"Коаліція охочих" у Парижі: головні результати саміту [ Редагувати ]
Париж знову стає центром великих рішень. Лідери 31-ї країни разом із Володимиром Зеленським обговорили подальшу підтримку Києва. Головні результати: санкції проти росії залишаються, економічний тиск посилюється, а військові делегації Британії та Франції розроблятимуть модель майбутньої української армії.
Ще один важливий момент - розміщення "сил стримування" у стратегічних районах України. Деталі ще узгоджують, але меседж чіткий: росія не диктуватиме умови миру, а підтримка України триватиме й надалі. Усі подробиці далі.
Париж сьогодні став центром європейської дипломатії. Сюди, до Єлисейського палацу, з’їхалися лідери країн, які об’єдналися у "коаліцію охочих", тобто охочих допомогти Україні у протистоянні російському агресору. На порядку денному - підтримка української армії, побудова стійкої військової моделі, аби запобігти майбутнім російським вторгненням та визначення гарантій безпеки, які можуть надати нам європейські країни.
Представництво країн на найвищому рівні. Сюди приїхали очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн, генсек НАТО Марк Рютте, голова Європейської Ради Антоніу Кошта, канцлер Німеччини Олаф Шольц, прем'єр-міністр Італії Джорджа Мелоні та інші лідери. Загалом представники понад 30 країн. Усі вони зібралися з однією метою: обговорити продовження стійкої підтримки України, а також посилення української армії та оборонно-промислового комплексу, що є одним з головних гарантій безпеки нашої країни.
Еммануель Макрон, президент Франції:
Наша мета дозволити Україні, по-перше, утримати зараз ситуацію на фронті, вчинити відсіч агресії зараз, але при цьому наближати перспективи тривалого миру, до якого ми всі прагнемо.
Саміт тривав близько 3 годин у закритому для преси режимі. Нагадаю, цей формат, "коаліція охочих", зародився на початку березня цього року. Зустрічі проходили як на рівні військових, так і керівництва держав. Сьогодні лідери країн у такому форматі зустрілися втретє із конкретними пропозиціями.
Володимир Зеленський, Президент України:
Збільшення виробництва, будемо працювати над інфраструктурою гарантій безпеки, будемо чекати партнерів в Україні.
Перспектива розгортання в Україні так званих гарантійних сил, тобто військового контингенту, як частини майбутнього мирного врегулювання, стала окремою темою для обговорення під час саміту.
Еммануель Макрон, президент Франції:
Коли буде підписана мирна угода, найбільша гарантія для України - це мати свою власну армію, яка буде стояти першим заслоном і перешкоджати новим атакам, нові можливості атаки російської армії. Сили забезпечення гарантій не будуть стояти безпосередньо на лінії контакту, а другим заслоном для того, щоби також бути силою стримування. Ми зараз, наші групи працюють по плануванню таких етапів.
Ніна Коломієць, кореспондент:
Один зі співавторів ідеї "коаліції охочих" Кір Стармер запросив Володимира Зеленського ось сюди до посольства Британії у Франції для того, щоб в розмові тет-а-тет обговорити, як саме Британія за допомогою європейських і американських партнерів можуть допомогти в досягненні справедливого миру в Україні.
Кір Стармер, прем'єр-міністр Великої Британії:
Абсолютно ясно, що росія намагається зволікати, грає в ігри. Це означає, що ми маємо, по-перше, давати більше підтримки для України, щоб переконатися, що Україна займає найсильнішу можливу позицію як зараз, так і в подальших переговорах. По-друге, повна ясність, що зараз не час скасовувати санкції, навпаки, ми обговорювали, як ми можемо їх посилити, щоб підтримати ініціативу США, залучити росію до переговорів шляхом подальшого тиску.
Тему санкцій Володимир Зеленський обговорював напередодні і з президентом Макроном. Лідери мали двосторонню зустріч, яка тривала понад годину. Президент Франції однозначно заявив: санкції можуть бути зняті, лише коли росія повністю повернеться до міжнародних визнаних кордонів України. І це питання не повинно стати предметом шантажу.
Еммануель Макрон, президент Франції:
Я хочу підкреслити: росія не має право голосу з того, щоб впливати на наші рішення, рішення, які можемо ми робити для того, щоб підтримати суверенітет, український суверенітет. Тому що йдеться про суверенітет України і йдеться про безпеку нашого континенту, європейського континенту.
Президент Франції оголосив про новий пакет військової допомоги Україні вартістю 2 мільярди євро. Підтримку Париж висловив і символічно, у день візиту Президента Зеленського, підсвітив свій головний символ, Ейфелеву вежу, кольорами українського прапора.
За результатом сьогоднішньої зустрічі Франція та Велика Британія заявили про відправку військової делегації до України для розробки моделі майбутньої української армії. Також є нові пропозиції від партнерів щодо відправки військового контингенту.
Володимир Зеленський, Президент України:
Контингент - багато пропозицій від лідерів, таких країн стає більше. Це хороша новина. Зустріч буде, щоб подивитися на базис, який підготувала Україна.
Володимир Зеленський наголосив: позиція України, що за столом переговорів про завершення війни України має бути представлена і Європа. На саміті домовилися, що Європу представлятимуть Франція і Британія.