Книгу британського військового про російський полон екранізують [ Редагувати ]
росіяни винесли йому смертний вирок у показовому процесі. Колишній військовослужбовець британської армії, який воював за Україну та пережив полон, написав книжку про свій досвід у ЗСУ. Нині Шон Піннер живе в місті Дніпро і готується до екранізації своєї історії. Хто зніматиме фільм та яку мету ставить британець перед собою - про все він розповів нашій кореспондентці Олені Мендалюк.
З британським військовим ми зустрічаємося у кафе "Маріуполь". Чоловік жартома розповідає, що друзі скуштували борщ його приготування і тепер називають напівукраїнцем. Шон Піннер з дружиною нині проживає у Дніпрі. І готується екранізувати свою книгу.
Шон Піннер - ветеран британської армії:
Вже маємо ідею екранізувати мою історію у великому кіно. За це візьметься батько актора Тома Гарді, сценарист. Процес триває.
"Живи, борися, виживи" - Шон написав після звільнення з російського полону, куди потрапив під час оборони Маріуполя. Це місто військовий називає рідним. У 2018 році британець присягнув на вірність Україні і пішов служити в 36-ту бригаду морської піхоти ЗСУ, був інструктором. Чоловік розказує: спершу закохався в українське місто, а потім знайшов і кохання. До початку повномасштабного вторгнення одружився. Пригадує, що 24 лютого 22-го його ранок почався зі звуків вибухів. російські літаки безжально бомбардували його дім.
Шон Піннер - ветеран британської армії:
Після дев'яти років у Британській армії у мене не було сумнівів, якщо росія напала зі зброєю на українську землю у дві тисячі чотирнадцятому, то зараз не зупиниться тим більше. Все, що я тоді розумів: це мій дім, Маріуполь, який треба захищати. Звичайно, це важко. Я дуже нервував, попри свою підготовку.
До оборони Маріуполя Шон став з перших годин вторгнення. Перевага окупанта в озброєнні та живій силі не залишала українським військовим шансів, пригадує Шон.
Шон Піннер - ветеран британської армії:
Усе, що ми тоді мали для оборони, були лише гранатомети та автомати Калашникова. Протистояти щільним бомбардуванням росіян було вкрай важко. Як інструктор, мушу сказати, що попри скромні можливості українських військових до повномасштабної війни, я вражений, наскільки швидко вони вчаться.
Шон Піннер у Маріуполі потрапив в оточення, а потім і в полон. В росії його засудили до довічного ув'язнення.
Шон Піннер - ветеран британської армії:
Ось у мене шрам на "пам'ять" про спілкування з росіянами. Це в ногу загнали ножа. Без жодних пояснень. Били також електрошокером по пальцях та мочках вух. В армії у нас виховували витримку, але жодна підготовка не загартує до болю. Найжахливіше, коли ці тортури ніби дозують. Це найбільш витончений вид знущань. А ще й морально нищать, розказують, як зараз позбавлятимуть життя. Це було пізніше, коли нас етапували до Донецька. Були і фізичні катування, і моральні знущання.
Ще один із видів тортур - харчування. Впродовж кількох тижнів, розповідає Шон, йому давали лише зранку кусок хліба. За час полону військовий схуд майже на 30 кілограмів. У серпні дві тисячі двадцять другого Піннера подали на обмін.
Шон Піннер - ветеран британської армії:
Нас завантажили в автівку із зав'язаними руками. Відвезли у ростов. Потім посадили на літак і сказали, що ми вільні, якщо залишимо повітряний простір росії. В літаку був Роман Абрамович. А вже після звільнення я більш як пів року дізнавався, що з Маріуполем, де друзі.
Шон Пінер подав до суду на росію за вчинення проти нього воєнних злочинів. І вже виграв цей позов. Однак, каже військовий, на виконання рішення феміди можна розраховувати лише після української Перемоги.
Шон Піннер - ветеран британської армії:
Мій позов проти російської федерації - це по суті прецедент. Я хочу, щоб мій приклад надихнув тих, хто пережив те ж саме. Чим більше таких позовів, тим більше можливостей притягнути країну-агресорку до відповідальності. Й особисто путіна, на арешт якого вже видав ордер Міжнародний кримінальний суд. Чим довше російське насильство буде безкарним, тим більше росіян відчуватимуть себе непричетними до злочинів.
Шон Піннер нині прагне притягти росію до відповідальності за скоєні злочини. І його книга, і фільм, який вже має робочу назву "Англійський воїн", покликані розповісти усьому світові про справжнє єство російської армії.