Верховна Рада ухвалила законопроект про деокупацію Донбасу [ Редагувати ]
Нарешті здужали. Парламентарі ухвалили законопроект про деокупацію Донбасу. До другого читання документ назбирав майже 7 сотень поправок. Їхній розгляд розтягнули на 3 дні. До чого ж зрештою прийшли? Дізнавалась Олена Зоріна.
Наша пісня гарна й нова. Третій день вони починають із законопроекту про деокупакцію Донбасу. Із кількості депутатів у залі зрозуміло, до голосування готові. Хоча Батьківщина і Самопоміч, як і раніше, вагаються.
"Якщо там не буде дати окупації, якщо цей законопроект не буде стосуватися політики щодо всіх окупованих територій, то дуже малоймовірно, що ми це підтримаємо", - говорить Вікторія Войціцька, народний депутат, "Самопоміч".
"Он не приблизит территории и людей, которые находятся сейчас на неподконтрольной временно территории. Это закон, чтоб эти территории отторгнуть окончательно", - говорить Вадим Новинський, народний депутат "Опозиційний блок".
Палкої дискусії вже немає. Але щойно переходять до голосування - в залі пожвавлення.
"Не вводьте нас в оману, роздайте ці правки, ми з фракцією Самопоміч попросили 15 хвилин перерви, і після цього ми проголосуємо за цей закон".
Чубляться навіть два віце-спікери.
"Люди вам написали - якщо ви вважаєте, що нема торгівлі, а є переміщення товарів - то обстріли є переміщенням снарядів", - говорить Оксана Сироїд , заступник голови Верховної Ради України.
"Я хочу звернутися до військових надішліть оцим товаришам фото з окопів, бліндажів, щоб вони бачили, що ви воюєте, а не торгуєте", - говорить Ірина Геращенко, перший заступник голови Верховної Ради України.
Сварки сварками, але на табло за кілька хвилин - результат. Голосують на підтримку навіть ті, хто не збирався. "Батьківщина" і "Самопоміч".
"Росія названа державою окупантом на законодавчому рівні, для нас це переважило", - говорить Тетяна Острікова, народний депутат, "Самопоміч".
"Закон визначив територію і дасть можливість нашим військовослужбовцям і переселенцям використовувати всі міжнародні арбітражі", - говорить Вадим Івченко, народний депутат, "Батьківщина".
Межі окупованої території, згідно з документом, визначатиме президент. Київ визнаватиме лише два документи звідти: свідоцтво про народження і свідоцтво про смерть. Силовики в зоні бойових дій отримають більше повноважень, щодо обшуку помешкань чи зупинки авто. Всі збитки, завдані країні та її громадянам, покладені на Росію. Водночас дипломатичні відносини з Москвою зберігатимуться.
"Закон ставить крапку про право використання наших збройних сил і повністю захищає їх, наділяючи додатковими правами як військовослужбовців України, закон визначає статус ОРДЛО як тимчасовоокупованих", - говорить Ірина Луценко, народний депутат, Блок Петра Порошенка.
"Там нема згадки про мінські угоди, доповідач від комітету щойно ще раз офіційно підтвердив, що ніяких мінських угод в тексті законопроекту про деокупацію немає", - говорить Леонід Ємець, народний депутат, "Народний фронт".
Не встигнуши оговтатись, депутати беруться за велику приватизацію. У залі з'являється прем'єр.
"У нас зараз є два вибори - або ми зупиняємо цю корупцію і безлад і підприємства, які сьогодні є збитковими або ми їх запускаємо, люди отримують роботу", - говорить Володимир Гройсман, прем'єр-міністр України.
Попри те, що в документі теж близько семисот поправок, до обіду депутати ухвалюють і його. На додачу - включають до порядку денного сесії законопроект про участь іноземних військових підрозділів, зокрема НАТО, у навчаннях в Україні. А от за законопроекти про Антикорупційні суди вкотре вирішили не братися. Не вистачило голосів для включення.