Артем Ситник: Боротись із корупцією почнемо з судів (відео) [ Редагувати ]


Національне антікорупційне бюро з приходом нового директора - адвоката Артема Ситника - почало набирати працівників, яких буде аж 700.
Відбиратимуть їх на конкурсній основі серед усіх охочих, а зарплата вже рядового детектива складатиме понад 30 тисяч гривень. За перебігом конкурсу можна буде простежити онлайн, починаючи від подачі заяв на участь і до оголошення результатів та прийому на службу.
Сам Артем Ситник з детективами збирається почати боротьбу з корупцією у вищих ешелонах влади і в судах. Хто перший на черзі - він розповів в інтерв'ю "Подробицям тижня".
Скільки буде працівників у штаті Антикорупційного бюро?
- Згідно Закону "Про Національне антикорупційне бюро України" штат бюро складає 700 осіб. Одразу хочу відзначити, що з цих 700 осіб директор має право призначити без проведення конкурсу лише чотирьох - першого заступника та ще трьох заступників.
Всі інші особи - чи це особи начальницького складу, силові підрозділи, державні службовці, детективи та аналітики, призначаються через процедуру відкритого конкурсу.
Чи зможе будь-який українець подати свою кандидатуру до Антикорупційного бюро?
- Не будь-який українець, а українець, який відповідає вимогам до працівників бюро, які зазначені в згаданому мною законі. Якщо вони відповідають цим вимогам, вони мають право без обмежень подати свої документи на участь у конкурсі.
Як дізнатись коли буде конкурс?
- Найближчим часом, сподіваюсь, запрацює сайт Національного антикорупційного бюро і буквально наступного тижня буде викладена перша інформація про проведення цих конкурсів.
Відразу хочу зазначити, що хід конкурсу буде транслюватись в режимі онлайн, тобто будь-який громадянин, що буде мати бажання та можливість спочатку конкурсу і до оголошення його результатів прослідкувати його хід.
Це реаліті-шоу, тільки серьозне?
- В принципі, буде аналог конкурсу на посаду директора Антикорупційного бюро, оскільки все, що відбувалось на конкурсній комісії транслювалось в режимі онлайн. Тобто кожне засідання, починаючи з оголошення і закінчуючи оголошенням результатів конкурсу транслювалось в режимі онлайн.
У вас є якись прізвища на приміті, ви хочете когось запросити?
- Я ще раз повторюсь, я обмежений лише чотирма посадами. На сьогоднішній день я почав вивчати особові справи інших кандидатів, які подавали свої документи на конкурс на заміщення посади директора Антикорупційного бюро. Деякі справи я вже відібрав, але ще з людьми не зв’язувався.
Хочу їх всі пройти, 160 документів і потім, можливо, вже з ними зв’яжусь та запрошу на співбесіду. Навіть якщо ці особи не попадуть до керівного складу бюро, можливо, все ж таки я їм зателефоную.
Мабуть, запропоную подати ці документи на конкурс на зайняття посад керівних в самому бюро. Будуть керівні посади - це начальники управлінь-детективи, начальники-аналітики, начальники відділів - детективи, тобто керівні посади будуть.
Скільки будуть платити?
- Тут законодавець вчинив правильно, він визначив розмір заробітної плати працівників бюро в законі. Тобто не так як раніше це було - відсилання в законі до постанови Кабміну,а в постанові Кабміну - скільки намалював, стільки і буде.
Тут розмір заробітної плати чітко прописаний в законі і, як приклад, зарплата рядового детектива буде складати більш ніж 30 тис. гривень.
Це 23 стаття Закону. Якщо хтось бажає, може подивитись ці розміри. Це зарплата достойна, особливо за нинішніх часів, і я думаю, що вона дозволить людям сконцентрувати на роботі і займатись вирішенням завдань, що стоять перед бюро.
Ви збираєтесь приділити особливу увагу проблемним регіонам або проблемним галузям?
- Хочу почати з проблемних регіонів. Закон дозволяє директору створювати регіональні управління, не більше семи по Україні, без прив’язки до певного місця.
Тобто якщо будуть результати соцопитування та буде з’ясовано, що, наприклад, Одеса є одним із найкорумпованих міст в Україні, то директор бюро своїм рішенням має право створити там регіональне управління, яке буде працювати вже по цьому регіону.
Ваші співробітники можуть безпосередньо працювати в якомусь місці, в якомусь регіоні?
- Так. Можна створити не більше семи територіальних осіб, наприклад, це Одеса, Харків, Львів. Тобто на розсуд директора з урахуванням тієї криміногенної обстановки, яка в цих містах.
Кому вже зараз починати боятись, на яких рівнях, в яких відомствах?
- Пріоритетами бюро є посадовці вищих ешелонів влади, - це буде першим пріоритетом. Пріоритетом буде судова гілка влади, при чому починаючи з вищих судів і закінчуючи нижчими судами.
Це все є пріоритетом розслідування Національного антикорупційного бюро. Все, що підслідне бюро, цьому буде приділена максимальна увага, адже рівень корупції плюс-мінус однаковий у всіх структурах.
Буде якась громадська структура, якісь радники, люди з досвідом, які зможуть вам допомогти?
- Участь громадськості передбачена: спочатку формуванням кадрів бюро і даді в ході здійснення функцій бюро. Про що я говорю. При бюро буде створена громадська рада, яка буде делегувати по три представника в конкурсній комісії, в якій будуть займатись відбором кандидатів на посади в Антикорупційному бюро.
Це буде пряма участь громадськості у призначенні кадрів бюро - це перше. Друге, нашим пріоритетом є лобіювати подальше зняття закритості інформації державі, оскільки в нашій державі інформація закрита. Право власності у нас закрито, ніхто не може подивитись, які об’єкти нерухомості на якомусь конкретному чиновнику зареєстровані.
Чи можуть люди, що вже мають досвід або мають факти щось для вас підготувати, поки формується структура бюро?
- Так. Зараз обговорюється питання про створення консультативної ради, яка вже почне працювати над аналізом тих даних, які є у відкритому доступі.
І поки буде формуватись штат, ця консультативна рада напрацює певні аналітичні матеріали, які будуть передані призначеним детективам, і детективи будуть починати не з нуля, а фактично з вже готового матеріалу, будуть його допрацьовувати і реєструвати кримінальні провадження.
Представники ФБР говорили про готовність допомагати Україні. Вони мають на тільки досвід, а й технологічні можливості, бази даних. Ви збираєтесь з ними співпрацювати?
- Ми готові. Ми бажаємо цих контактів з усіма службами, що мають успішний досвід з боротьби із корупцією, адже в Україні таких служб, нажаль, поки що немає. Я сподіваюсь, що наша служба стане першою з таких служб завдяки тим контактам, які буди названі, в першу чергу з ФБР.