Чому принц Нiдерландiв вирiшив відмовитись вiд корони? [ Редагувати ]

Чи не найголовнiша цiннiсть для байкера - вiдчуття свободи. Проте прагнуть цього не лише мотоциклiсти, а й спадкоємнi принци. За право розпоряджатися своєю долею члени монарших сiмей iнколи здатнi пожертвувати короною. Як це зробив минулого тижня у Нiдерландах принц Йоган - щоб одружитися з коханою дiвчиною, вiн вiдмовився вiд трону.
У принца Йогана немає бiлого коня. I це, мабуть, єдине, чого в нього нема. Другого сина королеви Беатрiкс ростили у розкошi й готували до того, що колись йому доведеться правити країною. Йоган мав успадкувати трон пiсля свого старшого брата Вiллема Александера та його доньки Амалiї. Щоб бути гiдним правителем, юнак опанував повний курс iсторiї та права рiдного королiвства. Замiсть лицарських турнiрiв, на яких здобували славу його прадiди, сучасний королевич гриз гранiт науки i врештi здобув диплом з економiки та управлiння авiапiдприємством. Навiть, пiшов працювати у консалтингову фiрму.
Спокiйне принцеве життя змiнила жiнка. Але закохався Йоган аж нiяк не у принцесу. Мабель Вiссе Смiт - нинi вiдома правозахисниця, директорка Брюссельського iнституту сприяння демократiї - мала бурхливе минуле. У студентськi роки приятелювала з Клаасом Бруїнзмою - хрещеним батьком голландської наркомафiї. Втiм, запевняє Мабель, стосунки не були близькими, i вона розiрвала їх, щойно дiзналася про рiд занять Клааса. Самого кримiнального авторитета вже немає в живих - вiн загинув ще на початку дев'яностих пiд час полiцейської операцiї, тож спростувати чи пiдтвердити слова Вiссе Смiт нiкому. Ситуацiя - як в анекдотi: "Ложечки знайшлися, та прикрий осад залишився". Тож коли Йоган надумав одружитися з коханою, Кабiнет не схвалив його рiшення. Перед принцем постала дилема: сiмейне щастя - чи корона у перспективi. Вiн обрав перше.
Цієї суботи у Старiй церквi мiстечка Делфт закоханi поєднали свої серця. Спершу шлюб зареєстрував мер, а тодi молодi обмінялись обручками. Гостей на церемонiї було з пiвтори тисячi, багато хто - королiвської кровi. Нареченого вiтав король Норвегiї Гарольд П'ятий - його хрещений батько, а в натовпi помiтили i мiльярдера Джорджа Сороса - роботодавця нареченої. Народ поставився до весiлля доволi лояльно.
Голландка: "Вона однаково не буде королевою, тож менi до неї байдуже".
Голландець: "Принц має право на свiй власний вибiр".
Зрештою, до вибрикiв своїх монархiв голландцi, мабуть, уже звикли. Вони обурювалися ще 1963-го, коли сестра королеви навернулась на католицтво, щоб вийти за iспанського аристократа. I це при тому, що мiж протестантськими Нiдерландами та католицькою Iспанiєю все ще живi давнi iсторичнi рахунки.
Сердилися i в 65-му - коли королева Беатрiкс заручилася з принцем Клаусом - колишнiм солдатом нiмецької армiї, що окупувала Нiдерланди пiд час Другої свiтової.
I у 2001-му - коли старший брат Йогана i наступник трону Вiллем Александер вирiшив побратися з дiвчиною, чий батько був аргентинським мiнiстром пiд час хунти. Весiлля вiдбулося, коли всi переконалися, що тестя на церемонiї не буде.
I нехай собi спiвають, що "королi можуть усе - тiльки не женитися з любовi", члени королiвської родини в Нiдерландах, схоже, взяли собi за правило порушувати цю iсторичну засаду.