160 тисяч жертв: чи покарає світ росію за воєнні злочини [ Редагувати ]
Не лише відновити справедливість, а й допомогти потерпілим. Така головна ідея конференції під назвою "United for Justice", яку провели напередодні. Захід об'єднав генеральних прокурорів різних країн, урядовців, експертів та представників міжнародних організацій. Детальніше в матеріалі Єлизавети Яковлевої.
Розстріли військовополонених. Катування цивільних. Викрадення українських дітей.
Понад 160 тисяч воєнних злочинів та понад 100 тисяч офіційно визнаних жертв російської агресії. Це лише офіційні показники, що їх зафіксували українські правоохоронці в умовах повномасштабного вторгнення рф в Україну. Учасники форуму "Юнайтед фор Джастіз", тобто "Об'єднані заради справедливості" - називають цю війну найбільш задокументованим конфліктом в історії.
Андрій Єрмак, голова Офісу Президента України:
Правосуддя вимагає не лише політичної волі, а й стабільного фінансування, технічної допомоги, експертної підтримки. Наш досвід в Україні унікальний і трагічний водночас. Але рішення, які ми розробляємо сьогодні, можуть стати взірцем у справі допомоги жертвам міжнародних злочинів.
Мета конференції - об'єднати зусилля світової спільноти та спробувати дати оцінку реальним збиткам від війни. При цьому українські урядовці та правоохоронці вже тісно співпрацюють із міжнародними організаціями та експертами.
Міхаель Шмітт, Президент Євроюсту:
Євроюст довів, що є надійним партнером України. Ця діалогова група, учасниками якої ми всі є, справді довела свою ефективність як платформа, що об'єднує партнерів у різних напрямках. Завжди важливо координувати свої зусилля, адже ми врешті-решт працюємо заради потерпілих і для встановлення справедливості.
Україна чимало зробила для створення міжнародного трибуналу над російськими військовими злочинцями, наголошують у Міністерстві юстиції. Це і впровадження реформ у системі правосуддя, і адаптація законодавства до норм Римського статуту, вдосконалення системи захисту свідків, розвиток цифрових методів документації злочинів, а також формування реєстру депортованих українських дітей.
Ольга Стефанішина, міністр юстиції України:
Кожна українська дитина, яка на сьогодні матиме такий статус, матиме можливість завжди повернутись в Україну. Цей статус ніколи не зникне. Хоч як би не працювала російська воєнна машина. В рамках позовів, які подало Міністерство юстиції, ми стягнули вже понад 13 мільярдів гривень.
Неабияку увагу Україна приділяє допомозі жертвам агресії, наголошують учасники форуму. Щоб звільнити цих людей хоча б від тягаря бюрократичної тяганини.
Олексій Хоменко, в. о. Генерального прокурора України:
Ми створили координаційний центр підтримки потерпілих і свідків, що об'єднує широке коло державних та громадських організацій. Завдяки роботі цього центру потерпілі можуть отримувати доступ до правничої, психологічної, медичної та інших видів допомоги від спеціалізованих інститутів та фондів. Координатори центру - це висококваліфіковані державні службовці, які мають навички роботи на основі травмоінформативних підходів.
Відновлення справедливості через правосуддя та реалізація покарання для російських воєнних злочинців - непростий виклик, підкреслюють учасники заходу. І постав він не лише перед Україною, а й усім цивілізованим світом. Відтак, притягнути до відповідальності винних в агресії вдасться, лише об'єднавши зусилля.