Мер Івано-Франківська сам латає ями: у місті катастрофа з комунальниками [ Редагувати ]
Івано-Франківськ відчуває кадровий голод у комунальній галузі. Навіть міський голова Руслан Марцінків разом зі своїми підлеглими змушений братися за лопати та бітум, щоб залатати дороги. Понад триста посад, серед яких водії, слюсарі, зварювальники, залишаються вакантними.
Чому так відбувається і як намагаються боротися з цим явищем? Тему дослідила наша колега Жанна Дутчак.
У селі Хриплин під Івано-Франківськом на центральній дорозі кипить робота. Ями латають не лише комунальники, а й сам міський голова - Руслан Марцінків. Він уміло заливає вибоїни розігрітим бітумом і засипає щебенем.
Руслан Марцінків, міський голова Івано-Франківська:
Дивіться, я люблю роботу фізичну, вона надзвичайно важлива.
Поряд із мером - директори комунальних підприємств, працівники міської ради та староста села. Всі вони на один день змінили ділові костюми на робочий одяг, щоб привернути увагу до дефіциту кадрів в комунальній галузі.
Михайло Яцків, директор КП "Благоустрій":
Сьогодні власним прикладом, разом з міським головою, робимо таку ініціативу. Тому що зараз це саме той час, коли дуже сильно відчувається кадровий голод. Допомагаємо дорожній компанії робити роботу з ямкового ремонту.
У громаді нині налічується з десяток комунальних підприємств і подекуди недоукомплектування - тридцять і більше відсотків. Так, в автобусному депо вакантні сорок посад водіїв. Загалом місту потрібні понад триста двадцять працівників: від слюсарів, зварювальників до різноробів.
Руслан Марцінків, міський голова Івано-Франківська:
У нас ніколи такого не було, щоб така кількість вакансій була в комунальних підприємствах, і як правило це робітничі професії.
Ситуація з кожним місяцем ускладнюється, зазначає директор профільного департаменту міста. Незаброньовані працівники призовного віку або самі звільняються, або їх мобілізують. А знайти на їхнє місце нового фахівця не вдається.
Михайло Смушак, директор департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики:
Сьогодні ми не можемо знайти людей, які будуть косити, займатися ремонтом підвальних розгалужень, дахами, от зараз по програмі ми замінюємо вікна і не можемо набрати людей, які будуть банально робити відкоси в будинках, а нам треба готувати місто до опалювального сезону.
За даними центру зайнятості, нині понад вісімдесят п'ять відсотків усіх вакансій - із запитом саме на робітничі професії. А от претендентів обмаль. З пів тисячі безробітних - лише сімнадцять відсотків чоловіки.
Тетяна Захар, в. о. директора Івано-Франківської філії Івано-Франківського обласного центру зайнятості:
Це в основному учасники бойових дій. Для них це не є підходяща робота, по-перше, по стану здоров'я, а, по-друге, не є така висока зарплата, щоб ми могли пропонувати нашим хлопцям. Наприклад, для робітника із комплексного обслуговування будинків - 12 тисяч. Для працівника з благоустрою - 12 тисяч.
Михайло Смушак, директор департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики:
Наша сфера більш суміжна з будівництвом і багато будівельних компаній, вони пропонують набагато вищу заробітну плату, як ми можемо запропонувати на своїх комунальних підприємтсвах.
Особливо гостра ситуація в комунальному дорожньому підприємстві, де потрібна фізична сила. В Івано-Франківській громаді шістсот п’ятдесят кілометрів автошляхів - і всього кілька десятків працівників, з яких більшість - це жінки або чоловіки літнього віку. На допомогу їм місто і планує залучати добровольців.
Руслан Марцінків, міський голова Івано-Франківська:
Приходиться якось виходити із ситуації, залучати людей. Розуміємо, що навіть ті люди, які не працювали фізично, вони можуть як добровольці працювати певний день в місяці на якихось таких роботах, де не потрібно великої кваліфікації і під наглядом майстра.
Шукатимуть добровольців серед працівників міськради та виконкому. Раз на тиждень формуватимуть бригаду, яка допомагатиме комунальникам.
Руслан Марцінків, міський голова Івано-Франківська:
- Чи повідомляли ви вже це працівників виконкому, міської ради? - Дивіться, не дуже раді, але розуміють ту ситуацію, що зараз війна, є потреба. В мирний час я би це ніколи не робив, а у військовий час іншого виходу немає.
Така ініціатива - тимчасовий захід, кажуть посадовці. Для реального ж подолання проблеми потрібні законодавчі зміни в підході до бронювання працівників комунальних підприємств.
Михайло Смушак, директор департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики:
Люди є, але вони не йдуть на наші підприємства, бо це офіційне працевлаштування на рівні Кабміну, Міністерства оборони. Потрібно думати і все-таки для критичної інфраструтури, яким чином зробити цей баланс - не так 50 відсотків, а решта мобілізовувати, а подумати і дати на комунальні підприємства сто відсотків, але офіційне працевлашування.
Місяць тому уряд уже ухвалив зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних за поданням Мінекономіки. Підприємствам, що визначені критично важливими для оборони, дозволили бронювати 100% працівників.