На Прикарпатті будинки селян сповзають у прірву [ Редагувати ]

Життя над прірвою. Через бездіяльність чиновників жителі села Шепарівці на Прикарпатті можуть залишитися не тільки без даху над головою, але й без землі під ногами. Причина - сильні зсуви в районі річки Прут. Більше розкажуть наші кореспонденти.
Десятиметрова прірва, а за нею - пустир. Такий краєвид зі свого вікна Галина Онишкевич спостерігає вже кілька років. Хоча, не так давно, каже жінка, тут росли дерева і навіть проходила дорога. Берег річки Прут почав обвалюватися ще у 2010-му, після чергової повені.
"Я як за ніч встала я думала що інфаркт дістану за тридцять метрів як це за ніч забрало. Я навіть не можу вам об'яснити як мені страшно стало. Якщо тридцять за ніч, хто знає що може бути завтра, якщо дощі йдуть то ми вже переживаємо, бо не знаємо що чекати", - розповідає Галина Онишкевич, жителька села Шепарівці.
Над урвищем у повітрі повисла газова труба. Люди побоюються - будь-якої миті вона може впасти. Під загрозою - і хати самих селян - від них до обриву - менш ніж п'ятдесят метрів.
"Вчора там ще були кущі на верху, а вже нині кущі пішли в долину, вже посипалось. Само по собі, це ж піщана, з долини муляк, то все там сипеться", - говорить Наталія Васьків, жителька села Шепарівці.
Жителі Шепарівців - не єдині, хто сьогодні за крок від прірви. Така ж ситуація ще в десяти селах області. Причина всюди одна - масовий вивіз гравію з берегів річки.
"- Оцей п'ятачок, який ми бачимо тут, постійно вибирався шутер, і у підсумку - понижується русло і рівень землі понижують. Тому тут при любій повені все затоплює і вода тут стоїть".
Про зсуви в сільраді знають, але вирішити проблему самотужки - не можуть. Кажуть - бракує грошей. Весь бюджет села - 350 тисяч гривень. Кілька років тому обласне управління водних ресурсів уже починало укріплювати берег. Результатів - не видно, зате витратили понад мільйон. Обіцяли поновити роботи, але вже два роки теж не можуть знайти кошти.
"Вартість проекту складає близько півтора мільйона, кошти які можуть бути виділені це кошти обласного екологічного фонду і ми вже подавали запит на цей проект на виділення коштів, ну рішення поки не має", - виправдовується Олег Козар, заступник начальника Івано-Франківського обласного управління водних ресурсів.
І коли буде - чиновники не знають. адже за останні три роки з держбюджету на такі роботи взагалі грошей не виділяли. У нинішньому році профільне управління отримало 8 мільйонів гривень з обласного кошторису, хоч просили - більше ста сорока. Тому сьогодні всі, хто опинився в небезпечній зоні, змушені вирішувати проблему самостійно. Допомагають і місцеві підприємці - звозять до обриву будівельне сміття, щоб укріпити берег. Уже розвантажили понад триста самоскидів.