Сотні пострілів - десятки уражених цілей: як працюють протитанкісти [ Редагувати ]
росіяни й надалі продовжують тиснути на Сході нашої країни. Найскладніша ситуація на Торецькому напрямку. Місто - стратегічна ціль росіян. Ще одна гаряча точка - бої за Часів Яр. Окупанти на підступах до населеного пункту. Наш воєнкор Руслан Смєщук побував на позиціях протитанкістів на околицях міста. Його репортаж далі.
Воїни-протитанкісти. Мисливці за бронетехнікою та іншими небезпечними "важкими" цілями.
Військовослужбовці працюють поблизу Часового Яру. Ми зустрічаємося з ними в місці, віддаленому від передової. Але й сюди долітають російські бомби та ракети.
Зараз ми знаходимося, назвемо так, це наша тренувальна база в зоні відповідальності.
Це оператор американського інтелектуального протитанкового комплексу "Джевелін". І він на українському озброєнні. Боєць за позивним "Дімончик" розповідає: працюють такими комплексами по дві людини в розрахунку.
Позивний "Дімончик", військовослужбовець ЗСУ:
Вага, от цей командний модуль, що я тримаю, - 7.5 кг, а ракета 15 кілограмів. Працюємо парами: умовно оператор та помічник, але у нас нема такого розділення, всі вміють стріляти. Нема такого, що от я чисто стріляю, а я чисто ракети подаю. Такого в нас немає.
Позивний "Кремінь", військовослужбовець ЗСУ:
Піднести ракету, зачекати. Якщо раптом з командиром, тобто зі старшим навідником щось станеться, зробити постріл. Та вона норм - така нормальна вага, ну, як нормальна, зручно - взяв та пішов.
Воїн за позивним "Дімончик" - досвідчений протитанкіст із власним рекордом дальності влучення.
Позивний "Дімончик", військовослужбовець ЗСУ:
- Найбільша ціль була "не жирна", але дальність була рекордна. І плюс там такі умови були, і засіб себе показав. - А дальність яка? - Дальність 3700. - Ого. - Так, це хороший показник. - А що ви вразили? - Була вантажівка з особовим складом, БК.
Заявлено: постріл 5 тисяч метрів. Стріляли на 5 тисяч і сто метрів. Уразили БМД - нормально загорілася.
А це вже розрахунок вітчизняного протитанкового комплексу "Стугна". Він значно важчий за "Джевелін", але й зона ураження більша. А ще має додаткові переваги.
Андрій, військовослужбовець ЗСУ:
- В "Стугні" класна оптика і дальність ураження. Дальність виявлення цілей. Ми знаходимо танки, іншу броньовану техніку до 10 кілометрів. - Ого, на таких дистанціях. Але ж вона б'є набагато менше. - Так, б'є менше, але ми вже чекали на них, коли вони під'їдуть ближче і вже тоді працювали по них.
Андрій вже п'ять років воює саме зі "Стугною". Сотні пострілів - десятки уражених цілей. Каже: часто, і особливо вночі, оптика цього комплексу дозволяє корегувати вогонь іншої зброї.
Андрій, військовослужбовець ЗСУ:
Зараз такі умови, що працюють саме вночі, вся логістика йде вночі, і ми "Стугною" виявляємо, передаємо координати, артилерію наводимо.
Однією з головних переваг "Стугни" військовики одностайно називають дистанційну керованість. Тобто оператор може перебувати за десятки метрів від пускової установки. А це значно підвищує шанси вижити у разі прильоту по позиції.
Віктор, військовослужбовець ЗСУ:
Цей комплекс кращий, тому що ти працюєш з укриття. Ти в безпеці, все спокійно, і можна і дивитися спокійно, і працювати.
Через те, що техніка достатньо складна та потребує високих навичок, розрахунки тренуються постійно. До рівня м'язової пам'яті, як кажуть самі бійці.