київський науково-дослідний інститут судових експертиз. І хоча з початком вторгнення кількість підробок зменшилась, так звані бізнесмени вже встигли адаптуватися до умов воєнного часу. І афер з гривнею навіть більше, ніж з іноземними грішми.
Олена Коробкова, фінансовий експерт:
Зловмисники зазвичай підробляли банкноти старого зразка. Це пояснюється тим, що найчастіше те, що став удосконалений дизайн і посилена система захисту банкнот. Якщо говорити про іноземні валюти, то долари США підробляли 93%, а виявляли підроблені євро лише 7%. Найбільш поширені були підробки 100$ та номіналом 50$.
Олена Логінова, кореспондентка:
Я щойно зняла гроші в банкоматі, мені видали купюри по 200 та 500 грн, якраз номінал, який найчастіше підроблюють шахраї...
Та перш ніж ми розберемося, як самостійно відрізнити липові гривні від справжніх, запитуємо у людей, що вони про це знають...
- Чи вам колись траплялись фальшиві гривні? - Так, траплялися. - Якби ви намагалися відрізнити справжня чи ні? - Ось тут видно Лесю Українку Я маю на увазі з іншої сторони... Ну, мені здається, що це все-таки справжня. А це підробка чи ні? - Не підробка. - А ось бачите: ми вгадали.
- Як відрізнити приміром 200 грн у мене... - Я знаю, що є водяні знаки, наприклад, відбиток самої Лесі Українки, якщо ми подивимося на купюру на сонці, то ми можемо побачити також яка валюта, скільки... - На вашу думку, це справжні? - Неякісний папір, і вони трішки світловаті, навіть бумага вигорівша, більше схожа на підробку...
Як бачимо, українці зазвичай поінформовані лише про основні елементи захисту гривні. І навіть тоді не завжди впевнені. Але знати потрібно про всі, адже наткнутися на фальшиві гроші можна будь-де.
Олена Коробкова, фінансовий експерт:
В Україні фальшиві купюри найчастіше можна зустріти, наприклад, на нелегальних пунктах обміну валют, тобто шахраї створюють фіктивні обмінники, ззовні вони дуже схожі на офіційні. Але якраз призначені для збуту підробленої валюти. У таких місцях клієнту можуть пропонувати й фальшиві долари, і фальшиві євро. Також в якихось дрібних точках продажу торгових або на ринках підроблені банкноти поширюються в невеликих магазинах, кіосках, на ринках.
Як же відрізнити справжні банкноти від підробок? Що треба знати кожному? Ідемо в Національний банк. Розпитаємо про все фахівця Віталія Ковтонюка.
Тут на столі можна побачити зразки банкнот гривні різного номіналу - від 20 і до 1000. Старого і нового зразка. А поруч - вилучені у зловмисників підробки.
Ви лише погляньте, як "старалися" фальшивомонетники. На перший погляд, ці гроші майже не відрізнити від оригіналу. Якщо, звісно, не розглядати уважно. Шахраї намагалися підробити всі елементи захисту. Ось ці 500 гривень навіть спеціально "зістарили", аби людям здавалося, ніби вони задовго були в обігу...
Але вдосконалюють свої навички не лише зловмисники. Захист гривні постійно посилюють і у Нацбанку. Особливо це помітно в нових зразках 2015-2020 років, розповідає Віталій. І це дало результати. Рівень підробок зараз не високий. На 1 млн гривень лише 5 фальшивих купюр. Ми навіть випередили європейські країни по цьому показнику. У нас виявляють вдвічі менше фальшивих купюр... Експерт пояснює: саме тому ошуканці найчастіше підробляють гроші старого зразка 2003-2007 років випуску, де були не такі ефективні захисні елементи ...
Віталій Ковтонюк, заступник начальника відділу дослідження і захисту грошей Національного банку України:
По-перше, при розрахунках Ви отримаєте в руки здачу, на дотик Ви відчуваєте банкноти, банкнотний папір відрізняється від звичайного паперу, далі проводячи рукою по дизайну з лицьового боку, Ви відчуваєте рельєф фарби, поверхні банкноти, тобто ці зображення отримані спеціальним друком, завдяки якому на поверхні залишається товстий шар фарби, відчуваємо на дотик, що ласкон піджака шершавий.
Віталій Ковтонюк, заступник начальника відділу дослідження і захисту грошей Національного банку України:
Як я зазвичай перевіряю. Я нахиляю банкноту. Оптично змінюються елементи захисту у банкнот нового зразка - це вдосконалений оптичний елемент захисту у вигляді розгорнутої книги, і другий елемент захисту - захисна стрічка Вона має таку назву, тому що вона частково виходить на поверхню банкноти.
Усього таких захисних елементів основних - 8. Візьмемо, до прикладу, банкноту номіналом 500 грн нового зразка з посиленими елементами захисту. Один з найвідоміших - водяний знак, який повторює зображення портрета Григорія Сковороди, якщо розглядати купюру проти світла. Тонка захисна стрічка, занурена в товщу паперу, наскрізний елемент із зображенням номіналу в 500 грн, віконна захисна стрічка та елемент SPARK, які мають яскравий кінетичний ефект, тобто змінюють колір, якщо споглядати під різним кутом нахилу. Латентне зображення із позначенням номіналу, шершаві рельєфні елементи, які можна відчути на дотик та мікротексти.
Віталій показує нам спеціальну техніку, за допомогою якої касири виявляють підробки. Каже: виготовити фальшивку на рівні справжньої банкноти неможливо.
Віталій Ковтонюк, заступник начальника відділу дослідження і захисту грошей Національного банку України:
Ми спостерігаємо як підробки мають імітований фіолетовий захист, ми спостерігаємо свідчення імітованої зануреною захисної стрічки, також свідчення волокон, але тут волокна надруковані, і вони лише зеленого кольору.
Якщо вам до рук таки потрапила підозріла купюра, у жодному разі не намагайтеся її "збути", адже за це може настати кримінальна відповідальність. Варто зберегти квитанцію з банкомата та звернутися у відділення банку або в поліцію.