Люди залишились без води через обміління річки на Дніпропетровщині [ Редагувати ]
У трьох селах на Дніпропетровщині критична ситуація з водою. У людей вона зникає з колодязів. В день подекуди можуть набрати лише відро. Таку ситуацію пророкували селяни ще рік тому, коли для забезпечення водою у Кривому Розі чиновники почали спускати річку Саксагань. Водойми вистачило рівно на рік. Тепер ані водойми, ані води в місцевих жителів. Чому чиновники знали про ситуацію і нічого не діяли, тим більше і робити, кажуть, нічого не будуть? Дивімось.
Олена Мендалюк, кореспондентка:
Ось цей струмок - це все, що залишилося від річки Саксагань. Вона протяжністю у 50 кілометрів. Ще рік тому вона була глибиною у понад два метри та вже сьогодні вона геть обміліла, а замість води одна муляка.
Віталій Безверхий - житель села Саксагань:
Ми йдемо по дну річки Саксагань. Раніше глибина досягала до 4 метрів, потім трішечки впала й стабільно трималась десь 2,5 метри.
Вода почала зникати торік - після підриву росіянами греблі Каховської ГЕС, розповідає пан Віталій. Пояснює, після того, як водосховище перестало забезпечувати Кривий Ріг, воду почали брати з Саксагані.
Віталій Безверхий - житель села Саксагань:
Відкрили шлюзи для того, щоб підтримати місто Кривий Ріг. Шлюзи відкрили в Макортах, там є дамба, яка перекриває цю річку.
До критичного рівня вода впала ще на початку цього літа. Це призвело, вважає Віталій, до екологічної катастрофи. Річку Саксагань зариблювали щороку, випускали майже пів тисячі мальків, більшість загинула.
Шкода, шкода природи, тому що у природі дійсно багато риби загинуло. Зараз ми дивимось сюди й знаємо, що тут можуть бути й карасі під ось цим мулом.
Та найбільша біда - у людей почали висихати криниці. Три села - Саївка, Чумаки та Саксагань, а це майже 4 тисячі жителів, практично без води. Ольга - з Саксагані. Каже, добре, що великих городів чи господарства немає, бо ані полити, ані напоїти.
Ми як набирали, то напор, воно аж вискакувало, шуміло, труба стрибала, а зараз...
На початку весни рівень води був по цей, а зараз на 6 кілець впала вода, пів кільця осталось. Бралося 4 відра, а на сьогодні два, а третій не набираю, бо вже починає смоктати пісок, і я боюсь за насос.
А це вже село Чумаки. Пані Валентина тут щодня стоїть перед вибором: полити город чи помити родину. Жінка - багатодітна мати. Нині дивується: ніколи не думала, що живучи в селі біля води, залишаться без неї.
Валентина Буряк - жителька с. Чумаки:
Щоб полити город, наприклад, я поливаю город, мені потім не вистачає, ні попити водички, ні помитися. У мене троє дітей. Ми тепер без городу, все висохло. Немає води.
З випаленою городиною і практично без урожаю цьогоріч зосталася і пані Ольга.
- Огірки пропали, перець, помідори отакісінькі, бо не поливається. Не хватає в мене води. Я завжди поливала і кожен год була з урожаєм. А зараз немає, нічого немає. - І консервації не буде? - Ну, чого, ось таке закриваю, я ж не скриваю, а огірків немає, а це помідори. Все.
Воду жінка економить навіть у побуті. Адже у багатьох в їхньому селі колодязі обміліли. У неї ситуація ще не надто критична, зізнається пані Ольга, тож найближчі сусіди ходять сюди по воду.
Ольга Трошина - жителька с. Чумаки:
Сьогодні качала, он з ранку наготовила, бо як сусіди викачають, а мені не буде із чим управляться.
Ще рік тому, як тільки відкрили шлюзи й рівень води у Саксагані лише почав падати, селяни писали листи у різні інстанції. Реакції, розповідають, нуль. Уже цього року знову забили на сполох: телефонували й на гарячу урядову лінію, звертались і до районних чиновників. Домоглися зборів.
Люди зараз чистять колодязь, опускаються, но води немає. Ось це за рік не стало річки. За рік. Писали листа, відповідь яка: "6 тисяч населення Саївка, Саксагань, Чумаки порівняно з 670 тисячами населення Кривого Рога, ви обійдетесь поки без води".
На зустріч приїхали посадовці від держекоінспекції та Міністерства екології. Вислухали селян, але, кажуть, зарадити не можуть.
Скажіть, хто не знає, де дівається вода? Я вам розкажу. Шлюзами, зараз він відкритий теж. Зараз 2,3 куба в секунду йде скид води. Йде у Кресівське водосховище. З Кресівського водосховища йде 33 каналом, попадає у Південне водосховище, звідти лівобережній частині Кривого Рогу - населенню і підприємствам.
Забір води з річки Саксагань, а точніше її залишків, триватиме й надалі, не приховують чиновники. Бо магістральний водогін, який має повністю забезпечити водою Кривий Ріг, з технічних причин наразі не працює.
Олексій Приймачук, начальник відділу водних об'єктів та техногенно-екологічної безпеки:
У зв'язку з тим, що добудова магістрального водогону Інгулець-Південне затримується. Скид води попросило місто, попросила ця комісія здійснити ще на один метр.
Після зборів обурення селян побільшало.
Ольга Трошина - жителька с. Чумаки:
Це з нас посміялися і до побачення. Це ж не ми тільки останемося із сіл. Куди я дінуся, я не знаю. А Жовті Води, а П'ятихатки куди дінуться? Це ж теж з нашої річки качають.