Зустріч "коаліції охочих" у Лондоні: чого чекати Україні [ Редагувати ]
У Лондоні приймають керівників армій "коаліції охочих". Це альянс країн, які готові допомогти сформувати військовий контингент для відправлення до України після встановлення миру. Сама зустріч відбудеться за закритими дверима, на ній очікують і міністра оборони, і премʼєр-міністра Великої Британії. Чого очікувати від перемовин головних військовиків кількох десятків країн - розповість наша британська кореспондентка Світлана Чернецька.
Це буде перше так зване "операційне планування". Тобто перехід від розпливчастих розмов до розробки конкретних механізмів роботи військового контингенту в Україні.
До Лондона зʼїжджаються високопоставлені військові керівники з кількох десятків країн не лише Європи, але й Туреччини, Канади, Австралії та Нової Зеландії. Кількість учасників цієї "коаліції охочих" - близько 30, але вона ще не остаточна. На будь-якому етапі до цього альянсу можуть приєднатися інші держави. Допомога потрібна не лише безпосередньо солдатами, а й розвідданими, логістикою, зброєю і військовою технікою - це і літаки, і кораблі, і підводні човни, і дрони, й інші різноманітні технології. А також, не менш важливо - потрібні гроші для функціонування такої міжнародної військової сили в Україні. Нинішню зустріч очолює тризірковий британський генерал, начальник об'єднаних операцій Ніколас Перрі. Він відповідає за всі закордонні військові операції, в яких беруть участь королівський флот, армія чи повітряні сили.
Кір Стармер, прем'єр-міністр Великої Британії:
Ми хочемо розробити потужний, надійний план, щоб підтримати мирну угоду та гарантувати майбутню безпеку України. Президент Трамп запропонував путіну шлях до міцного миру. Тепер ми повинні зробити це реальністю. Отже, це момент, щоб продовжувати рухатися до результату, якого ми прагнемо, щоб припинити вбивства. Це справедливий і тривалий мир в Україні та тривала безпека для всіх нас.
Навряд чи ми почуємо якісь заяви після закінчення цієї зустрічі військовиків. Розмова відбудеться за зачиненими дверима. Вона стане продовженням попередніх консультацій між лідерами країн "коаліції охочих", яких двічі збирав прем’єр-міністр Кір Стармер на особисту зустріч у Лондоні та віртуальну. Початково ідея відправити солдатів до України належала французькому президентові Макрону. Але зараз за її виконання взявся британський прем’єр. Стармер має на меті створити серйозну міжнародну військову силу, яка гарантуватиме дотримання миру в Україні. Її не планують відправляти безпосередньо на лінію фронту. Це буде радше збір розвідданих та спостереження з потенційною можливістю втрутитися в конфлікт, якщо росія порушить перемирʼя. Щоправда, для можливості відбити удар агресорки, Лондон наполягає на підтримці Сполучених Штатів. Що цікаво, плани щодо розгортання такого військового контингенту суперечать заявам москви про незгоду на присутність будь-яких військ НАТО в Україні.