Діагностика від лікаря онлайн: як використовують телемедицину [ Редагувати ]
Діагностика онлайн. З відеозв'язком та електронним лікарняним. В Україні продовжують активно проваджувати телемедицину. Нагадаю, це надання висококваліфікованої медичної допомоги чи консультацій дистанційно. Серед лідерів, де застосовують технологію, Одещина. Як в регіоні використовують телемедицину на базі пологового відділення однієї з районних лікарень? І чи є майбутнє у таких консультацій? Андрій Анастасов докладно розкаже про майбутнє телемедицини в Україні.
Ірина - жителька села Кучурган на Одещині. У родині четверо дітей, усі хлопці. Тепер жінка при надії вже вп'яте. І це має бути довгоочікувана дівчинка.
Ірина Пєшкова, жителька села Кучурган:
Дуже всі хотіли, дуже всі були раді, коли дізналися, що це дійсно дівчинка. Так що у вересні вже чекаємо.
Та вагітність минає складно, розповідає жінка. А найближчий профільний лікар - у місті Роздільна, що за двадцять кілометрів. І це проблема, особливо у спеку.
Доводиться їздити маршруткою, це взагалі дуже незручно: поки я дійду до зупинки, мені вже і тяжко, і важко, і погано може стати.
Тому в лікарні жінці видали ось такий пристрій - портативний кардіотокограф. Через блютуз він з'єднується з телефоном, на який встановлений спеціальний додаток, на живіт накладаються два датчики, які зчитують показники життєдіяльності плоду та матері. І ось вона вже чує, як б'ється серце маляти: таке обстеження самостійно проводить двічі на день.
Якщо дитинка рухається, мені потрібно натискати кнопку, що дитинка рухається, які при цьому показники, тому що, зазвичай, коли дитинка рухається, тиск підвищується.
Але головне: у цей самий час звіт про обстеження автоматично на електронну пошту надходить завідувачу пологового відділення Роздільнянської лікарні. Так, власне, і працює телемедицина. За словами лікаря, у закладі вже були випадки, коли ця технологія рятувала життя і дитині, і матері.
Євген Галаган, завідувач пологового відділення КНП "Роздільнянська багатопрофільна лікарня":
Я через свій додаток лікаря заходжу в будь-який час, дивлюсь запис. Я його інтерпретую, залежно від цього я жіночці можу сказати: чи все добре, залишаємось вдома, все спокійно або потрібно приїхати, проконтролювати зайвий раз. Це все відбувається дистанційно в будь-якій точці світу, навіть якщо вона поїде десь відпочивати. Усі показники по дитині - все я бачу відразу.
Пристроями в районі, не виходячи з дому, зараз користуються десять жінок, а взагалі в країні портативні кардіотокографи застосовують понад двісті медзакладів. Породіллі кажуть: це, по-перше, зручно, а по-друге, заспокоює психологічно.
Ірина Просяник, жителька м. Роздільна:
Було таке, що зранку прокинулась, щось не відчуваю я поштовхи, не відчуваю. Хоп, хоп - натягнула, все: п'ять хвилин і я бачу: у дитини серцебиття є, все добре, чого панікувати. Ми не панікуємо, все, сидимо вдома.
Такі апарати нашій країні передали західні партнери. А взагалі від початку повномасштабної війни гуманітарна допомога для впровадження телемедицини склала понад чотири мільйони доларів. Це різні засоби, зокрема й для того, щоб лікарі у сільській місцевості мали змогу отримувати вузькопрофільні консультації.
Вадим Гудима, гендиректор КНП "Роздільнянська багатопрофільна лікарня":
У нас бувають деколи такі випадки, коли в районних лікарнях, навіть деколи в міських лікарнях немає того спектра спеціалістів, який є в обласній лікарні, в лікарнях третього, четвертого рівня. Тому ми можемо завдяки телемедицині проконсультуватись і узгодити тактику подальшого лікування пацієнта. І це зберігає життя людей.
У Міністерстві охорони здоров'я розповідають: завдяки міжнародній підтримці, наразі в Україні реалізується сім телемедичних проєктів. Серед них - і допомога у разі мінно-вибухових та вогнепальних пораненнях, опікових травмах: для цього на рівні уряду були ухвалені відповідні законодавчі акти.
Марія Карчевич, заступник Міністра охорони здоров'я України з питань цифрового розвитку:
Якщо говорити більш конкретно по проєктах, то, до прикладу, у нас є проєкт по телемедичній реабілітації. Фактично він передбачає надання допомоги з використанням певних ігрових форм для пацієнтів, які проходять реабілітацію, які мають, до прикладу, певні порушення когнітивних функцій чи моторики, чи хворобу Паркінсона, чи інші захворювання, і потребують таких рішень. Власне, вони надаються з використанням певного обладнання і програмного забезпечення.
Водночас посадовці зазначають: цьогоріч телемедичні послуги увійшли вже у тридцять три пакети Програми медичних гарантій - і це втричі більше, ніж торік. Тому у МОЗі закликають лікувальні заклади долучатися до використання нових технологій, адже це і час заощаджує, і поліпшує якість надання послуг.