На Львівщині зросла кількість випадків сказу серед тварин [ Редагувати ]
Сказ на Львівщині! За пів року там зафіксували 70 випадків. Близько половини - через контакти з лисицями. Єгері кажуть: не можуть упоратися з відстрілом інфікованих тварин самотужки. Просять відновити заборонені в час воєнного стану полювання. Що на це кажуть зоологи та місцева влада? І як все ж таки побороти сказ? Репортаж Романа Гавриліва.
У селі застрелили лиса. Прийшов на подвір'я. Люди викликали, лиса висиділи й застрелили.
За два роки після початку повномасштабного вторгнення у селах Львівщини дедалі частіше бачать лисиць. Якщо нормою є одна голова на тисячу гектар, то тепер їх 6-7, кажуть єгері.
Андрій Яріш, старший єгер:
Зараз ви бачили лиса, і можна було по ньому визначити, що він є хворий, тому що він мав облізлий хвостик. Коли він облізлий, він може мати сказ.
До єгерів все більше звертаються місцеві жителі, які скаржаться на скажених лисиць. Вони не лише крадуть свійських птахів, а й заражають їхніх собак.
Ну, воно було спухле все, все синє. Під ногою так само. То вже лишився маленький кусочок. Вона мені просто зубом вирвала.
Так Олена постраждала від її ж пса. Єгері припускають, саме лис покусав улюбленця. Адже згодом в нього виявили сказ.
Олена Михайляк, жителька Львівщини:
Якщо ця собака була надзвичайно вірною, то тобто від тої собаки, яка в мене була до того, у той день від неї вже не лишилося нічого. Вона вже не розуміла - просто кидалася. Дітям не вистачало вакцин, тобто її ділили на дози, того що цього року, казали, шалена кількість укусів.
За даними обліку Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства, у 2021 році у Львівській області було 3000 голів лисиць. Станом на зараз їх - 3774. Разом із популяцією диких тварин, поширюється і сказ. У 2023 ветеринари зафіксували 93 випадки, а за лише половину цього року - 70.
Володимир Подоляк, начальник управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Держпродспоживслужби у Львівській області:
Якщо взяти сьогодні, ми говоримо про 93 випадки торік, сьогодні 50% - це лисиці.
Єгері пояснюють: це пов'язано із забороною полювань на Львівщині через воєнний стан. Самим упоратися з відстрілами скажених тварин стало складно.
Андрій Яріш, старший єгер:
Як у нас 4 штатних єгері і голова товариства, що ми самі можемо зробити? Є мисливці, то проводиться полювання загонне, є номери, є загонка. Тоді легше відстріляти і так дальше.
Степан Гук, керівник мисливського об'єднання:
Мисливці знають, де нори є, мають собак у них. Вони можуть провести спеціально полювання на лиса, там взяти мисливських собак і по норах пройтися.
Зоолог Андрій Кийко не вважає лисиць найбільшою причиною поширення сказу, адже значна кількість скажених тварин є також серед котів і собак. Тож каже: перевагу потрібно віддати вакцинації та відлякуванні звірів.
Андрій Кийко, зоолог:
Це не панацея - відстріл. Тому що, як правило, на місце відстріляних тварин приходять нові тварини. Є чисельність, достатня кількість корму - значить вони мають усе одно багато можливостей для вигодовування тих своїх малих.
У Львівській обласній військовій адміністрації кажуть, що мисливці вже зараз можуть приєднуватися до єгерів і допомагати їм відстрілювати хижих тварин. Для цього потрібен спеціальний дозвіл. Але відновлювати загальні лови під час воєнного стану ОВА не буде.
Оксана Війтик, виконувачка обов'язків директора Департаменту екології та природних ресурсів Львівської ОВА:
Я буду говорити як представник екології, тому що влада області чітко сказала: поки війна, полювання не буде. Полювання - це хобі.
Тож боротися зі сказом на Львівщині цьогоріч доводиться тільки шляхом вакцинації. Цієї осені Держпродспоживслужба планує розкинути у лісах області до трьохсот тисяч доз приманок з вакциною.