Хмельницька АЕС відзначає 20-річний ювілей 2-го енергоблоку: як працює та відновлює потужності станція в умовах війни [ Редагувати ]
Ювілей відзначають на Хмельницькій Атомній електростанції. Рівно 20 років тому частиною української енергосистеми став 2-й блок АЕС. Нашим кореспондентам вдалося поспілкуватися з тими, хто тоді, у 2004-му, натискав кнопку "Пуск". І тими, хто нині намагається врятувати енергетику після масованих ворожих ударів. Репортаж про боротьбу за світло у сюжеті Єлизавети Яковлевої.
Це відео 20-річної давнини. На архівних кадрах фахівці готують до запуску 2-й енергоблок Хмельницької атомної електростанції. Він має додати енергосистемі України ще один Гігават потужності.
Готов к приему топлива.
Сергій Цукрук добре пам'ятає ті часи. У 2004-му він був керівником зміни на тому самому 2-му енергоблоці і відповідав за те, щоби всі етапи підготовки пройшли правильно. Аби потім дати команду "Пуск!".
Сергій Цукрук, керівник зміни 2 енергоблоку Хмельницької АЕС (2004):
На зміні знаходяться оператори і реакторного, і турбінного. І вони працюють синхронно. А я людина, яка керує синхронізацією процесу.
Сергій каже: він та його підлеглі добре розуміли, яку відповідальність несли в той момент. Адже складне обладнання АЕС не терпить необережних рухів.
Сергій Цукрук, керівник зміни 2 енергоблоку Хмельницької АЕС (2004):
У всього персоналу був такий піднесений настрій. Підключили, вивели на мінімальний рівень потужності - це були робочі процеси, ми не відчували себе героями. А в цей день, да, ми відчули, що ми учасники історичних подій.
Зараз таких як Сергій називають ветеранами енергетики. Саме вони до 20-річного ювілею запуску 2-го енергоблока Хмельницької АЕС отримують почесні грамоти від міністра енергетики Германа Галущенка та керівника "Енергоатому" Петра Котіна.
У ювілейну для Хмельницької АЕС дату колектив станції та Міністерство енергетики передають допомогу тим, хто нас захищає. На фронт підуть дрони, автомобілі та катер!
Петро Котін, в.о. голови правління "Енергоатому":
Аби покращити та полегшити роботу наших військових на передовій і допомогти їм бити ворога.
Хмельницька АЕС нині тримає власний фронт. Окрім блоків, які вже працюють, віддаючи в систему такі потрібні в часи масованих ворожих обстрілів гігавати, тут активно триває підготовка до будівництва нових енергоблоків.
Герман Галущенко, міністр енергетики України:
Такий обсяг генерації, як 3-й блок, це 1100. Це дуже важливо, навіть ви всі це відчули зараз. Можна що завгодно розказувати, але вихід 1 блоку, вихід 2-го блоку - 10 днів нема жодних обмежень. Тому якби ми мали ще більше блоків в системі, нам би було легше проходити цей терор, який сьогодні, на жаль, не зупиняється.
Міністр підкреслює: Україна в умовах війни намагається не лише відновити постачання 9 Гігаватів втраченої генерації, а й будувати нове. У планах на найближчі роки - підключити до системи 3-й та 4-й, а згодом - і 5 та 6-й енергоблоки. Адже саме "атомка" дає найбільшу потужність. Втім, паралельно енергетики працюють над розбудовою малої та розподіленої генерації. Адже завдання номер один на найближчий час - підготуватися до зими.
Петро Котін, в.о. голови правління "Енергоатому":
На сьогодні скоротили більш, ніж на 4 доби взагалі всі ремонтні роботи, які були. На сьогодні нам лишилося відремонтувати 2 енергоблоки, які будуть до листопада місяця в енергомережі. І з усіма 9 будемо проходити.
Герман Галущенко, міністр енергетики України:
Єдине, що може вплинути на стан - це масштабність ударів саме по енергетиці. І не сам факт удару, а вплив цього удару безпосередньо на систему.
Українська енергетика - один із символів незламності України. Адже навіть в умовах війни фахівці галузі цілодобово продовжують боротися за те, щоби наша держава вистояла навіть тоді, коли ворог тисне і не припиняє атакувати.