На Черкащине под угрозой разрушения оказалось старинное имение [ Редагувати ]
На Черкащині руйнується унікальна пам'ятка архітектури - мисливський палац графа Шувалова. Наприкінці 19 століття вельможа звів маєток для своєї родини. Білосніжну будівлю оточував величезний дендропарк. Після революції там облаштувалися кілька навчальних закладів, під час війни його перетворили на санаторій для пілотів люфт-ваффе, а на початку вісімдесятих - це був "Музей хліборобства". П'ять років тому місцева влада вирішила реконструювати палац, роботи почалися, але. як завжди, забракло грошей. Подальшу долю унікальної будівлі спробували з'ясувати наші кореспонденти.
Станіслав Кухарчук, кореспондент:
- Цей палац графа Шувалова у Тальному був зведений наприкінці 19 сторіччя. Він витримав: революцію, колективізацію, Велику Вітчизняну війну, але от реконструкцію початку 2000 витримати так і не зміг.
У 2006 році мисливський палац намагалися повернути до первозданного вигляду, за оригінальними кресленнями данського архітектора Андреса Клеменса. На час реконструкції звідси виселили музей хліборобства. Із Держбюджету на реставраційні роботи обіцяли виділити 17 мільйонів гривень. Будівництво почали, але за рік його припинили: забракло грошей. Два місяці тому звідси звільнилася і охорона.
Краєзнавець Олег Шатайло розповідає - мисливський палац графа Шувалова зводили за всіма канонами тодішнього паркового мистецтва. Дендропарк, який оточував палац, за красою міг зрівнятися лише з "Софіївським" в Умані. Нині ж тут - непролазні хащі.
Олег Шатайло, старший науковий співробітник Тальнівського районного музею "Історії хліборобства":
- Парк занедбаний, він не знищений - він занедбаний. Його можна відновити так само, як можна відновити і палац. Якщо ми його втратимо, то тоді і не буде, що показати нашим нащадкам
Уже п'ять років родинний маєток Шувалових на балансі обласного управління капітального будівництва. На поновлення робіт у бюджеті немає грошей. Скільки коштуватиме реконструкція палацу, чиновники навіть уявити бояться.
Микола Суховий, заступник начальника управління культури Черкаської обласної державної адміністрації:
- Ми отримали від Державної служби охорони культурної спадщини відмову, і надій на те, що за це візьметься, фінансування цих робіт, держава - нема, на слідуючий бюджетний рік. Тому необхідно шукати потужного інвестора, який візьме в оренду цю памятку до потрібних кондицій.
На розробку кошторисної документації та пошуки інвестора піде не один рік, зізнаються в обласному управлінні культури. Тальнівські краєзнавці побоюються - за цей час маєток Шувалових просто розтягнуть по камінцях.
Стас Кухарчук, Павло Тимошенко, "Новини" телеканал "Інтер", Черкаська область