На Харківщині село опалюється за рахунок альтернативних джерел [ Редагувати ]
Незалежні від газу. Невелике село на Харківщині вже кілька років опалюється за рахунок альтернативних джерел. Завдяки цьому там витрачають на обігрів на третину менше коштів, ніж раніше. Як вдалося громаді все організувати - розкажуть наші кореспонденти.
Оператор шкільної котельні Сергій Любімий підкидає дрова.
"Ну в завісімості от температури, яка на вулиці. На улиці ноль температура, у нас є графік, примєрно ось ноль".
У Веселівській школі газовий котел законсервували, палять тільки дровами. Це ж тепло йде і в дитячий садочок, вони в одній будівлі.
"Взагалі в групі тепло. Діти, дивіться, діти одіті легко. З коротким рукавом".
Про всяк випадок у дитсадку встановили ще й кондиціонери, якими обігріваються восени та навесні. А це - місцева амбулаторія. На дахові три невеличкі сонячні батареї, у дворі - тепловий насос. Газовий котел вмикають лише у великі морози.
"Ну основной, получается, как у нас источник энергии солнечные батареи, которые дают энергию для теплового насоса. Тепловой насос обеспечивает отоплением в общем-то всю амбулаторию, в период особенно межсезонья, когда не пользуемся газом", - говорить Олександр Ненахов, завідувач амбулаторії сімейної медицини села Веселе.
Від загальної електромережі в амбулаторії поки не відмовилися. Та найменші затрати, каже сільський голова, під час опалення клубу. Тут встановили котел, який вже четверту зиму працює на пелетах.
"Оце наш повен ось бак засипаний, автоматіческі шнеком ось подається у топочну, запалюється регулірується, виставляється колічєство, скільки пелетів там надо, для якой температури, і інтервал, через який це все подається".
А в історико-культурному комплексі в Нескучному запустили старовинний камін на дровах. У виставковій залі використовують інфрачервоні обігрівачі.
Таку енергоефективну систему у Веселівській сільраді вибудовували більше 4 років. Власних грошей на енергомодернізацію у небагатої і нечисельної громади - було обмаль. Тож селяни шукали спонсорів та енергозберігаючі програми.
"Мы где-то в общей сложности, вложили около 15%. Тепловой насос - это немецкая фирма. Они за свои деньги подарили нам свою установку тепловой насос, значит, ну, навесное оборудование уж покупали с районным советом, и саму установку теплового насоса и реконструкцию системы отопления в амбулатории мы сделали за счет проекта ПРООН. Солнечные батареи - заслуга инвесторов", - розповідає Олексій Слабченко, голова Веселівської сільської ради.
Завдяки вдало скомбінованій системі громада в сезон заощаджує на опаленні до 30 відсотків коштів. І вже консультує інші громади.