Ціна золота б’є рекорди: чи варто інвестувати прямо зараз [ Редагувати ]
Вартість золота у світі б'є рекорди всіх часів! Попит на коштовний метал значно зріс на тлі геополітичної напруженості. Нещодавно ціни на золото сягнули 3039 доларів за унцію, встановивши таким чином історичний максимум. Чому попит на золото стрімко виріс? Чим дорогоцінний метал так приваблює іноземних інвесторів? І як ці події позначаються на вартості золота в Україні? Про все розкаже Олена Логінова.
Коштовні золоті злитки та ювелірні прикраси, від яких перехоплює подих...
Вартість золота у світі сягнула рекордів зростання вже неодноразово з початку року, побивши історичний максимум. І те, що цінний метал значно подорожчав помітно і в Україні...
Олена Логінова, кореспондентка:
Я щойно вийшла з ювелірного магазину. Вибір - широкий. Але ціни приголомшили. Вони стартують від 14 000 тисяч гривень за золоту каблучку, яка важить трохи більше як 1 грам. Але потім виявилось, що майже всі золоті прикраси продаються зі значними знижками - понад 50 %.
Втім, перш ніж ми дізнаємось, як здорожчання золота вплине на наш внутрішній ринок. Розберемося, чому вартість коштовного металу б'є світові рекорди. Буквально вчора ціна "унції" сягнула найвищого показника - 3039 доларів. Геополітична напруженість та економічна нестабільність - основні причини стрімкого здорожчання золота, пояснюють експерти. Серед них і торгівельні мита, які запровадив американський президент.
Олексій Козирєв, фінансовий експерт:
До чого це призведе? До того, що внутрішні ціни на товари в самій Америці будуть збільшені. Таким чином відбуваються інфляційні процеси в Сполучених Штатах, зростання цін. І дуже велика кількість інвесторів, коли починається зростання цін, вони уходять саме в золото як в захисний актив. Таким чином зростає попит на золото з різних боків.
Тож попит на золото як спосіб інвестицій чи захисту від політичних ризиків та інфляції почав суттєво зростати з боку основних гравців на цьому ринку - центральних банків, а також приватних інвесторів та фондів, які стали активніше скуповувати "жовтий метал".
Якщо таке відбувається у світі, то що ж тоді чекати в Україні? Експерти пояснюють: ціни й у нас будуть зростати, бо ми напряму залежимо від світового ринку.
Іван Угляниця, інвестиційний аналітик:
Нацбанк кожного дня встановлює курс на дорогоцінні метали. Він дзеркально відображає курс на міжнародних ринках. Те саме і в банках, які продають банківські метали, і в обмінниках, які зараз цим почали більш активно займатися. Так, для виробників - це дзеркально практично відображається, оскільки вони купляють... Тобто для них теж дзеркально ціни на сировину зростають.
Відповідно дорожчають і прикраси в ювелірних магазинах. Хоча вартість цих виробів і так досить висока. І те, що ціни "кусаються", видно неозброєним оком - біля вітрин майже порожньо. Це не дивно, адже середня ціна каблучки - понад 25 тисяч гривень. Тож продавці заманюють клієнтів потужними знижками від 50 до 80%. А вартість грама золота 585 проби в прикрасі вже сягнула 4200 гривень.
Експерти пояснюють: зараз в Україні "ринок золота" майже відсутній. І до повномасштабної війни ми купували його за кордоном. Фінустанови - у вигляді банківського золота найвищої проби. А вже у них метал переважно скуповували ювелірні заводи. Але з початком війни Нацбанк ухвалив Постанову, якою обмежив ввезення золота.
Олексій Козирєв, фінансовий експерт:
Національний банк трактує купівлю золота банками за кордоном як відтік валюти з країни. Враховуючи це, завіз в країну золота зменшився в злитках, до того ж значно більше завозили банки золото, і таким чином це впливає на обсяг пропозиції на ринку.
І ця Постанова Нацбанку скоротила можливості ювелірної галузі в Україні, твердять екперти. Тепер "золоту" сировину майже ніде взяти.
Олег Пендзин, експерт з економіки:
Тобто сьогодні у наших ювелірів практично пусті склади для роботи. Немає золота. А якщо ще врахувати, що лом, який ювелірне підприємство скупляє у населення, він не може перекрити всю потребу. У нас на сьогоднішній момент вартість золота навіть вища, ніж на світовому ринку, але це золото у виробі!
За всіх цих умов виникає питання. Чи вигідно зараз вкладати гроші у золото? Ми звикли, що зазвичай можемо купувати золоті прикраси. І це не тільки естетичне задоволення, а і свого роду інвестиція, адже ювелірні вироби при потребі завжди можна здати назад до магазину чи в ломбард і отримати кошти. Приміром, крамниці зараз купують золото 585 проби в середньому по 2100 грн за грам.
А здати в ломбарді вийде подекуди ще дешевше...
Олена Логінова, кореспондентка:
А ось в ломбарді золото 585 проби приймають за 1970 грн за 1 грам.
Тож експерти наголошують: вкладатися в золото часто невигідно, адже різниця між його покупкою та продажем суттєва. На сьогодні здати золото вийде вдвічі дешевше, ніж при покупці прикраси.
Олег Пендзин, експерт з економіки:
Коли ви купляєте якийсь виріб як фізична особа в ювелірному магазині, ви купляєте художній виріб. Ви купляєте роботу, витвір того чи іншого ювеліра. Коли ви цей художній виріб збираєтеся продати, у вас куплять його як лом золота, як лом кольорових металів. Тому будь-які вкладання грошей в золоті вироби як накопичення, як засоби збереження грошей є неефективним. Тому що в будь-якому випадку ви його продасте набагато дешевше.
Олексій Козирєв, фінансовий експерт:
Якщо ви прийдете до ломбарду, то у вас його візьмуть тільки за ціною лома... Тому може відбуватися така ситуація, що ви купили якусь там обручку за майже 30 000 грн, а коли принесли до ломбарду, то вони оцінюють його тільки як лом, і це значно менше.
А щодо прогнозів на майбутнє, то експерти певні: золото буде дорожчати й далі. Втім, не виключають - до кінця року ціна може стабілізуватися. Все залежатиме від геополітичної та економічної ситуації у світі.