Швидкого миру не буде: що приховують у Вашингтоні та москві [ Редагувати ]
Заяви публічні і мотиви приховані. На камеру Дональд Трамп випромінює оптимізм і очікує "пропозицій" щодо перемирʼя в Україні. Водночас з москви надходять меседжі, які показують, що кремль не готовий до реального миру, щобільше - не спішить домовлятися з американцями.
Що кажуть відкрито і що залишається за кадром - розповість наш спеціальний кореспондент у Сполучених штатах Дмитро Анопченко.
На камеру президент Трамп і дійсно запевняє журналістів (а через них і світ, бо це постійно на передовицях), що підготовка до перемирʼя просувається як треба. Зараз ось сказав "вважаю, що дуже скоро у вас будуть дуже хороші пропозиції".
Втім, більше жодних подробиць. Натомість глава держави поки не збирається запроваджувати проти росії додаткові санкції. Він не сказав це дослівно, але журналісти двічі дуже конкретно щодо цього перепитували і президент двічі ухилявся від прямої відповіді. Згадував санкції проти Північного потоку і нічого не говорив щодо дій на нинішньому етапі, хоча питали конкретно. Ще один момент:Трамп висловився дуже незрозуміло щодо прохання України якщо і не передати, то хоча б продати засоби ПРО. Це не було відверте "ні", але скоріше натяк, що він не готовий до такого кроку.
І щоб зрозуміти, наскільки виправданий оптимізм щодо переговорів, про який кажуть публічно, варто послухати, що публічно кажуть у москві. А це заява речника кремля Пескова: "Питання, що обговорюються між Вашингтоном і москвою складні, тому чекати швидких результатів не варто". І заява Лаврова, яку він зробив в інтервʼю газеті "Комерсант": "Ключові компоненти врегулювання узгодити непросто", а ключові параметри врегулювання навіть не сформульовано.
З того, що Лавров каже, варто також звернути увагу на меседж завуальований. Від російського міністра пролунало, що Британія і Франція, як він висловився, "носяться" з ідеєю миротворців і збирають "коаліції охочих", але Лавров каже, що решта до цієї ідеї ставиться "кисло". З динаміки переговорів ми бачимо, що це скоріше бажане, яке видають за дійсне, і, видно, ідея контингенту на українській території як засобу стримування москву турбує, і вимоги щодо неї висуваються кулуарно, але кремль поки не хоче протидіяти публічно, оскільки французи вже заявляли: можуть обійтися тоді й без згоди москви, достатньо запрошення самої України.
Ну, а з внутрішніх реформ, які все-таки відчує світ, плани скоротити бюджет Держдепу майже на 50%. Про них пише свіжа "Вашингтон пост".
Цю спробу заощадити варто сприймати серйозно, бо уріжуть не зарплати й не адміністративні витрати. А кошти на гуманітарну допомогу, охорону здоров'я та фінансування міжнародних організацій. Вже зараз зрозуміло, що це торкнеться бюджетів, які штати виділяють як свій внесок для ООН і НАТО. Внутрішній документ, який отримали журналісти, показує, що заощадити намагатимуться 27 мільярдів доларів! І якщо це буде реалізовано, то скорочення відчує і Україна, тому що, наприклад, саме в бюджеті Державного департаменту фінансувались всі масштабні програми з розмінування українських територій.
Вони реалізовувались вже зараз, мали продовжитися після закінчення війни, і Києву тепер доведеться шукати гроші. І не маленькі, бо за оцінкою Мінекономіки, розмінування всієї території коштуватиме близько 30 мільярдів доларів.