В Україні виник дефіцит генераторів та павербанків [ Редагувати ]
В умовах блекаутів, викликаних російськими атаками, українці прагнуть забезпечити собі хоча б якусь енергонезалежність. Найпоширеніші варіанти - придбати зарядну станцію чи потужні павербанки. Втім, ціни на автономні пристрої живлення шокують. До того ж багато з популярних приладів стали дефіцитними. Ринок вивчав Євген Лесной.
Антон Білик, заступник директора магазину:
Поки ми з вами спілкувалися, протягом пів години розкупили вже останні павербанки. Залишилось пару штук.
Один з керівників магазину показує напівпусті полиці. Всі ці товари - павербанки, батарейки, зарядні станції розхвачують, як гарячі пиріжки на вокзалі.
Антон Білик, заступник директора магазину:
Насправді дуже піднявся попит на зарядні станції на категорії таких товарів, як павербанки, мобільні батареї. І майже попит за останній рік виріс на 400 відсотків. Тому зараз з цим дефіцит.
Михайло - мешканець одного з ЖК у передмісті Києва. До другої хвилі блекауту почав готуватися ще наприкінці минулого року. Тоді всі очікували повторення обстрілів наших енергооб'єктів.
Михайло Чугаєв, мешканець Київської області:
- Я замовив цю зарядну станцію восени 2023 року. - Не пошкодував на той момент? - Чесно кажучи, були думки. Були думки, що даремно я це зробив, тому що я її замовив восени, вона до мене приїхала аж в січні, бо їх не було. Коли в січні я їх забирав, я трохи пошкодував, тому що зима була наче не проблемна.
Втім, лише наприкінці весни Михайло був вимушений скористатися придбанням. Портативна електростанція, що насправді розрахована для тимчасового використання, приміром, виїзду на природу, стала найважливішим приладом в його квартирі.
Михайло Чугаєв, мешканець Київської області:
Я йшов і аналізував, які засоби життєзабезпечення необхідні в першу чергу. Це тепло взимку й холодильник з продуктами.
Для Андрія, співвласника невеличкого SPA-салону, куплений втридорога генератор взимку 23-го, став майже рятівником бізнесу. Хоч й ціна була чималою, але ж змогли працювати. Хоча визнає: планував продати генератор після більш-менш спокійної зими.
Андрій Павленко, співвласник СПА салону:
Ми його купляли у пік подорожчання. Зараз почалися блекаути й вони подорожчали знов. Взагалі думали продати, але щось нас Боженька відвів. Не продали.
До другої хвилі блекаутів підготувалися далеко не всі. Ось відео одного з районів під час відключення. Темні війни свідчать: переважна більшість українців до такого не готувалася. Саме через це і виник дефіцит товарів для автономного електроживлення, вважають фахівці.
Олександр Покляченко, викладач Державного університету Житомирська політехніка:
Дефіцит такий, який був минулого року, коли тільки починалися обстріли по енергоінфраструктурі, і люди почали шукати якісь альтернативні методи й збереження, і генерації електрики. Якщо так коротко, із портативних пристроїв, павербанки для телефонів, які можуть там акумулювати ресурси в невеликому об'ємі, такі прилади є в достатній кількості.
Якщо порівняти попит червня 2024 та торішній, то продаж павербанків зросла на третину, генераторів - на 55%, а зарядних станцій - на понад 450%.
Ну й одразу спрацьовують закони ринку. Попит значно підвищує ціну. Хоча, маркетологи вважають, нинішня ситуація з дефіцитом павербанків, зарядних станцій та генераторів - пов'язана зі швидким розв'язанням проблем блекауту взимку 2023 року.
Юрій Капишинський, CEO диджитал-маркетинг агенції Webpromo:
На складах з минулого року залишалася величезна кількість товарів, які не були продані. І коли ти на склад закупив товар, умовно по 20 тисяч гривень за одиницю, а продаєш його за 15 тисяч, бо в тебе вже складські приміщення потребують більшої вартості за оплату оренди, де воно зберігається, а українці не хочуть купувати, бо блекаутів не було, то очевидно в якийсь момент у нас з'явився профіцит товарів. І ми пройшли майже рік з профіцитом.
Українській бізнес не готовий знову ризикувати. Тому всі електричні товари поступають до покупця майже з коліс. Часто чекати на появу заздалегідь оплаченого товару потрібно до 2 тижнів.
Антон Білик, заступник директора магазину:
Як тільки відбувається якась закупка, одразу товар розпродається людям. Товар міг їхати до двох тижнів. Зараз трохи ситуація змінилася: до тижня товар можна очікувати на магазині.
Маркетологи не виключають, що ажіотаж навколо товарів, що можуть забезпечити українців живленням електрики при блекаутах, може бути й штучним.
Юрій Капишинський, CEO диджитал-маркетинг агенції Webpromo:
Паніку нагнітають, можливо, навіть самі магазини вже замовляють послуги таких псевдоекспертів, які мають розповідати про 2-годинну присутність світла в Україні в зимовий період. І це дуже сильно стимулює попит.
Самі ж продавці ось так пояснюють нестачу та здорожчення товарів:
Антон Білик, заступник директора магазину:
З чим це пов'язано? З логістикою, з підвищенням курсу долара, ціни зростають й потреби у клієнтів теж зростають.
Дехто намагається заощадити й звертається до горе-винахідників. Втім, варто пам'ятати: будь-яке таке приладдя - суттєва загроза не лише для вас.
Олександр Покляченко, викладач Державного університету Житомирська політехніка:
Моя особиста позиція - я б купував готові продукти. Не завжди, дійсно, готові продукти відповідають вимогам техніки безпеки, регламентним умовам експлуатації, але шансів в тому, що придбаний заводський павербанк чи акумулятор буде безпечніший, ніж створений власноруч якимось народним майстром, все-таки більше.
Економісти вважають, що до кінця літа ажіотаж навколо портативних електростанцій, павербанків та генераторів має спасти. Але ж він знову може повернутися з початком холодів, якщо обстріли наших енергооб'єктів продовжаться, а відключення електрики в помешканнях стануть більш тривалими. Тому Михайло не чекає на диво - закуповує чергове приладдя, що має допомогти пережити зиму.
Тут ми бачимо джерело без перебійного живлення. Тобто сюди включено у нас котел, а саме безперебійник включено в мережу 220. І стоїть акумулятор, через який живиться котел опалення.