Відновлення газових мереж: які складнощі виникають при ремонті енергетичної структури [ Редагувати ]
15 тисяч кілометрів, і це тільки за попередніми підрахунками. Це загальна довжина пошкоджених газових мереж. Їх намагаються лагодити якомога швидше. А для цього потрібні і фінансовий, і кадровий ресурси. Тож, як ремонтують енергетичну структуру? І які складнощі? Подробиці в матеріалі.
Сотні будинків, тисячі споживачів! Одразу в декількох регіонах. На Київщині...
Робочі працюють. Пиляють, варять, ставлять.
Розірвані авіабомбами труби в Чернігівській області... Та зруйнована інфраструктура Харкова...
Авиация неоднократно пролетала. Мы работаем по всему городу, обслуживаем весь город и самые горячие его точки.
Скільки газових мереж потрібно відремонтувати ? І чи вистачить для цього ресурсу?
Десятки зруйнованих будинків. Сотні квартир без вікон та дверей. Салтівка - вже більше, ніж просто спальний район Харкова. Це - тисячі людських трагедій.
Сергій, житель Харкова :
Вырвало двери, окна. У нас всё разбито. То есть... нас приютили люди. Большое им спасибо.
Історію пана Сергія - жителя Салтівки, ми розповідали два місяці тому. Тоді до його будинку тільки під'їхала аварійна бриагада. Аби віновити газопостачання.
Сергій, житель Харкова :
Ребята делают всё, чтобы возобновить.
І працювали над цим цілодобово!
Сергій Трохименко, старший майстер аварійно-диспечерської служби АТ "Харківміськгаз":
Наша работа сильно усложнилась. В первую очередь тем фактом, что мы были морально не готовы. И пришлось адаптироваться к новым реалиям психологическим, а также технически.
Бо працювати довелося швидше і в бронежилеті.
Яна Шувалова, директор технічний АТ"Харківміськгаз" :
Специалисты Харьковгоргаза более 4 месяцев, если быть точнее, 132-й день работают в сложных военных условиях. Ситуация в Харькове на сегодняшний день стабильно напряженная из-за обстрелов города. Несмотря на это, ежедневно, 24/7, выезжают на объекты под обстрелами. И восстановлено газоснабжение для 110 тысяч семей города Харькова.
В області ситуація в РАЗИ гірше. Частина регіону окупована, тривають постійні бої та артилерійські дуелі. Без газу сотні населених пунктів.
Артем Ільєнко, технічний директор АТ «Харківгаз»:
З лютого, завдяки мужності газовиків, відновлено газопостачання в 350 населених пунктів регіону. Майже для 130 тис споживачів. Підключено понад 550 газорегуляторних пунктів. Колектив Харківгазу, на жаль, втратив 6 колег, але на жодну мить не зупинив роботу. Сьогодні близько чверті території області тимчасово окуповані агресором. Майже кожен метр газорозподільної системи доводиться прокладати з нуля.
А наскільки ВЗАГАЛІ постраждала газопостачальна інфраструктура країни? Точних підрахунків поки немає (бо війна триває). Але є приблизні.
Юрій Корольчук, експерт у сфері енергетики:
15 тисяч кілометрів. Це те, що було атаковано, було під ударами, те що було відремонтовано. Скажімо так, що можна було відремонтувати. Сьогодні ми з вами бачимо такий, оперативний ремонт. А після цього, коли війна там закінчиться. Буде все стабілізовано, почнеться мирний процес, то прийдеться ці всі ділянки міняти.
Яна Шувалова, директор технічний АТ"Харківміськгаз" :
Для этого необходимы средства на закупку материалов, а также топлива для заправки аварийных машин и спецтехники.
А з цим, тобто з коштами, проблема! Бо спочатку треба розрахуватися з Нафтогазом. НАК вимагає, аби в оперторів газорозподільних мереж не було заборгованості за технологічний газ в період з березня по квітень. Інакше газ за регульованою урядом ціною він не отримає! Хоча відповідну постанову в Кабміні прийняли ще на початку березня. Та попри це Нафтогаз, все ж, наполягає на погашенні заборгованості.
Юрій Корольчук, експерт у галузі енергетики:
А що ж робити з ремонтними роботами? Тому що в тарифі, який був на розподіл газу, ну він фактично був збільшений там на 4 відсотки. Він нереалістичний, він мав би бути суттєво більший.
Яна Шувалова, директор технічний АТ"Харківміськгаз" :
Договорное бесспорное взыскание средств в пользу Нафтогаза ставит нашу компанию без средств к существованию. И единственное, что остается, это наблюдать, как разрушается газовая система города Харькова.
Списувати менше коштів НАК закликають і в НКРЕКП. Там пропонують знизити відсоток, який мають перерахувати оператори мереж. Бо віддавати Нафтогазу борги їм просто нічим, адже населення у війну сплачує в рази менше.
Юрій Корольчук, експерт у галузі енергетики :
Люди не можуть багато платити. Платять скільки можуть. Фактично остання цифра це 50 відсотків. Ті, що озвучують. Що ж тоді буде залишатися на ті ремонтні роботи. Я думаю, що воно так і буде реалізовано. Тільки питання от в Нафтогазі, яке вони рішення будуть приймати, і від рішення уряду. Це вже їхня функція.
102 мільйони гривень. Стільки заборгували тільки ЮРИДИЧНІ споживачі. І лише у Харкові. Очевидно, що загальна сума - в рази вище. Керівники газорозподільних компаній звернулися до Кабміну з проханням реструктуризувати борги. Аби вистачило коштів на відновлення інфраструктури.