На Рівненщині рятують знищений "селянський" ліс [ Редагувати ]
На Рівненщині так званий "селянський" ліс, який дотепер був без господаря, став державним. Нагадаю, загалом, схожих насаджень десять тисяч угідь. І вони нікому не належали, тож десятиліттями їх вирубували та розкрадали.
Торік ліс передали під опіку місцевим лісівникам. Ті провели інвентаризацію і вжахнулися - понад півмільйона пнів. Більше про долю лісу - далі у сюжеті.
Це державний ліс, який збережений, доглянутий. І є приклад такого самого лісу, який був нічийний. Він повністю знищений.
По один бік - півстолітні сосни. А по інший - вирубано начисто.
Сергій Петрук, начальник Рафалівського надлісництва ДП "Ліси України":
На цій ділянці ми бачимо, що значну кількість становить сосна звичайна, яка була приблизно у віці, як державний ліс — 40–50 років. Ну, на сьогоднішній день її немає. Її просто нещадно знищили, вирізали, вивезли і спалили.
Цей ліс місцеві називають "селянським". Він колись належав колгоспам, а потім ним років зо двадцять розпоряджалося одне з місцевих підприємств. Останнім часом насадження не охороняли, і сюди занадилися лісокради. Завадити їм не могли ані поліціянти, ані лісівники. Місцевість невпинно перетворювалася на пустку.
Сніжана Сидорук, кореспондентка:
Ось так виглядає одна з ділянок так званого "селянського" лісу, який роками був без господаря. Тут повирізали усі дерева під корінь і лишилися самі пеньки.
"Селянський" ліс - приблизно десять тисяч гектарів. Про те, що дерева тут безбожно знищують, кореспонденти "Подробиць" забили на сполох ще до повномасштабної війни.
Тут робиться свавілля. Все.
Після цього сюжету обласні чиновники проводили наради. Нічийному лісу шукали господаря і охоронців. Він розташований на території аж п’яти місцевих громад.
І тільки торік ці угіддя передали під опіку лісівникам.
Олександр Коваль, начальник Рівненської обласної адміністрації:
Було прийнято рішення, і громади всі проголосували, зробили інвентаризацію, оформили документи. ДП "Ліси" швидко звернулися з клопотаннями про передачу, оформили право постійного користування. Станом на сьогодні вони є вже повноправним користувачем даних земельних ділянок.
У пограбованому та почасти знищеному лісі провели ревізію нарахували пів мільйона пеньків. Це наймасштабніша незаконна вирубка в історії України.
Юрій Болоховець, генеральний директор ДП "Ліси України":
Збитки, нанесені державі - близько 3,5 мільярдів гривень. Для того, щоб відновити цей ліс і довести його до зімкнених культур - це культури такого вже людського зросту, які змикаються між собою, потрібно близько двадцяти мільйонів гривень і п’ять років праці над цими маленькими деревцями, які колись у майбутньому стануть ось таким прекрасним лісом.
І ось вже перші сіянці висаджують у підготовлену ділянку, яку впорядкували після лісокрадів. Аби молоді дерева прижилися на понівеченому ґрунті, вибрали однорічні сосни із закритими кореневими системами.
Михайло Прокопчук, начальник відділу відтворення лісів філії "Поліський лісовий офіс" ДП "Ліси України":
Тут є поживні речовини, яких вистачає на два-три роки росту. Тобто вони розкладаються, і це дає можливість сіянцю в таких бідних, як ви бачите, типах лісорослинних умов гарно рости, себе нормально почувати.
Створюють мішаний ліс. Перші пів гектара засаджують соснами й березами, та ще й додають калину. Участь у відновленні зелених насаджень узяла і наша знімальна група.
Вбиваємо, розширюємо лунку і закидаємо саджанець із закритою кореневою системою. Опускайте. Виймаємо і притоптуємо.
Завдяки садильній трубі процес - нескладний, проте марудний. А оскільки пошкоджена площа - надто масштабна, то на відновлення усього селянського лісу підуть роки праці. За підрахунками лісівників, у середньому кожен вкладений мільйон дозволить відновити близько сорока гектарів лісу.