Верховная рада приняла языковой закон [ Редагувати ]
Скандальний мовний закон Верховна рада ухвалила у першому читанні. 234 депутати проголосували за документ авторства регіонала Вадима Колесніченка. За ним, у державних установах, школах, дитсадках і лікарнях будь-якого регіону можна буде спілкуватись мовою нацменшин. Якщо принаймні 10 відсотків місцевого населення - вважатимуть цю мову рідною. Саме через цей законопроект минулого тижня у сесійній залі пролилася депутатська кров. Сьогодні в Раді обійшлося без жертв. Але поза парламентськими стінами вирували пристрасті. Усі подробиці у Валентини Левицької.
З двох боків центральною вулицею Грушевського до Парламенту підходять люди: з одного боку, під біло-синіми прапорами Партії Регіонів, ті, хто "за" ухвалення нового закону про мови. Навпроти них, під різнокольоровими стягами опозиції, шикуються захисники державної мови.
Валентин Ленщик, киянин:
- Я хоть и разговариваю на русском языке - школа, институт, министерство, я везде разговаривал на русском языке, но державна мова одна. Бо нема мови - нема держави, розумієте?
Ольга Ситник, жителька Херсонщини:
- А я считаю, что правильный закон. Что мы не поделили? Мы все года: русские, украинцы - мы всегда были вместе и вместе должны остаться.
Лави опонентів мирно перегукувалися через міліцейський кордон, аж раптом із Парламенту прийшла звістка: закон ухвалено у першому читанні. У біло-синьому таборі - бурхлива радість.
В опозиційних лавах не менш сильне обурення.
Валентина Левицька, кореспондент:
- Тисячі людей у столиці перекрили центральні вулиці. Прибічників та супротивників ухвалення закону про мови розділяють залізні паркани та кордони міліції. Але час від часу люди не стримують своїх емоцій.
Першим силу розчарування противників мовного закону відчув залізний паркан. Аби не дійшло до кровопролиття, між опозиціонерами та прибічниками влади став спецпідрозділ міліції "Беркут". У правоохоронців полетіли пластикові пляшки, міліція застосувала сльозогінний газ.
А в самій Раді події розгорталися просто блискавично. Буквально на третій хвилині після відкриття засідання спікер Литвин поставив законопроект регіонала Вадима Колєсніченка на голосування - і 234 голоси "за" дали зелене світло новій мовній політиці. Головна ідея документа - дозволити паралельно з державною українською - користуватися в офіційних установах і мовами нацменшин, якщо ними розмовляє не менше 10 відсотків населення певного регіону. Крім російської, це стосується кримськотатарської, гагаузької, вірменської, румунської, усього 18-ти мов.
Вадим Колесніченко, народний депутат України, фракція Партії регіонів:
- Данный законопроект, по сути, фиксирует ситуацию в стране, и мы исполняем наши конкретные обязательства перед советом Европы. Ничего нового не предложено. Украинский государственным как был, так и остается, во всех без исключения сферах общественной и государственной жизни.
Опозиція оголосила безстрокову акцію протесту та покинула зал.
Арсеній Яценюк, народний депутат України, фракція НУНС:
- Ми не дамо можливості прийняти цей закон у другому читанні. Такого закону про другу російську мову в Україні не буде! Цей бій нами не виграний, але за нами буде перемога у війні.
На війну за українську мову опозиція закликала людей під Парламентом. За депутатські рішення знову дісталося міліції. Втім, войовничі настрої швидко вщухли, коли столицю накрив сильний дощ.
Валентина Левицька, Анна Панова, Геннадій Стамбула, Новини, Телеканал "Інтер".