Кіберщит України: як "Тризуб" протистоїть атакам росії [ Редагувати ]
Від початку повномасштабного вторгнення російські хакери здійснили по Україні близько 10 тисяч атак - звітують у Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації. І щоби їм протистояти, захисники онлайн-простору мають постійно вдосконалювати свої навички.
Задля підвищення ефективності тренінгів український уряд спільно з американською приватною компанією запустив новий сервіс "Тризуб". Що це за платформа? Та чим український досвід боротьби у кіберпросторі може бути корисним для світу? Вероніка Ведмецька розповість.
#кібербезпека #ведмецька
Тут у нас розташована команда синіх. Це команда, яка захищає Україну від кібератак.
Команда червоних – це ворог. Вони у приміщенні поруч.
Це червоний клас. Ми тут навчаємо вже атакувати синю команду, яка захищається.
Така інсценована кібервійна у тренінговому центрі Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації - частина навчання майбутніх захисників кіберпростору. Вони повинні вміти оцінювати стан захищеності мережі, швидко реагувати на виклики та позбуватися небезпек.
Святослав Костюченко, спеціаліст Тренінгового кіберцентру Державного центру кіберзахисту:
Це все відбувається на віртуальному кіберполігоні, де моделюється певна атака, на основі реальних сценаріїв атак. На тренінгу у нас присутній кібертренер, який допомагає, направляє, пояснює.
Ворог щороку вчиняє тисячі кібератак по Україні. І їхня кількість в умовах війни постійно збільшується - звітують у Держспецзв'язку.
Кількість кібератак:
- 2022 рік - 2 000;
- 2023 - 2 500:
- 2024 - 4 500.
Євген Бриксін, фахівець Команди реагування на комп'ютерні надзвичайні події України:
Це може бути направлено на критичну інфраструктуру, більше направлення – деструктивні атаки з метою вивести з ладу технологічні процеси, бізнес-процеси. А шпигунство, кібершпигунство більше направлено на уряд, на місцеві органи влади та на сектор безпеки й оборони.
Аби протистояти атакам, кіберфахівці мають постійно вдосконалювати свою майстерність - кажуть у Держспецзв'язку. Тренінги для майбутніх та чинних спеціалістів намагаються зробити якомога ефективнішими.
Олександр Потій, голова Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України:
Раніше це був більш навчальний підхід, де розроблялись навчальні сценарії або уявні. Але саме в умовах війни, в умовах безперервного впливу реального супротивника, який вмотивований, має відповідну мету і здійснює негативний вплив на наші системи, саме цей досвід і треба було інтегрувати у навчальний полігон.
За роки війни українські фахівці з кібербезпеки навчилися відбивати значно більше атак ворожих хакерів. Щоби поділитися власним досвідом, спільно з приватною міжнародною компанією з офісами у США, Британії та Європі фахівці Держспецзв'язку розробили новий навчальний сервіс із назвою "Тризуб". Зокрема, пропонують два різних сценарії розвитку події: боротьба зі шпигунством та протидія точковим ударам по конкретних компаніях чи установах.
Марчелло Хінксман-Аллегрі, керівник відділу маркетингу та розвитку бізнесу CYBER RANGES:
Ми шукали шляхи, що можуть підвищити розвиток кваліфікацій у кібербезпеці. Вирішили створити нову симуляцію цих атак, що базується на актуальних дослідженнях кіберрозвідки. Тому колаборація з Україною була природною. Ми поєднали український досвід боротьби українців із, безумовно, першою в історії кібервійною та інструменти, які доступні на нашій платформі. Тобто, ми не просто ділимось знаннями, ми даємо можливість організаціям, бізнесу, урядам пережити ці атаки без справжніх наслідків реальних.
Олександр Потій, голова Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України:
Ми отримуємо нові технології й унікальний доступ до кіберполігону, тому що ми працюємо разом, маємо такий доступ. Шляхом постійного тренування наших фахівців у нас зростає стійкість і спроможність із кіберзахисту. Україна тут виступає не як споживач тільки допомоги, ми тут вже контриб'ютори, тобто ми вкладаємо в спільну безпеку, а це авторитет держави, імідж держави.
Новий сервіс "Тризуб" доступний для тренування кіберспеціалістів з усього світу. Частину доходів від реалізації проєкту засновники передадуть фонду UNITED24 на відновлення України.