Литвин: Если Ющенко против коалиции, пусть предложит альтернативу [ Редагувати ]
З вівторка Володимир Литвин удруге починає звикати до спікерської трибуни та свого кабінету у парламенті. Саме там голова Верховної ради поділився з нами планами на майбутнє. Він планує залишатися у кріслі ще чотири роки і розраховує на кабмінівські посади для своєї політичної сили. Але з часом. Зараз його все влаштовує:
- Вітаю вас, Володимире Михайловичу!
Володимир Литвин, голова Верховної ради України:
- Доброго здоров’я!
- Перше питання таке просте. Як ви почуваєтесь у новому старому кабінеті?
- Все начебто знайоме і все чуже, але практичне сприйняття - це, мабуть, як друге одруження, коли все знаєш.
- Тепер я хотів би перейти до основної політичної теми цього тижня. Ви теж вважаєте, що парламентська політична криза завершена, як на цьому тижні заявила прем'єр-міністр Юлія Тимошенко?
- Я переконаний, що два дні роботи Верховної ради показали, що Верховна рада працездатна, і може бути працездатною, і приймає необхідні рішення. Головне - не допустити зовнішнього впливу на діяльність ВРУ. Я переконаний, що це якраз те, що сьогодні має вселити і буде вселяти впевненість у людей.
- Чому лише половина фракції НУ-НС підтримала вас як спікера, коли голосували 9 грудня?
- Більша частина не встигла, очевидно, зорієнтуватись, бо ряд депутатів підходили і робили заяви про те, що вони не встигли проголосувати. Інші проголосували, щось там не вийшло. Я хочу сказати одне, що якби було таємне голосування, то цілком очевидно, що за обрання голови Верховної ради проголосували б у межах чотирьохсот депутатів, бо люди вже втомились від невизначеності і протистояння. Їх стримує лише одне - партійна дисципліна.
- Очевидно, ця частина депутатів фракції НУ-НС досі вагається, оскільки коаліційна угода остаточно досі не підписана. У чому причина? Начебто текст угоди всіх влаштовує.
- На моє глибоке переконання, сьогодні не варто ставити питання про наявність чи відсутність коаліції. Моя позиція полягає в тому, що коаліція є, є рішення трьох фракцій, а відповідно до роз'яснення Конституційного суду, рішення про утворення коаліції приймається фракцією. Це перше. І друге - сьогодні потрібно говорити не про коаліцію, а про те, чи працює Верховна рада, чи приймає вона необхідні рішення. Бо коаліція виключно потрібна для того, щоб забезпечити формування уряду, а для парламенту, для його працездатності потрібно розуміння відповідальності депутатським корпусом свого призначення. Судячи із процесів, які відбуваються в ВР, таке розуміння притаманно більшості народних депутатів України.
- Однак все одно, тільки одразу після призначення вас, після позитивного голосування по вашій кандидатурі ви оголосили про створення коаліції трьох фракцій: БЮТ, Блоку Литвина і "Нашої України - Народної самооборони". Але фактично остаточної згоди не було під цією коаліцією. Чому ви оголосили про її створення?
- Секретаріат подав мені відповідні документи, де стояли підписи трьох представників фракцій і відповідні протоколи рішень про формування коаліції, що дало мені підстави зробити те, що я зробив, і переконаний, що на цьому потрібно поставити крапку. Якщо у когось є інші думки, він має це з'ясовувати у відповідний спосіб, і ставити питання в такій площині - потрібна працююча Верховна рада чи потрібні чергові дочасні вибори? Я хочу однозначно сказати, що дочасних виборів не буде, треба всім заспокоїтись і працювати. Вибори будуть в установлений час, як це передбачено законом - через чотири роки. За однієї умови, що Верховна рада буде Верховною радою, тому той, хто веде зараз розмови про коаліцію чи її відсутність, це означає, що він за те, щоб Верховна рада працювала, це означає, він за те, щоб виконувати ті призначення, які зобов'язані виконувати народний депутат. Чи він схиляється до того, щоб країну погнали на чергові вибори, щоб діяти за принципом "війна все спише", мовляв, війна, і ніхто ні за що не буде відповідати. Однозначно стверджую: нічого війна не спише.
- А можливо, це зволікання частини депутатів фракції НУ-НС з остаточним узгодженням своєї позиції щодо коаліції трьох пов'язано с тим, що президент проти такої коаліції?
- Судячи з усього, так. Але тоді президент мав би запропонувати свою альтернативу. Я переконаний, що не треба сьогодні жодній зі сторін намагатися тиснути, треба зосередити роботу виключно на прийняті тих антикризових рішень, все інше - це політиканство і аморальщина.
- А ви знали, що комуністи підтримають вас, коли будуть голосувати по вашій кандидатурі на посаду спікера? Чи це для вас стало несподіванкою?
- Звісно, я розраховував на підтримку. Звісно, я розумів, що і фракція комуністів повністю усвідомлює, що сьогодні не час ділитися в сесійній залі, треба всім разом відповідати за те, що відбувається в країні. Бо те, що сьогодні ми спостерігаємо в країні, є учасниками і свідками того, що відбувається в країні, - це можна співставити з часом військових дій, коли люди в паніці намагаються сховатися, втекти, окопатися. В цей час я не можу уявити і не уявляю того, що частина людей скаже: "Не наша справа обороняти народ. Це не наша справа захищати народ, бо ми не маємо жодного відношення до влади, ми не мобілізовані озброєні сили, ми будемо спостерігати, хто переможе". Така політика, на моє глибоке переконання, може межувати із відповідальністю, безвідповідальністю і, якщо хочете злочином, і те, що депутати виявили політичну волю, переступили, в тому числі фракція комуністів, через, очевидно, свої деякі принципові позиції, але поставили на перше місце інтереси народу - я аплодую не тому, що проголосували за мою кандидатуру, а за те, які рішення приймає сьогодні ця фракція і більшість депутатського корпусу. За остання два дні ми прийняли ряд ключових законів, з прийняттям яких ми запізнилися на багато днів.
- Чому ж ми тоді не почули про коаліцію чотирьох, ще з залученням комуністів?
- Справа в тім, що коаліція утворена у складі трьох фракцій, але всі люди, всі народні депутати, всі фракції, які усвідомлюють, що не можна сьогодні ділити штучно Верховну раду на коаліцію і опозицію, повинні обговорювати, підтримувати ті рішення, які вони вважають за необхідність підтримувати, а якщо ні, пропонувати свою альтернативу. Але не може бути так, як у нас відбувається: спочатку вносять закони, потім самі ж їх відкликають, а після того публічно проголошують, що не дають можливість розглядати ці закони.
- Чи означає, зараз така ситуація, що, по суті, три фракції, "коаліція трьох", нараховує лише 214 голосів, тобто завжди потрібна буде підтримка, очевидно, комуністів. Наскільки буде дієздатною така коаліція з 214 голосів?
- Верховна рада буде дієздатною. Я хочу наголосити, Верховна рада буде дієздатною, і коаліція є сьогодні. Я хочу, користуючись нагодою, чітко зазначити, що ті люди, які в свій час обстоювали пропорційну виборчу систему, повинні зрозуміти, що вони є заручниками виборчої системи, бо рішення приймаються виключно фракцією, а не персонально депутатом. Так от, три фракції прийняли рішення, в сукупності це 248 народних депутатів. А я переконаний, що Верховна рада і депутати, розуміючи важливість моменту, будуть принципові у прийняті тих рішень, які необхідні країні. Взагалі я вважаю, що сьогодні треба відмовитись від отих уявлень, традиційних підходів щодо поділу парламенту на коаліцію і опозицію Сьогодні треба забути про опозицію, треба забути сьогодні, за великим рахунком, і про коаліцію. Принаймні на рік, для того щоб забезпечити більш-менш передбачувано розвиток подій в Україні, і всім працювати, бо люди не будуть розрізняти, хто себе буде відносити до опозиції, чи буде називати себе коаліцією. Вони однаково при негативному розвитку подій дадуть обов'язково негативну оцінку усім, тим паче, що вчора одні були при владі, а сьогодні інші при владі, а по суті справи, ні одні, ні інші далеко від влади не відходили.
- А чи слід в нинішній ситуації забути про ідею проведення дострокових парламентських виборів? Ви виключаєте, що ця ідея знову може стати на часі і президент оголосить указ?
- Я не бачу правових підстав для проголошення указу, це по-перше. А по-друге, в наших українських умовах можна прийняти будь-які рішення, але цілком очевидно, що сьогодні будь-яка людина, будь-який державний діяч, ставлячи підпис під тим чи іншим документом розуміє, а які ж наслідки будуть прийняття цього рішення. На моє глибоке переконання, треба сьогодні зробити все, щоб протягом року країна жила штатно, буду вживати такий термін, гарантувати проведення прозорих, демократичних виборів президента України в установлений термін. Небагато залишилось, треба почекати рік.
- Багато хто економічну політику уряду називав бездарною і, власне, пророкував, що як тільки буде призначений спікер, може постати питання про відставку уряду і прем'єра.
- Я думаю, треба завершити ту роботу, яка сьогодні йде на якомусь певному етапі, тому з цих міркувань, на моє глибоке переконання, відставка нереальна і неможлива. І з другого боку, навіть якщо така пропозиція може з'явитися, відповідно до встановлених правил, відповідно до вимог закону про Кабінет міністрів України, вона не знайде підтримки в сесійній залі України.
- Чому серед перших кроків нової коаліції пролунали такі ініціативи, як зміна керівництва Фонду держмайна та Антимонопольного комітету? Власне, це особиста позиція прем'єра Юлії Тимошенко, то чиї ж інтереси буде відстоювати така більшість?
- На мою думку, треба сьогодні, в першу чергу, прийняти вичерпний перелік антикризових заходів у вигляді законодавчих актів, а їх на сьогодні є майже три десятки, після того потрібно було б розглянути план практичних дій уряду у вигляді програми дій уряду, і під реалізацію такого комплексного системного підходу нам потрібно бачення системно, щоб люди заспокоїлись, щоб вони відчули, що складна ситуація, але є розуміння з боку влади і є дії, які забезпечать реалізацію необхідних заходів. А після того, зрозуміло, треба вирішити кадрові питання, для того щоб забезпечити ефективні реалізації всього того, що буде визначено і затверджено. Тому саме такі алгоритми дії, на мій погляд, були б виправдані, тим паче що це дозволить заспокоїти політичні пристрасті. Я розумію, що частина депутатського корпусу, політичних лідерів, відчувають себе ошуканими, через те що перемовини, які відбувалися, вони не дістали практичного завершення. Я думаю, що найкращі ліки - це практична робота, і в процесі практичної роботи, я думаю, загояться ці рани і менш болісно будуть сприйматися кадрові зміни. А те, що вони необхідні, в мене сумніву жодного немає. Зрозуміло, що уряд буде зміцнюватися. В кадровому плані бажано, щоб це були політичні призначення.
- А щодо кадрових змін в уряді, ви бачите своїх представників в уряді? Якщо так, то на яких посадах?
- Ми не обговорювали, і не буде сьогодні жодних таких практичних пропозицій, не виставляємо умови з нашого боку, хоча зрозуміло, що в нас є необхідний потенціал, який представлений як у фракції, так і безпосередньо на місцях. Наша позиція полягає в тому, що треба все вирішувати послідовно.
- Тобто зараз ви однозначно не можете сказати, чи будуть представники вашого блоку в уряді представлені?
- Ми будемо пропонувати, щоб наші представники були в виконавчих структурах влади.