Світова торгівля на межі вибуху: Китай мститься США за удар по імпорту [ Редагувати ]
До 145 відсотків зросли імпортні мита США проти китайських товарів. Відсьогодні Білий Дім докинув ще 20 процентних пунктів. У відповідь Пекін заявив: скоротить кількість американських фільмів, які показують китайському глядачу.
Тарифне протистояння між країнами триває, відколи Президент США запровадив ввізні мита для понад 180 країн світу, і КНР перепало найбільше. Натомість вчора Трамп поставив на 90-денну паузу "митний тягар" для всіх. Окрім Китаю.
"Американські гірки" тривають і великі світові гравці не завжди встигають адаптуватися до віражів Трампа. Як подолали черговий трамплін? Анна Басова досліджувала питання.
Два дні, що сколихнули світ. Фондові ринки трясло, а ціна основних котирувань нафти була найнижчою за 4 роки.
У відповідь на митні рішення Трампа деякі країни вдалися до екстрених економічних заходів. Південна Корея взялася рятувати свій автопром. Адже майже половину продукції експортували в Сполучені Штати. Сеул оголосив, що всередині країни знизить податки на купівлю авто і підвищить субсидії для охочих придбати електрокари.
Ан Дук Гин, міністр торгівлі, промисловості та економіки Південної Кореї:
Автомобільна промисловість - це 340 тисяч робочих місць. Нам слід захистити свою економіку, покращити інвестиційне середовище та зміцнювати й посилювати технологічні можливості.
Призупинити постачання у США одразу вирішили й світові автогіганти: "Ауді", "Ягуар" та "Ленд Ровер". У концерні "Фольксваген" попередили: машини в Америку імпортуватимуть, але нові мита врахують у вартості. Тож машини для американців значно здорожчають.
Іну Манак, експерт із торгівельної політики Ради з міжнародних відносин США:
У них є на складі деяка кількість автомобілів, яких вистачить, мабуть, на два місяці. І після цього вони матимуть почати імпортувати більше автомобілів. Тож, я вважаю, ми бачимо багато рішень, які ухвалюють "на ходу".
Обійти мита Трампа намагаються в "Apple". За даними "Ройтерз", компанія терміново вивезла 600 тонн "айфонів" з Індії. Там, зокрема, збирали пристрої. Втім, фахівці сумніваються, що "Apple" вирішить налагодити виробництво у США. І припускають, що ціни на iPhone суттєво зростуть, адже компанія надто залежить від імпорту з Китаю - основного центру виробництва.
Іну Манак, експерт із торгівельної політики Ради з міжнародних відносин США:
Щодо "Apple", майже всі їхні iPhone виробляються в Китаї, хоча вони протягом останніх років переносили частину виробництва в Індію.
Адам Снейд, фахівець із глобальної економіки Університету Гвелфа, доктор наук:
Вони справді вважають, що американці готові та зможуть самотужки зібрати айфон із деталей. Та я справді сумніваюся, що на ринку праці США знайдеться достатньо робочої сили для такої рутинної роботи. Ідея зробити Америку знову великою призведе лиш до того, що США витіснять зі своєї системи всіх, хто в них інвестував.
Це, видно, зрозуміли і в Білому домі. Адже надвечір четверга ситуація розвернулася на 180 градусів. Тарифи - на стопі. Для всіх, окрім КНР.
Дональд Трамп, президент США:
Я оголосив 90-денну паузу для тих, хто не вживав заходів у відповідь. Адже попереджав: хто почне мститися нам, отримає подвійний удар.
Під "тими, хто мститься" Трамп мав на увазі Китай, який першим запровадив імпортні мита на американські товари - 84%. Тож для Піднебесної окремо Білий дім підготував особливий сюрприз: поки наступні три місяці весь світ торгуватиме зі Сполученими Штатами в режимі "лайт", для КНР діятимуть іще вищі тарифи - понад 100%. Усупереч таким перепонам уже наступної доби Шанхайська фондова біржа відкрилася з незначним підвищенням. Офіційний Пекін дипломатично натякнув: здаватися не збирається.
Хе Юнцянь, речниця міністерства торгівлі Китаю:
Сполучені Штати, використовуючи різноманітні виправдання, запровадили вибіркові тарифи для всіх своїх торгівельних партнерів, чим суворо порушили законні права та інтереси, зокрема, китайських компаній. Це матиме відчутний вплив на стабільність світового порядку.
Торгівельна війна між двома найбільшими економічними гравцями у світі може зашкодити глобальній економіці, переконані у Світовій організації торгівлі. Про це вже заявила її очільниця Нгозі Оконджо-Івеала.
Адам Снейд, фахівець із глобальної економіки Університету Гвелфа, доктор наук:
Китай не може змінити напрямок миттєво, але загалом має величезні можливості. Зміщення фокуса світової торгівлі може невдовзі стати реальністю. Чимало китайських компаній почнуть шукати можливості розташуватися в Мексиці, приміром, і загалом винайдуть способи наростити продажі своєї продукції по всьому світу. Ми не повинні їх недооцінювати.
Які кроки здійснить Китай - прогнозують і аналітики "Волл-Стріт-Джорнал". Як мінімум, Пекін може заморозити постачання до США окремих видів товарів, як-от рідкісноземельні метали. А те, що Трамп запровадив мита першим, дає переможний козир Сі Цзіньпіну та привід звинуватити США у розвʼязуванні протистояння. Що стане вікном можливостей для виходу на інші глобальні ринки та витіснення звідти Америки. Наприклад, в ЄС.
Іну Манак, експерт із торгівельної політики Ради з міжнародних відносин США:
Поки незрозуміло, куди Китай переспрямує свої експортні потоки. Євросоюз вкрай стурбований цим, бо не хоче перетворитися на сміттєзвалище китайських товарів. Чи існують альтернативні ринки, здатні поглинути цей надлишок? Можливо, Китаю доведеться скорочувати обсяги експорту, але це теж вплине на глобальну економіку.
А поки ринки оговтуються від потрясінь, окремі галузі та компанії вже шукають альтернативу американському споживачу. Приміром, аргентинські винороби, які донедавна збували майже третину своїх напоїв у США, нині орієнтуються на бразильських і канадських покупців.