Проєкт "Жива книга" презентували у Хмельницькому: як українці рятують дитинство [ Редагувати ]
Проєкт "Жива книга" презентували у Хмельницькому. Це історії названих родин, які взяли на виховання дітей-сиріт, або ж батьки яких опинилися у скрутних життєвих обставинах. В Україні нині створено пів тисячі патронатних родин, в яких знаходяться 977 дітей. Як держава допомагає таким сім'ям - далі у сюжеті.
Наталія Шевченко, названа мати:
Другі казали: ви що, дурні? Нащо ви діток стільки набрали? Нащо вони вам треба?
Пані Наталія втратила єдину доньку. Після того з чоловіком зважилися на серйозний крок - вирішили створити багатодітну родину. Прийомні діти повернули її до життя і називають "мамою".
Наталія Шевченко, названа мати:
Ми з чоловіком працювали: він водієм, я експедитором. Хліб розвозили по магазинах. І коли ми по місту їхали, я бачила в вікнах жінок: мами з дітками. Це для мене було дуже-дуже боляче.
На початку війни батьки з десятьма дітьми вимушено переїхали зі Слов'янська у Хмельницьку область, на Ярмолинеччину. У родині виховують трьох дітей з інвалідністю. Одна така дитина є і в родині Олександра та Валентини. А ще є малеча під патронатним вихованням. Чоловік і сам вихованець інтернату, а крім того, він учасник бойових дій на сході.
Олександр Гнатюк, патронатний вихователь:
Під час війни в Україні дуже багато дітей, які залишилися без батьків. Як і без одного і без другого, так і без одного. А батько, який захищає країну, а дитина знаходиться в важких умовах. Тому патронат це для того, щоб дітей притримати, щоби їм замінити тимчасово сім'ю.
Подружжя згодом планує створити багатодітну родину.
Валентина Бендюжко, названа мати:
Якби в нас був будинок набагато більший, ніж ми маємо, ми не обмежуємо себе в дітях. Тому що ресурс ми маємо. Ми черпаємо його і один в одного, і фахівці нас підтримують.
Держава проводить навчання та всіляко підтримує потенційних батьків. А для родин, які вирішили створити великі будинки сімейного типу, діє "житлова" програма.
Ірина Постоловська, заступниця міністра соціальної політики України з питань європейської інтеграції:
Минулого року, коштом субвенції з державного бюджету, було придбано 57 будинків для дитячих будинків сімейного типу. І цього року вже заплановано 120 будинків для таких сімей.
Проєкт фінансується у співпраці з міжнародними партнерами. А завдяки Програмі "Родина для кожної дитини", на Хмельниччині створено тридцять патронатних сімей. В Україні таких пів тисячі.
Василина Дибайло, директорка благодійної організації:
Під патронатом перебуває 977 дітей. Загалом, якщо брати з початку 24 року, то 2024 дитини отримали догляд саме в патронаті. Але ще не достатньо є сімей: і патронатних, і сімейних форм виховання. Їх повинно бути більше в Україні для того, щоб могли кожній дитині забезпечити зростання в родині.
Понад 26 тисяч дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування, нині перебувають в інтернатах. Аби уникнути потрапляння туди неповнолітніх, держава продовжує створювати різні форми сімейного виховання.
Ірина Постоловська, заступниця міністра соціальної політики України з питань європейської інтеграції:
Для того, щоб діти, які потребують додаткового догляду, щоб вони не потрапляли в інституції, а щоб вони дійсно могли зростати в турботливій родині, яка надає їм любов та догляд.