"Шахеди" стали ще небезпечніші: як ворог обманює українську ППО [ Редагувати ]
Запускають вище, аби зменшити зону ураження. Про зміну тактики у дронових атаках з боку росіян на передовій кажуть бійці мобільних вогневих груп ЗСУ. І додають: так ворожі "Шахеди" складніше збити з великокаліберних кулеметів.
Крім того, БпЛА росіяни фарбують у чорний колір, бо основні удари завдають вночі. На "шахедному" полюванні побував воєнкор Руслан Смєщук. Його репортаж далі.
Такі звуки щоночі чують жителі фронтової Донеччини та Харківщини. Росіяни масовано запускають "Шахеди" через лінію зіткнення. Аби збити якомога більше дронів, уздовж фронту працюють ось такі мобільні вогневі групи.
Харківщина. Один із бійців такого розрахунку Василь везе нас на бойові позиції команди. Наскільки небезпечні ударні дрони - знає з власного досвіду. Нещодавно під час виїзду в його авто влучив ворожий ФПВ. Каже, дивом уникнув поранень.
Через заднє стікло. Прошила повністю машину, все повилітало. Ну, слава Богу.
Розмістившись на вогневих позиціях, екіпаж готується до роботи. Невдовзі надходить інформація про пуски "Шахедів". Спеціальна програма вказує, звідки залітає чергова група мопедів та вектор їхнього руху. Час пусків безпілотників росіяни практично не змінюють, а ось маршрути досить часто.
Невдовзі група перебирається на іншу вогневу позицію.
Обов'язковий елемент оснащення - прилади нічного бачення. Щоби бійці могли чітко знати, як високо у небі летить безпілотник. Плюс акустичне коригування. Гучним мотором "Шахед" видає себе. Безпілотник слід підпустити якомога ближче
Позивний "Борошно", військовослужбовець ЗСУ:
Ну, хоч би кілометр. Ти підпускаєш його ближче і вже потім працюєш по ньому. Навздогін дехто стріляє теж. Але знову ж таки - береш попереду нього на випередження. І стріляєш максимально короткими чергами. Там п'ять-шість, п'ять-шість, так викидаєш. І тоді шанс його збити дуже великий.
Стріляти треба, коли БпЛА летить в бік розрахунку.
Навздогін його не зіб'єш, дуже швидко літають. А на випередження - звісно. Якщо він умовно буде від вас на один, півтора кілометра - берете там перед ним метрів п'ятдесят і починаєте стріляти. Просто насипати купно, він повинен потрапити в цей район у будь-якому разі.
На озброєнні вогневої групи ось цей важкий американський кулемет "Баунінг" п'ятдесятого калібру. Встановлений він у кузові пікапа на спеціальній платформі. Зазвичай кулі виводять з ладу безпілотник і він падає. Найкраще, звісно, поцілити в бойову частину, щоб він вибухнув ще в небі. Тоді це максимально безпечне знищення БпЛА.
Позивний "Борошно", військовослужбовець ЗСУ:
Щоб ось так влучити - потрібен або дуже хороший стрілець, або щоб стояло "мобілок" п'ять-шість. Мобільно вогневих груп. Вони там на відстані метрів 10-15 одна від одної, і всі починають по ньому стріляти. Отоді він розірветься. ЗУ - "зеушки" зенітки дуже добре працюють у таких випадках. Більше калібр, тут 12,7, а там 22. І якщо добре навчений екіпаж, то так.
Хлопці розповідають: раніше "Шахеди" збивали легше. Останнім часом росіяни змінили тактику їхнього застосування - підняли безпілотники на висоту до кількох кілометрів.
Позивний "Борошно", військовослужбовець ЗСУ:
Вони ж не літали високо. І все діставало, бувало, я чув історії, коли навіть з "калашей" збивали. А тепер усе змінилося. Півтора-два кілометри. Можуть і вище спокійно летіти. Потім їх почали фарбувати у чорне. І так, потрібні прожектори, теплаки, ці арчери всі. І тоді так.
Невдовзі підлітає "Шахед". Підпустивши його ближче, бійці відкривають вогонь.
Цього разу збити дрон не вдалося. Оборонці допускають: можливо, це була "Гербера". Схожий на ударний дрон безпілотник-обманка.
"Гербери-пустушки" виснажують роботу ППО. На висоті кілометр особливо не розрізниш - "Шахед" це чи ні. Але "Гербера", як правило, летить швидше, ніж "Шахед".
"Шахеди" - не єдина ціль для такого ППО. Нещодавно побратими хлопців зенітним ФПВ-дроном знищили ворожий розвідник "Суперкам". Один із найбільших російських розвіддронів. Цей БпЛА здатен розвивати швидкість до ста двадцяти кілометрів на годину. Під ранок зміна розрахунку закінчується і вони повертаються в розташування. До наступної ночі.