На Рівненщині ліс стане державним: чи врятують його [ Редагувати ]
У лісу на Рівненщині - новий господар. Селянський, як його називають місцеві, стане державним. Нині триває процедура передачі його під опіку місцевим лісівникам. Це десять тисяч угідь із зеленими насадженнями. Їх десятиліттями нещадно вирубували та розкрадали. Бо ліс фактично ніхто не охороняв. Збитків - на десятки мільйонів і сотні тонн поцупленої деревини.
Чи є шанс на порятунок у пограбованого лісу? Репортаж Сніжани Сидорук.
Ми знаходимося на межі державного лісу та лісу, який донедавна був без господаря.
По один бік - півстолітні сосни. А по інший - самі пеньки.
Цей ліс місцеві називають селянським. Він колись належав колгоспам, а потім ним зо два десятиліття розпоряджалося одне з місцевих підприємств. Останніми роками насадження не охороняли. Тож сюди занадилися лісокради.
Сніжана Сидорук, кореспондентка:
Хто тільки не рубав цей ліс, кажуть лісівники. Окрім місцевих, тут орудували цілі банди, заганяли важку техніку та вивозили деревину вантажівками.
Вирубували - начисто, і після себе лишали ось такі пустелі з не викорчуваними пеньками. Протидіяти цьому не могли ані поліцейські, ані лісівники.
Віктор Веремчук, лісничий Воронківського лісництва:
Дана територія нам не належала, відповідно нами тут не велася охорона лісу, і це призвело до того, що на даній території не залишилося його взагалі. Ці самовільні порубки велися протягом десяти років.
Селянський ліс був приблизно десять тисяч гектарів. І розкинувся на території аж п'яти місцевих громад. Лісівники кажуть, від зелених насаджень у ньому вже мало що лишилося.
Дана ділянка, на якій ми знаходимося, знищена на відсотків шістдесят. Є такі ділянки, що взагалі знищені на сто відсотків.
Про те, що ліс безкарно нищать, кореспонденти "Подробиць" забили на сполох ще до війни.
Після цих сюжетів обласні чиновники проводили наради. Нічийному лісу шукали господаря й охоронців.
І от тільки нещодавно ці угіддя почали передавати під опіку лісівникам. Ті заходилися робити ревізію і жахнулися.
Сергій Петрук, директор Рафалівської філії ДП "Ліси України":
Уже близько тисячі гектарів обстежено, і збитки становлять більше сорока мільйонів. Близько сорока відсотків цих лісів є пошкоджені, масово зрізані, спалені по-варварськи.
Попри те, що селянський ліс взялися охороняти, дерева продовжують красти.
Саме на цьому місці ми виявили місцевих жителів із сусіднього села Зелене, які займалися незаконною порубкою деревини.
Але лісівники тепер пильнують і мають усі законні підстави затримувати лісокрадів, і передавати їх поліції.
Богдан Радіон, головний лісничий Рафалівської філії ДП "Ліси України":
Зареєстровано близько 20 випадків на загальну суму приблизно двісті тисяч гривень заподіяної шкоди.
Лише цьогоріч на території Володимирецької громади правоохоронці зареєстрували майже два десятки кримінальних проваджень.
Ігор Сяський, заступник начальника відділення поліції №1 смт Володимирець:
Це незаконна порубка лісу. Санкція статті передбачає обмеження або позбавлення волі на строк до трьох років. Підозрювані переважно - це місцеве населення, яке ніде не працює.
Наслідки таких злочинів - катастрофічні. Збитків - на десятки мільйонів і сотні тонн вкраденої деревини.
Сніжана Сидорук, кореспондентка:
На цій ділянці лісу поблизу села Воронки дерева масово вирізали ще десять років тому, але, як бачите, тут дотепер нічого не росте. Стирчать одні пеньки.
Як це все привести до ладу - лісівники наразі мізкують. На те, щоб виростити нові дерева, кажуть, треба роки праці й мільйони гривень. Суму навіть ще не обраховували.
Володимир Левосюк, провідний інженер охорони та захисту лісу Поліського лісового офісу:
За кошти філій, тобто державного підприємства "Ліси України". Кошти будуть колосальні. Торік стартувала міжнародна програма Forest Recovery. Дана програма створена для того, щоб врятувати отакі ж самозаліснені землі від повного його знищення. Є шанс, що ці ліси вже можна буде відновити й зберегти.
Дерева у цих поліських лісах садили ще після Другої світової війни, тепер у нинішню - все доведеться знову відновлювати. Інакше, кажуть лісівники, нащадкам нічого не залишиться.