Посли ЄС схвалили 17-й пакет санкцій проти росії [ Редагувати ]
На росію продовжують санкційний тиск. Напередодні посли Європейського Союзу схвалили проєкт 17 пакета обмежень проти росії. Остаточно його мають затвердити наступного тижня. Що входить до нового пакета? І чому його вже встигли назвати "найслабшим" з усіх, ухвалених ЄС? Далі у наступному матеріалі.
Посилення боротьби з російським "тіньовим флотом" та обходом санкцій. Це основні пункти, чергового, уже 17-го санкційного пакета ЄС. Його попереднє погодження привітала президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Урсула фон дер Ляєн, президентка Єврокомісії:
Ми ще більше обмежуємо доступ до технологій для ведення бойових дій. І додали до списку, крім того, 189 суден "тіньового флоту", щоб боротися з російським експортом енергоносіїв. Ця війна має закінчитися. Ми будемо й надалі сильно тиснути на кремль.
Також до "чорного списку" ЄС потрапили 75 фізичних та юридичних осіб, пов'язаних з військово-промисловим комплексом рф. А ще майже три десятки нових компаній, які "тримали" для росії лазівки, допомагаючи обходити обмеження, особливо щодо товарів подвійного призначення. Окремими санкціями, поза межами 17 пакета, відзначені порушення росією прав людини, гібридні втручання по всьому світу та розповсюдження хімічної зброї.
Країни погодилися розширити правову базу для санкцій щодо російських гібридних загроз. Один з нових заходів дозволить ЄС запроваджувати їх проти флоту, який знищує підводні кабелі та інші фізичні активи. До списку внесли ще 20 організацій та осіб, пов'язаних із цим.
Водночас дехто з аналітиків вважають такі дії ЄС украй недостатніми.
Рікард Юзвяк, кореспондент "Радіо Свобода" у Брюсселі:
17-й пакет з моменту повномасштабного вторгнення росії в Україну понад три роки тому, можливо, найслабший з усіх. Представлене Європейською комісією не містить жодних суворих економічних заходів проти кремля. Нові заходи настільки м'які, що навіть такий скептик щодо санкцій, як-от Угорщина, готовий був би одразу їх схвалити. Щоправда, Будапешт може вимагати викреслення зі списку певної організації. Ідеться про дубайську Litasco, дочірню компанію російського енергетичного гіганта "Лукойл". Адже Угорщина лишається однією з небагатьох країн ЄС, що досі імпортують російську нафту.
Необхідність у радикальніших заходах стосовно країни-агресорки визнають вже й раніше стримані Париж та Берлін.
Жан-Ноель Барро, міністр закордонних справ Франції:
Нам потрібно піти далі, оскільки санкції досі не відрадили володимира путіна від продовження його агресивної війни проти України. Тож ми маємо вдатися до запровадження руйнівних рестрикцій, які можуть раз і назавжди задушити економіку росії.
Фрідріх Мерц, канцлер Німеччини:
Якщо цього тижня не буде реального прогресу, ми будемо разом працювати на європейському рівні, щоб значно посилити санкції проти рф.
17-й пакет обмежень проти росії мають затвердити під час Ради ЄС у закордонних справах 20 травня.