Як охороняють володимира путіна і що заважає його вбити [ Редагувати ]

Володимир путін керує росією понад 25 років, і весь цей час його оточує зовсім невелика кількість людей. Хтось, як старі петербурзькі знайомі Юрій Ковальчук та Геннадій Тимченко, зберігає свої позиції. Хтось, як колишній міністр оборони Сергій Іванов поступово випадає з обойми. Хтось, як друг дитинства Петро Колбін, вмирає.
Але серед наближених є спеціальна група. Вони не претендують на високі посади, але їх регулярно займають. Вони віддані господарю кремля та готові захищати його ціною своїх життів. Вони супроводжували російського лідера навіть під час пандемії COVID-19, коли він ізолювався у своїх резиденціях, та забезпечують безпеку його дітей. Вони - охоронці володимира путіна.
Центр "Досьє" вивчив, як функціонує служба безпеки президента (СБП ФСТ), ідентифікував охоронців та ад'ютантів глави держави, досліджував маршрути пересування офіцерів та з'ясував, як захищають путіна від нападів, отруєнь та прослуховування.
Путін маніакально ставиться до своєї безпеки. Про те, як працює його охорона, дізнатися практично неможливо, лише якщо охоронці самі не розкажуть. На щастя, вони не просто розповіли - про їхню роботу зняли цілий фільм під назвою "Наша робота".
Центр "Досьє" роздобув розшифровки інтерв'ю з персоналом служби безпеки путіна та інші документи ФСТ та з'ясував, хто йде охороняти путіна та як влаштована їхня робота.
Також журналісти встановили особи десятків охоронців президента, включаючи тих, хто найчастіше опиняється поряд з путіним та його родиною.
Факти про охорону путіна:
Середній вік охоронців путіна - 36 років. В основному, це люди з регіонів європейської частини росії.
Охороняти господаря кремля беруть спортивних чоловіків високого зросту без татуювань та пірсингу. Коротка стрижка та відсутність бороди - обов'язкова умова. Найчастіше в охорону потрапляють із Академії ФСТ, але є й вихідці з інших спецслужб.
За допомогою поліграфа перевіряють, чи є у потенційного охоронця зв'язки з іншими країнами та кримінальним світом. З претендентом зустрічається психолог. Головне - переконатися у патріотичності.
Важливий критерій - спортивна підготовка. Є серед охоронців і футболісти, і хокеїсти, але в основному це люди, які мають спортивні розряди чи звання з різних видів єдиноборств.
Навіть кухарі путіна - це співробітники ФСТ, яких, як і всіх, вчать стріляти. Будь-яку їжу на столі президента ретельно перевіряють і куштують перед подачею, навіть якщо це риба, яку впіймав сам путін. Кухарі супроводжують путіна у поїздках.
Офіційна зарплата путінської охорони - не шалена. Згідно з витоками з баз даних, зараз вони отримують у районі 200 тисяч рублів - як контрактники на фронті. Лише 10 років тому зарплата деяких із них ледве перевищувала 50 тисяч рублів.
Одним із продовжень кар'єри для співробітника СБП є посада ад'ютанта, фактично особистого помічника глави держави. Ад'ютанти також приставлені до членів сім'ї путіна, наприклад до його молодшої дочки Катерини Тихонової та прем'єр-міністра. Точна кількість ад'ютантів російського лідера невідома.
Ад'ютант - необов'язкова посада для кар'єрного зростання. Один із найвідоміших охоронців путіна - Олексій Дюмін.
У 2014 році Дюміна призначили заступником начальника Головного управління Генштабу (більш відомого як ГРУ), він командував силами спеціальних операцій, які брали участь в окупації Криму. У 2015 році обійняв посаду заступника міністра оборони, у 2016 році - губернатора Тульської області. З 2024 року Дюмін - помічник президента та секретар Держради рф.
Дюмін - не єдиний виходець із СБП, хто просунувся по кар'єрних сходах. Віктор Золотов, який очолював СБП у 2000-2013 роках, отримав у 2016 році під своє керування нове відомство - Росгвардію.
Ад'ютанти Дмитро Міронов, Сергій Морозов та Євген Зінічов були губернаторами Ярославської, Астраханської та Калінінградської областей. Зараз Міронов - помічник Путіна та голова президентської комісії з питань державної служби; Морозов перейшов до ФМС; Зінічов пропрацював у регіоні лише кілька місяців, три роки керував МНС, у 2021 році загинув. На посаді міністра його змінив старший ад'ютант Олександр Курєнков.
За кадром залишаються не лише бійці спецназу, а й сотні інших співробітників спецслужби. Зрозуміти, скільки людей одночасно охороняють президента, можна на основі матеріалів будівництва у резиденції Ново-Огарьово.
Загалом будівля має вмістити 116 охоронців, включаючи 5 бійців спецназу. Гараж розрахований на 32 водіїв, які також працюють у структурі ФСТ.
Повноцінна група супроводу путіна у закордонних поїздках налічує 80-100 осіб. Стільки ж співробітників були з путіним у двох закордонних поїздках до пандемії.
Як би путін не захотів дістатися до місця призначення, Федеральна служба охорони забезпечить президенту будь-який вид транспорту. Автомобілі знаходяться у віданні гаража особливого призначення ФСТ. Під час поїздок росією у 2021 році машину для путіна почали привозити з Москви, а не брати у регіональних адміністрацій.
В окремих випадках кортеж супроводжують бойові гелікоптери, як це було під час візиту путіна до Чечні у серпні 2024 року. Бронепоїздом теж займається спецслужба.
Літак глави держави за потреби супроводжує бойова авіація, причому не лише під час закордонних поїздок, а й у перельотах росією. На борту приблизно наприкінці 2021 року було встановлено теплові пастки. На землі від загроз з повітря путіна захищають комплекси "Панцир-С1".
Продукти для путіна ретельно підбираються. Рибу президент воліє дику, м'ясо - здобуте на полюванні, з птахів путін їсть лише курчат, вирощених на невеликих фермах.
Путін дотримується певного раціону: не їсть продуктів швидкого приготування, вечорами намагається не вживати м'ясо. З улюблених страв - закуска з баклажана (до складу також входять томати, кінза, кеш'ю, кедровий горіх, кисло-солодкий соус і кукурудзяний крохмаль), салат олів'є та печінка диких тварин. Звичайний чай російський лідер не п'є. Під час офіційних заходів для путіна готують шипшину та імбир. Алкоголь глава держави майже не вживає.
Путін довіряє лише своїм охоронцям, решту співробітників спецслужби часто дезінформують щодо його планів. Людям можуть сказати: "Він відпочиває на цій дачі" - і всі бігають, охороняють, а він може бути в іншому місці". Місце розташування Путіна неодноразово ховалося. Коли путін у Сочі, то спеціально створюється враження, ніби він відлітає. Приганяють літак, їде кортеж. А насправді він залишається у Сочі.