Кіберфорум у боротьбі з хакерськими атаками: як Україна зміцнює цифровий захист [ Редагувати ]
Понад 4 тисячі кібератак лише торік вчинив ворог проти України. І ми нині серед лідерів у світі за кількістю отриманих онлайн-ударів. Такими є дані Держспецзв’язку. Ворог атакував наші державні бази даних, онлайн-сервіси, операторів мобільного зв'язку... Як протистояти ворогу у цифровому полі та як вдосконалити державний кіберщит? Відповіді на ці питання шукали під час одного з найбільших кіберфорумів на планеті. Євген Бригар розповість, як Україна перетворюється на мекку боротьби з кібератаками.
Комп’ютери для цих людей - справжня зброя, і вони вміло використовують її для протидії російським кібератакам. І зараз у них є шанс продемонструвати всі свої вміння під час масштабного турніру в рамках Київського міжнародного форуму з кіберстійкості.
Ростислав Кондрик, співорганізатор кібертурніру:
Сьогодні команди будуть стикатися з абсолютно різними викликами, які пов'язані з активною протидією, з захистом. Вони будуть пов'язані з протидією фішингу, аналіз кібернебезпек, це аналіз АПТ-атак, так само як і задачі, пов'язані з фінансовим сектором.
Серед учасників кібертурніру багато тих, хто вже відбивав реальні кібератаки, зокрема, на об'єкти критичної інфраструктури. Втім постійний розвиток - невід’ємна складова сучасної кібервійни. Адже цифрові атаки щоразу стають дедалі витонченішими.
Цифрові удари були націлені на органи місцевої та державної влади, енергетичний та оборонний сектор, а також телекомунікації. Атака на державні реєстри Мін’юсту стала однією з наймасштабніших. Її наслідки долали впродовж цілого місяця.
Олександр Потій, голова Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації:
Замість того, щоб стати слабшими, Україна продемонструвала надзвичайну витривалість і здатність швидко адаптуватись до нових загроз. Ми здобули унікальний досвід, який сьогодні може бути корисним для наших партнерів з усього світу. Україна робить дуже значний внесок в глобальну кібербезпеку, надаючи важливі аналітичні дані та ділиться своїми напрацюваннями та компетенціями у сфері кіберзахисту.
І у Держспецзв’язку, і в РНБО переконані: хакерські атаки з боку росії посилюватимуться і продовжуватимуться навіть після завершення війни. Тому завдання на сьогодні: об’єднуватися із міжнародними партнерами та напрацьовувати механізми протидії кібератакам. Зокрема, в рамках Київського міжнародного форуму з кіберстійкості було підписано меморандум про співпрацю між Європейським центром компетенцій у кібербезпеці та Національним координаційним центром кібербезпеки при РНБО України. Він сприятиме інтеграції українських компаній до європейської кібербезпекової спільноти.
Мачей Стадейок, директор з питань політики безпеки та оборони Європейської служби зовнішньої діяльності:
Попри те, що Україна протягом років є мішенню російських кібератак, вона залишається історією успіху в цифровій трансформації. Усі ми можемо вчитися в України тому, як бути стійкими та інноваційними, роблячи внесок у глобальну кібербезпеку. ЄС рішуче налаштований і надалі підтримувати Україну. Мир через силу важливий у кіберпросторі так само як і на полі бою.
Погоджуються з цією тезою і учасники кібертурніру. Кажуть: межі досконалості у цій сфері точно не існує. Саме тому подібні заходи - надважлива складова розвитку державної кіберстійкості.
Сергій Харюк, учасник турніру:
Ми маємо таку гонитву озброєнь, тобто постійно там з'являються дрони, потім з'являються РЕБи, потім проти цих РЕБів з'являється, наприклад, якась система зв'язку, яка допомагає обводити ці РЕБи. Те ж саме в кіберпросторі, тобто в кіберпросторі з'являється якийсь механізм захисту, він дозволяє захищатись якийсь певний час, потім з'являються якісь там механізми обходу цього захисту. І атакуюча сторона може обійти і все одно отримати доступ. Це постійна боротьба.
Ростислав Кондрик, співорганізатор кібертурніру:
Насправді дуже не вистачає достатньої кількості експертів з кібербезпеки. Тому ми так само цими змаганнями вибудовуємо цей дуже важливий ком'юніті. І цей ком'юніті може бути залучений до забезпечення кіберстійкості нашої держави в будь-якому моменті часу.
В рамках турніру було обрано 3 найкращих команди, які набрали найбільшу кількість балів. Утім, за словами організаторів, перемогу здобула уся кіберспільнота України. Адже передовсім це були не змагання, а обмін важливими досвідом та знаннями, які неодмінно якісно вплинуть на кіберстійкість нашої держави.