Житель Хмельницкого открыл выставку икон [ Редагувати ]
У Хмельницькому відкрилась виставка "Народна ікона Поділля". Серед експонатів - ікони Богородиці та Христа у вишиванках, домашні іконостаси та подорожні образи. Хмельничанин Олександр Чернов 20 років збирав цю колекцію у пошукових експедиціях. Тепло і безмежну любов, яку випромінюють ікони - відчули наші кореспонденти.
Оцій невеличкій іконі, на якій Спаситель зображений трирічною дитиною, котра спить на хресті, майже 300 років. Написана на дерев'яних дошках, вона випромінює неймовірне духовне світло, каже колекціонер. Саме простота і щирість народних образів і спонукали хмельничанина Олександра Чернова зібрати колекцію подільських ікон.
Олександр Чернов, колекціонер:
- Я дуже багато подорожував,займався етнографією, збирав сорочки, килими. Я бачив цих людей і потім відчув їх на іконах. Мені стало цікаво, що якби є світ такий-Подільський світ. Так почав виставляти, спілкуватись з людьми. Хтось не сприймав-зараз перший пропагує.
Більшість цих ікон прикрашали сільські хати ще у 19 столітті, розповідає колекціонер. Їхніми авторами були сільські художники - "богомази". Вони наділяли християнських святих народними рисами та вбирали їх у традиційний український одяг. Часто писали образи з облич своїх рідних та близьких.
Олександр Чернов, колекціонер:
- Я не бачу,що це Варвара і Преподобна Марія Єгипетська. Я бачу, десь я ходив в село, я бачив цих людей, оцей погляд, цієї глибини світкості воно передалось. Вона жива. Майстер той народний богомаз передав образ тої жінки і воно якби є відчуття родини.
Втім, серед експонованих робіт є й ті, що належать пензлям професійних майстрів. Одна з них - храмова ікона "Святий Йосип Обручник". Життєрадісний колорит та багатий орнамент цього образу є взірцем барокової стилістики, кажуть фахівці. А є й такі, що нагадують роботи авангардних майстрів 20 років. Проте різні стилем і манерою виконання, усі експонати - це ікони-сироти. Колись їх викинули з домівок і лише дивом їх врятовано від знищення в часи войовничого атеїзму.
Лариса Чернова, заступник директора Хмельницького художнього музею:
- Довгий час народні іконі, оці зразки, які ви бачите,вони були заборонені. Церква визнавала лише канонічні зразки, але цінність їх в тому, що через ці ікони ми можемо більше дізнатись про ту дійсність, яка буквально недавно була, про ті сторінки історії нашого народу.
Свою колекцію Олександр Чернов уже експонував у багатьох містах України. У рідному Хмельницькому - вперше. За тиждень виставку відвідали сотні містян. Від почутого і побаченого - вражені.
Валерій Шпак, відвідувач виставки:
- 200-300 років цим іконам. Хто-то їх бачив, хтось дивився, десь вони висіли, вони мають якусь енергію. Зараз світ став дуже матеріальний і це хорошо, що є такі люди, що такі духовні речі.
Виставка народних ікон у Хмельницькому художньому музеї триватиме до середини травня.
Дмитро Євчин, Ольга Сєргєєва, Олександр Шурін, телеканал "Інтер".