Жнива-2024: який врожай зернових зібрали на Черкащині [ Редагувати ]
Збір ранніх зернових добігає кінця у центральних регіонах України. Аграрії Черкащини вже практично зібрали пшеницю, ріпак, ячмінь та горох. І хоча рекордна спека випробовувала цьогоріч Україну - врожай, кажуть сільгоспвиробники, буде непоганим. Ірина Васюра розкаже більше.
Так комбайнер Анатолій Бабінець починає роботу на полі. За кермом комбайна чоловік вже понад 30 років, нині освоює нову техніку. Сучасна машина, каже, кожну зернинку рахує.
У полі чоловік з восьмої ранку, нині обробляє ділянку розмноження для жита. Це зерно піде на посів наступного сезону. А нинішній, каже комбайнер, попри всі випробування, уже можна назвати вдалим.
Анатолій Бабінець, комбайнер:
З цими погодними умовами врожай, я б не сказав, що поганий, а що далі, побачимо, з кукурудзою, чи соєю, чи ще чим то там, буде видно.
Пшеницю, горох, ячмінь та ріпак уже зібрали у цьому господарстві на Черкащині. Стійка суха погода нині сприяє жнивам, пояснюють агрономи. Хоча попередні місяці природні примхи й завдавали клопоту, та зерно вдалося гарної якості.
Володимир Марченко, агроном:
Зима потрібну вологу нам дала, ми в потрібну фазу посіяли, старались держать, як кажуть, травень без дощу не буває, але в цьому році ми пережили цю посуху. рослини вистраждали. Збір пшениці нас порадував, кращі результати ніж минулого року, так само ячмінь.
Треті жнива в умовах війни важчі за попередні через ріст цін на витратні матеріали та загрози обстрілів. Серйозними викликами для аграріїв також стали дефіцит світла та кадрів. Хоча сільгосппідприємства належать до критичної життєвоважливої для району інфраструктури, робочих рук бракує і їм.
Дмитро Соломаха - директор агропідприємства:
Ключові спеціалісти, ключові інженери, механізатори - вони заброньовані, хто не заброньований - кожен третій у нас уже воює, ми їх максимально підтримуємо, і на деякі посади, тих же ветлікарів, навчаємо вже жінок, тому що, на жаль, чоловіків менше.
На Черкащині вже намолотили мільйон 200 тисяч тонн зерна. Середня врожайність з гектара дещо більша за попередні роки. Проте найбільшою проблемою залишається збут зерна. Сухопутний шлях проблемніший та більш затратний, тому цьогоріч експериментують із вивозом морем.
Роман Косенко, директор департаменту агропромрозвитку Черкаської ОДА:
Пропрацьовано механізм, він чинний, є контейнери перевезення, так, це не велика вода, є дещо складніший процес, адже там перевантаження, є свої там умови, але ми з розумінням ставимось до тої ситуації, що зараз є, бо насамперед треба зараз перемога.
Наступні в черзі на збір - соя та просо, а пізніше - соняшник. Аграрії вірять, що попри всі випробування та складнощі цей сезон буде вдалим.