Власть должна быть сильной. Эксклюзивное интервью Януковича [ Редагувати ]
Зростання цін, великий дефіцит бюджету, низькі зарплати та пенсії - є результатом прорахунків діючого уряду. Так вважає Віктор Янукович. Про це, а також про те, коли потрібно вносити зміни до Конституції "Подробицям тижня" розповів лідер "Партії регіонів".
Андрій Данілевич: Вітаю Вас, Вікторе Федолровичу. Сьогодні багато говорять про розробку сценарію проведення дострокових парламентських виборів. Чи відомо Вам про такий сценарій, чи бере в ньому участь Партія регіонів?
Віктор Янукович: Ну, це не нова ідея, яка нами постійно піднімалася, це вимоги часу. Влада працює неефективно, треба щось робити. Чим скоріше ми пройдемо вибори, тим скоріше в країні буде встановлено стабільність, і тільки український народ може дати цей мандат довіри тим політиками чи політичним силам, які здатні об'єднати країну, перегорнути ту чорну сторінку, яка була в історії нашої країни. Хай про неї говорять історики, а політики повинні об'єднатися і не воювати один з одним, виходити з окопів вже. А треба боротися з бідністю, треба подолати кризу в економіці, встановити стабільність в країні. І я вважаю, що це сьогодні головне завдання кожному політику і кожній політичній силі.
Якими можуть бути сьогодні реальні підстави для оголошення дострокових парламентських виборів?
Я вважаю, що коаліції нема в парламенті, ми це добре знаємо, немає більшості, підстав більш ніж достатньо. Ми бачимо, що з уряду тікають міністри, а чого вони тікають? По-перше, від відповідальності, власної відповідальності, чи відповідальності тих політичних сил, які входять в коаліцію, це перше. А друге... ну прем'єр-міністру треба когось шукати винним в тому, що ми маємо зараз. Тому для нас зрозуміло, що та обмаль часу, яка залишилась до президентських виборів, - від неї чекати чогось позитивного вже неможна. Треба мінімізувати всі негативні наслідки в країні, в різних напрямках життєдіяльності. І ми намагаємося зараз зробити все, щоб з першого липня підняти мінімальну заробітну плату, встановити прожитковий мінімум і піднімати заробітною плату, прожитковий мінімум до кінця року в тричі. Не зразу підняти до 900 гривень, а вперше - з першого липня, а вдруге - з першого жовтня, і останній раз в цьому році - з першого грудня.
Я би хотів закінчити тему виборів, поставити ще одне запитання. Ідея з якою раніше виступала ПР - проведення президентських виборів одночасно з достроковими парламентськими виборами, зараз ця ідея на часі? Ви не відмовляєтеся від такої ідеї?
Якщо була політична воля тих політичних сил, які вже 4,5 років над Україною проводять експеримент, в них вистачило сили піти на вибори, як кажуть, на суд народу, це було б чудово.
Яким бачите розвиток політичної ситуації, якщо наразі в суботу на зїзді "НУ" буде ухвалено рішення про вихід з коаліції і відкликання міністрів з уряду?
Можливо, якщо "Наша Україна" ухвалить вихід з коаліції і відкликання міністрів з уряду за квотою цієї політичної сили, можливо, тоді і виникнуть реальні підстави до оголошення дострокових парламентських виборів іпере форматування уряду. Я до цього відношусь як до політичної гри чи спроби зняти з себе відповідальність от і все. Спочатку премєр-міністр оголосила, що вона є в опозиції до президента України, зараз чи президент чи його політична сила скаже, що вона в опозиції до цього діючого уряду. А хто ж буде нести відповідальність? За все, що вони нахазяйнували в державі, тому я вважаю що за все повинен бути звіт кожної політичної сили, які входять до коаліції. Це - блок Юлії Володимирівни, це "Наша Україна", і Блок литвина, Хай коаліція відзвітує ,що вона робить, що вона намагається зробити в найближчому майбутньому, хай пояснять, чому вони не хочуть зараз працювати прозоро, використовувати кошти, змінювати бюджет, показати як вони Міжнародній валютний фонд... кошти цієї позички хочуть використати, ми ж нічого не розуміємо. Сім з половиною мільярдів отримано доларів Міжнародного валютного фонду, це втричі більше, ніж за всі роки незалежності, і ще девять мільярдів на черзі, як вони їх будуть використовувати, на яких умовах беруться ці кредити, це дуже важливо для кожного громадянина країни почути про це, тому що ми добре розуміємо, що таку велику позичку віддавати буде вже не це покоління а майбутнє наші діти, наші онуки, так який подарунок ми їм готуємо.
Я, по-перше, повторюю, це інструмент політичної гри, який є з двох сторін, це політичні технології якими вони бавляться починаючи з 2004 року, з третього туру, потім дострокові вибори, парламентські, руйнація Конституційного суду в 2007 році, а зараз вже на президентських виборах, повторюю ще раз, це технологія, за рахунок якої вони хочуть уникнути відповідальності, я до цього тільки так відношуся. Тому що якщо слово відповідальність для них було знайоме, і щось означало, вони б вже давним давно оголосили дострокові вибори, тому що немає коаліції і влада не працює ефективно. Намагання керувати країною, бюджетом, економікою в ручному режимі це шлях в нікуди, це знову таки інструмент який може використовувати на майбутніх президентських виборах, тільки так ми оцінюємо цю ситуацію,
Ситуація в Верховній раді - ПР наполягає на ухваленні закону про збільшення прожиткового мінімуму і мінімальної зарплати, Ви стверджуєте, що знаєте де взяти гроші для реального втілення цього закону в життя, то де?
Сім з половиною мільярдів отримано доларів міжнародного валютного фонду. Я наводив вам приклад 7, 5 мільярдів доларів, вже отримано, а зараз для підвищення пенсії і заробітних плат треба всього на всього 12 мільярдів гривень, це 1,5 мільярда доларів, з 7,5, які вони вже отримали, хай вони спрямують ці кошти на захист людей. Незахищених людей, тому що в них вистачило талантів знизити рівень життя, підняти ціни догори, і продовжують це робити далі, так хай же захистять людей, Це питання номер один, яке треба вирішити, і його можна вирішити і необхідно. З 1 липня якщо вони на це не підуть, ми будемо змушувати це зробити будь якими засобами.
Наприклад, якими засобами?
Я вже про це казав неодноразово.
Вікторе Федоровичу, а звідки от така різниця - в БЮТ кажуть, що на закон щодо збільшення прожиткового мінімуму потрібно 37 мільярдів гривень, у ПР кажуть що 12 мільярдів, ця різниця звідки?
Намагання сказати, що грошей немає і де їх взяти. Я скажу так, хай відкриють цю таємницю, яку вони тримають в себе, як вони використовують кошти Міжнародного валютного фонду, хай дадуть відповідь на це питання. Далі - на яких умовах вони його отримали, як думають використовувати наступні 9 мільярдів, що тут незрозуміло? Нам все зрозуміло, що можливість така в країні є, щоб вони думали про людей яких вони всі 4,5 роки намагалися обдурити, зараз не вдасться це зробити за будь-яких технологій і не за які гроші.
Чи підтримує ПР ті кадрові призначення, які планує зробити найближчим часом в Кабміні прем'єр-міністр Юлія Тимошенко?
Це питання не до опозиції, це питання коаліції, якщо вона в них є, коаліція. Якщо вони бачать шляхи, як вдосконалювати свою роботу, хай вдосконалюють, ми не будемо їм заважати. Коли ми були в коаліції, ми ніколи не зверталися до опозиції, допоможіть нам когось призначити чи звільнити з роботи, ми приймали рішення, брали мітлу і вимітали, як кажуть, хто не хотів працювати ефективно на країну, і призначали тих кого потрібно. Коаліція працювала стабільно, навіщо вони її зруйнували, навіщо вони зруйнували стабільність в країні, як заради того, щоб боротися зі своїми опонентами? Таким чином, за рахунок порушення Конституції, законів України, за це ще треба буде відповідати,
Тобто, уряд підсилити, якщо виникне така можливість своїми кадрами ПР не планує?
Ми на авантюри ці ніколи не підемо, у них одне питання сьогодні є - як уникнути відповідальності. Перше - звіт, друге - що вони планують зробити в другому півріччі 2009 року і, третє, - кошти треба використовувати не на маніпулювання людей і управління в ручну бюджету, а спрямувати на захистит соціальний людей.
А наполягати ще на відставці ще якихось міністрів буде ПР?
Ми висловили свою точку зору. Що стосується міністра Вакарчука, міністра Луценка, ми вважаємо, що зараз треба підняти рівень відповідальності, а Євро-2012 і всіх хто стоїть за цим питанням в уряді, також вони повинні звітувати, такі загальні речі, які ми від них чуємо, що ми все зробимо, що ми все встигнемо. Я вважаю, що це сьогодні не влаштовує державу і людей. Перше - що нам дає Євро-2012 в плані економіки, якщо дає, ви покажіть, як ви використовуєте інвестиційні кошти, чиї інвестиційні ресурси, як за рахунок цього піднявся внутрішній ринок, наприклад країни, ми добре розуміємо що імідж нашої держави в підходах до підготовки Євро-2012 чи зросте чи впаде як кажуть нижче плінтуса, і сьогодні це залежить від невеличкої купки чиновників. Їх імена сьогодні відомі.
Вікторе Федоровичу, останній блок присвячений проекту змін до Конституції. Президент України наполягає, щоб вся публічна дискусія щодо внесення змін до Конституції відбулася до президентських виборів і закликає навколо цієї ідеї об'єднатися всім політичним силам. Ви так само раніше наполягали на тому, що необхідно ухвалити зміни до Конституції, чи готові Ви зараз підтримати в цій ідеї президента?
До президентських виборів залишилося декілька місяців, у президента було 4,5 роки для того, щоб вирішувати це питання і знайти інструмент його вирішення, він не використав цей час. І сьогодні грати в цю політичну гру чи підігравати будь кому ми не збираємось, пройдемо вибори, будемо об'єднувати ті політичні сили, які підтримають український народ, і будемо робити зміни до Конституції і, а перш за все - змусимо всіх виконувати дії діючої Конституцію, діючого закону, і навести лад в країні. Оце перше з чого ми почнимо,
На Вашу думку, Україна якою має бути - президентською чи парламентською республікою?
Україна, перш за все, повинна бути правовою країною, щоб закони в країні працювали, права людини були захищенні, це перше - влада повинна бути сильною. Якщо подивитися на соціологічні дослідження, які сьогодні є і висловлювання людей щодо майбутньої Конституції, якою вона повинна бути, сьогодні громадська думка на боці сильної влади. Сильна влада вона тоді, коли вона виконує перш за все всі закони, дотримується Конституції, і працює на підсилення країни і добробут людей, оце сильна влада якій довіряє суспільство. Я неодноразово казав що занадта централізація влади з центру - вона дуже шкідлива для розвитку країни, тому повинна бути форма місцевого самоврядування, владу треба децентралізувати, і на місця треба віддати багато прав за рахунок яких регіони будуть розвиватися, буде розвиватися економічна, культурна. Різноманіття наших регіонів - це перевага нашої країни, не недолік, її. Треба використовувати, але треба дійсно дати людям можливість жити як вони на це здатні. а для цього треба створити уряд. Скажіть будь ласка, хто хоче жити погано? Знайдете ви таку людину чи ні, а тоді виникає питання, а чому ми так погано живимо? От і все, тобто, відповідь на поверхні, не треба людям заважати жити, як вони на це здатні, а для цього треба створити уряд.