Вибори у США: в Мілуокі завершився з'їзд Республіканської партії [ Редагувати ]
В американському Мілуокі сьогодні найважливіший - фінальний день зʼїзду республіканської партії. Кандидатів на посаду президента та віцепрезидента - Трампа і Венса делегати вже затвердили. Але лишається визначити й озвучити пріоритети на випадок, якщо цієї осені республіканці таки переможуть. Якими вони можуть бути і який план для України пропонують в кулуарах Республіканської конвенції - розбирався наш спеціальний кореспондент Дмитро Анопченко, який весь цей тиждень працює у Мілуокі. Усі деталі з'ясуємо зараз наживо.
Такий вигляд має сьогодні центр Мілуокі - майже порожні квартали в середині "периметру безпеки", де весь тиждень проходить Республіканська конвенція - передвиборчий зʼїзд партії. Нескінченні блокпости й перевірки, снайпери на даху, перекриті квартали, коли проїхати можуть тільки спецтранспорт та автобуси, якими сюди привозять делегатів. На вулицях бачиш поліцію у найрізноманітнішій формі - їх стягнули із сусідніх штатів. Різке посилення заходів безпеки - реакція силовиків на недавній замах на Трампа. Ще раз "облажатися" вони вже не можуть, тому і беруть "кількістю".
А от біля виставкового центру, де проходить зʼїзд, атмосфера кардинально інша. Від червоно-синьо-білого рябить в очах. Делегати (а їх з усієї країни прибуло майже дві із половиною тисячі, і ще стільки ж гостей і запрошених), вдягаються як на свято. У кольори прапору, або у червоний - колір республіканців. Так заведено, бо конвенція - це не про довгі сумні промови. Спікерів зустрічають довгими оваціями.
Кожен виступ - максимально емоційний, коли зал у постійному діалозі. А в середині грає жива музика: делегати постійно встають зі своїх місць і танцюють.
Тут республіканці з усієї Америки, люди максимально різні. Але є кілька штатів, де серед населення (а відповідно - і серед виборців) чимало американських українців, і це звісно ж позначається на поглядах місцевих політиків. Серед делегатів від Пенсильванії я знаходжу чоловіка з українським прізвищем. Родина Джима Василька приїхала колись до штатів з українського містечка Русін, що на кордоні з Польщею. З ким як не з ним поговорити, що, на думку партійної еліти, може принести Україні адміністрація Трампа, якщо він таки переможе.
Джим Василко, делегат Республіканського зʼїзду із Пенсильванії:
США завжди були надійним партнером і допомагали всім нашим союзникам. І Україна - один з них. Ось чому США підтримують вас зараз (і мілітарно, і надаючи іншу допомогу). І ключове тут: якщо президент Трамп буде переобраний (а точніше - коли його переоберуть), із цією допомогою не буде жодних проблем. Думаю, все буде навіть краще, бо, можливо, і не буде потрібно, щоб ми давали Вам зброю, бо ми дамо вам мир, а це куди важливіше ніж зброя. Думаю, Дональд Трамп зможе провести переговори з росією, використовуючи економічний тиск, і не тільки, щоб ця війна завершилась. Причому без територіальних втрат.
Коли в пресі пишуть, що республіканці у глибинці зацікавлені тільки у вирішенні проблем самої Америки, а на інші справи їм начебто начхати - це не так. Я відчуваю це і по настроях в залі, і по темах, які обговорюють на зʼїзді.
Плакати, які роздають делегатам в залі, друкують і замінюють дуже швидко, і вони завжди відповідають тому, про що говорять з головної трибуни. І ось зараз буквально на наших очах зʼявився новий. Дивіться, написано "Трамп закінчить війну в Україні".
Таких плакатів вже багато у натовпі. І виявляється, цей меседж кампанії Трампа (коли політик говорив, що закінчить війну, що знає, як) спрацював. У всякому разі однопартійці повірили й чекають цього.
Думаю, це можна зробити швидко. Думаю, Трамп дійсно хоче, щоб всім було якнайкраще. Це ж з інтересів усіх - і нас, і вас, щоб був мир.
Коли у вас сильний лідер, а тут потрібен сильний політик. Хтось рішучий, хай навіть грубий, щоб прийшов і "розрулив". Думаю, Дональд Трамп якраз така людина.
Тут точно виникне "питання ціни", але те, що Україною нова адміністрація (якщо, звісно, прийде до влади) буде займатися і дуже активно - це безсумнівно. Бо цього хочуть виборці Трампа й активісти його кампанії. Їм не байдуже, і я особисто це дуже чітко почув. Водночас і вони, і Америка так само хочуть дізнатися і про інші пріоритети: аборти, податки, право на володіння зброєю, мігранти й нелегали - чи закриють для них кордони. І за правилами, перша особа - кандидат від партії - озвучує топпріоритети й дає головні обіцянки у фінальний день зʼїзду.
Очікується, що промова, із якою у фіналі виступить Трамп, буде довгою - 40 хвилин, а то і більше. За задумом це буде найемоційніший момент всього зʼїзду: коли на сцену вийде вся родина: і дружина, і діти, і онуки. Що цікаво, син Трампа зізнався пресі: після замаху батько став іншою людиною - так сильно вплинуло те, що політик був на волосинці від смерті. Чи так це - дуже скоро покажуть виборчі перегони. А поки Мілуокі готується до емоцій, оплесків і фіналу великого шоу, яким став цей зʼїзд республіканців.