У білорусі засудили до смертної кари громадянина Німеччини [ Редагувати ]
Суд Мінська засудив до смертної кари громадянина Німеччини Ріко Крігера. За що іноземцю винесли такий вирок у білорусі? Чи можуть його обміняти? На кого? І в чому унікальність справи? Тетяна Логунова розкаже про деталі та перспективи резонансної події.
У цій історії багато запитань. І на них наразі немає відповідей. Тому почнімо з фактів. Днями німецькі ЗМІ, з посиланням на правозахисників, повідомили: у білорусі засуджено громадянина Німеччини. Та ще й до найвищої міри покарання - смертної кари! Розстріл загрожує працівнику німецького Червоного Хреста Ріко Крігеру. Вирок обласний суд мінська виніс ще наприкінці червня. Публічною ця інформація стала тільки тепер. Новину вже підтвердили міністерства закордонних справ Німеччини та білорусі.
Заява МЗС Німеччини:
Міністерство закордонних справ і посольство в мінську надають потерпілому консульські послуги та активно представляють його інтереси перед владою білорусі. Смертна кара - жорстоке і нелюдське покарання, яке Німеччина відкидає за будь-яких умов. Ми закликаємо весь світ скасувати його і відмовитися від виконання судових вироків щодо всіх потерпілих.
Анатолій Глаз, речник МЗС білорусі, коментар агенції "БЕЛТА":
Контакти з німецькою стороною щодо цього питання, звісно, були. Цей злочинець - громадянин Німеччини. Тому нам зрозуміла турбота про нього. У повній відповідності до міжнародних норм та двосторонніх угод білоруська сторона забезпечила до засудженого консульський доступ. З урахуванням прохання МЗС ФРН конкретні рішення щодо наявних варіантів розвитку ситуації білоруська сторона також запропонувала.
За інформацією білоруських правозахисників, Ріко Крігера заарештували ще торік восени. Де саме - невідомо. Судовий процес тривав увесь червень і був закритим. Суддя визнав німця, який колись працював у службі безпеки американського посольства в Берліні, а потім перекваліфікувався у медбрата та рятувальника, винним у тероризмі та найманстві. Правозахисна організація "Вясна" додає деталей: у справі Крігера фігурує і полк Кастуся Калиновського - білоруське добровольче формування, яке воює на боці України проти росії.
Також правозахисникам стало відомо, що справа військового лікаря стосується полку Калиновського, а саме його структурного підрозділу - іноземного механізованого батальйону Western.
Чому про арешт німця, суд та вирок так довго мовчали? Попри консультації, які вели мінськ з Берліном. За однією з версій, медбрата засудили до смертної кари, щоб обміняти. За формулою "двоє на одного". Білорусь та росія можуть віддати Ріко Крігера та Евана Гершковича - американського журналіста, якому днями суд єкатеринбурга дав 16 років колонії за звинуваченням у шпигунстві. путін з лукашенком натомість хочуть повернути офіцера російських спецслужб - Вадима Красікова. Він нині відбуває довічне ув'язнення у німецькій в'язниці. За вбивство чеченського польового командира Зелімхана Хангошвілі. Красіков застрелив його п'ять років тому - серед білого дня, у центральному парку Берліна. Оголошуючи вирок, німецький суд заявив: це було показове політичне вбивство на замовлення росії.