ШІ в Україні: як технології змінюють фронт і цивільне життя [ Редагувати ]
Дрони на землі, у повітрі та на воді. Розвідка та автоматизований аналіз ситуації. Наші захисники навчилися блискуче використовувати засоби з елементами штучного інтелекту.
Утім, наразі Україна не входить навіть у двадцятку країн, що активно розвивають нейромережі. Хоча має такі плани. Продовжить тему Євген Лесной.
Багатьох перше знайомство зі штучним інтелектом розчарувало.
Христина Кудрявцева, психолог, генеральний директор Європейської школи психології:
Моє враження було, я ще колегам казала, що GPT - це як копірайтер, такий вигорілий копірайтер, який дає тексти дуже такі ніякі.
Але з листопаду 2022 року, коли з'явився GPT, багато що змінилося.
Данило Цьвок, Chief AI Officer міністерства цифрової трансформації України:
ChatGPT - це один з найпопулярніших інструментів, і він ефективно може впливати на продуктивність кожної людини як у робочих процесах, так і в повсякденному житті.
Чат, у якому будь-яка людина може поставити запитання на цікаву їй тему, отримає відповідь і не витрачатиме на пошук інформації купу часу.
Павло Кривенко, аналітик європейського технологічного аналітичного центру Debunk.org:
Штучний інтелект дозволяє нам покращити прийняття рішень. Він дозволяє аналізувати величезну кількість наборів даних і робити певні висновки набагато швидше, ніж це робить звичайна людина. Тому підвищується операційна ефективність і автоматизація всіх процесів.
Для світового бізнесу саме розвиток штучного інтелекту став найактуальнішим явищем останнього часу. Інвестори вважають цю галузь максимально вигідною. Одразу стали з'являться нові й нові аналогічні онлайн-чати.
Павло Кривенко, аналітик європейського технологічного аналітичного центру Debunk.org:
Це пов'язано з тим, що саме приватний сектор найбільш зацікавлений в отриманні прибутку і розвитку. Тому будь-яка людина з будь-якого сектору економіки, з будь-якої сфери може застосувати штучний інтелект для покращення прийняття рішень, для знаходження нових шляхів, для знаходження інновацій. Сполучені Штати Америки залишаються найбільш стійкою екосистемою всіх систем штучного інтелекту. Кількість стартапів, які зараз розвиваються в США, становить близько п'яти з половиною тисяч.
Україна поки не входить навіть у першу двадцятку держав із найбільш розвинутою галуззю штучного інтелекту. Через війну відсутні інвестиції. Але айтівцям країни є чим пишатися.
Данило Цьвок, Chief AI Officer міністерства цифрової трансформації України:
Ми хочемо інтегрувати штучний інтелект у "Дію", і це буде AI-помічник через додаток "Дія". Ваш запит одразу потрапляє до відповідного органу, і він максимально швидко може відреагувати. Це свого роду цифровий діалог між владою та суспільством, що дозволяє ефективно вирішувати проблеми громадян.
Та головна галузь, куди спрямована робота в Україні над штучним інтелектом - наша оборонка.
Микита Клименко, учений секретар Інституту проблем штучного інтелекту МОН і НАН України:
Ми здебільшого фокусуємося на впровадженні в оборонку технологій, зокрема штучного інтелекту. І зараз, як ми бачимо, найбільш ефективним застосуванням є використання цих роботизованих засобів у вигляді камікадзе.
У сучасні українські БпЛА інтегровані програми штучного інтелекту. І це все made in Ukraine.
Валерій Яковенко, співзасновник DroneUA, експерт у галузі ШІ:
Невеликі блоки з мініатюрними відеокамерами обробляють потокове відео та знаходять ознаки бронетехніки ворога. Після підказки оператора дрон може автономно зафіксуватися на цілі та виконати завдання, навіть якщо ціль рухається. Технології штучного інтелекту дозволяють дронам виконувати навігацію за допомогою відеокамери. Дрон розпізнає місцевість, створює карту в реальному часі та рухається по ній, навіть без зв'язку з оператором.
У Мінцифри запевняють: незабаром ми станемо свідками прориву в оборонці.
Данило Цьвок, Chief AI Officer міністерства цифрової трансформації України:
Найближчим часом мають з'явитися повноцінні системи зі штучним інтелектом, які дозволяють згрупувати кілька дронів в одну цілісну систему, так звані рої дронів. Вони можуть взаємодіяти між собою як єдиний організм, яким керує штучний інтелект. Ці дрони разом ведуть розвідку, атакують об'єкти, і для їхнього управління потрібна лише одна людина.
Крім цього, військові аналітики вже повноцінно використовують штучний інтелект у своїй роботі.
Валерій Яковенко, співзасновник DroneUA, експерт у галузі ШІ:
Штучний інтелект використовується для аналізу відеофайлів, фотоінформації, різноманітних даних аналітики. Він допомагає знаходити скриті позиції ворога, обробляти терабайти та навіть петабайти відеоінформації, які отримані розвідувальними дронами України, для ефективнішої роботи.
Наразі складно передбачити, наскільки швидко штучний інтелект повноцінно ввійде у побут українців. Поки триває війна, це питання відкрите.
Микита Клименко, учений секретар Інституту проблем штучного інтелекту МОН і НАН України:
Малий бізнес до цього дійсно не готовий. Але використання штучного інтелекту як помічника, певного асистента - так, воно може увійти у звичку, тому що навіть помічник у плануванні своїх завдань, зустрічей, закупівель, він вже може працювати майже безплатно зараз.
Втім, завжди є і зворотний бік медалі. Якщо штучний інтелект почнуть застосовувати злочинці.
Павло Кривенко, аналітик європейського технологічного аналітичного центру Debunk.org:
Наприклад, використання ChatGPT, коли ми задаємо питання, навчивши штучний інтелект на неправильних відповідях, які відрізняються від дійсності, наступна людина, яка не знає правди, але повністю довіряє ШІ, буде вірити в цю інформацію. Це може призвести до поширення неправдивих знань.
Чисельні діпфейки з фото та відео, що використовує російська пропаганда, тому доказ. Попри можливі загрози, багато хто вважає появу ШІ революційною подією.
Христина Кудрявцева, психолог, генеральний директор Європейської школи психології:
І уявимо собі, що штучний інтелект бере на себе, наприклад, планування, що робить домогосподарка. Вона планує якийсь бюджет, закупки продуктів, що буде приготовлено, яким чином, куди дітей розвести, логістику зранку і так далі. Все це з її голови забирає GPT.
Ще не встигли ми з вами звикнути з появою в житті штучного інтелекту, як вчені готують вже новий прорив.
Микита Клименко, учений секретар Інституту проблем штучного інтелекту МОН і НАН України:
Свідомість дозволяє нам працювати з іншими базовими елементами в життєдіяльності людини. Тому це більш складний процес як в плані розуміння і психології, і біології, і інтелектуальних інформаційних технологій.
Відеоряд для цього сюжету було підібрано за допомогою штучного інтелекту.