На Черкащині "цвіте" Дніпро: чим це небезпечно [ Редагувати ]
"Цвіте" та пахне Дніпро широкий. Через аномальну спеку та системне забруднення, вода у річках України починає "цвісти" значно раніше, аніж зазвичай. Раніше цвітіння синьо-зелених водоростей починалось в серпні, а зараз його пік вже припадає на середину липня. Найбільше від цього страждає головна водна артерія країни - Дніпро. "Цвітіння" води в ньому не тільки не естетичне явище, а ще й небезпечне! І для мешканців водоймищ, і для людей. Чому? Репортаж Станіслава Кухарчука з Черкас.
Ще місяць тому на пляжах Черкас ніде було яблуку впасти, але на початку серпня охочих поплавати й поніжитись на березі - не багато. Одна з причин - сезон цвітіння води. З кожним роком він починається все раніше. Цьогоріч синьо-зелені водорості почали множитись у Дніпрі вже на початку липня.
Станіслав Кухарчук - кореспондент:
От зараз в Дніпрі вода доволі чиста і прозора. А все тому, що останні кілька днів дме поривчастий вітер, він жене хвилю і це дало змогу воді очиститись. А от чи на довго.
Користуючись погодою, Євген із синами прийшов на пляж покататись на САП-борді. Каже, така нагода у пік цвітіння синьо-зелених водоростей випадає не часто.
Євген - відпочивальник:
Є течія, то добре, а як немає течії, то воно все зелене, гидко заходити в воду. Це бентежить. Фосфати кажуть, наше життя на це впливає.
Та кілька тижнів тому вода поблизу Черкаських пляжів зовсім не викликала бажання заходити у річку.
Це відео відзняв один з відпочивальників. Зелена вода і безліч мертвої риби. Таку задуху, зокрема, спровокувало і цвітіння синьо-зелених водоростей.
Екіпаж екоінспекції вирушає на забір проб води у межах Черкас та прилеглих сіл. Візуально плесо Дніпра видається чистим, але це тільки на перший погляд.
Це і є ті самі синьо-зелені водорості. Через хвилі й вітер вони просто перемішались у товщі води, але нікуди не поділись. Вдень, за допомогою фотосинтезу, вони збагачують воду киснем. Та це тільки вдень.
При нормі більше 4 раз, а на вечір може впасти? - Да, він вночі падає і тоді оце можуть бути замори.
Саме вночі розкладання цих самих водоростей поглинає в рази більше кисню з води, аніж вони виробили вдень. Тому час від часу у Дніпрі і стаються замори риби.
Олена Стецик - в.о. начальника водних ресурсів Державної Екоінспекції Центрального округу:
З підвищенням температури повітря підвищується температура води - це все пришвидшує всі хімічні й біологічні процеси. Відповідно це супроводжується великою кількістю споживання кисню і виділення вуглекислого газу.
Одним з факторів, який впливає на таке масове "цвітіння" річок, є скиди стічних вод, які забруднені фосфатами, що присутні у пральних та мийних засобах. Утім, фосфати це не єдина проблема.
Ось такі таблички на черкаських пляжах з'являються системно. Це означає, що вода тут забруднена і має значну небезпеку для відпочивальників. Фахівці обласного центру профілактики хвороб моніторять стан поверхневих вод щотижня і результати зовсім не втішні.
Володимир Папач - головний державний санітарний лікар Черкаської області:
Це вміст лактозопозитивної кишкової палички, це поліфаги, виявляли ми й патогенні мікроорганізми на зразок сальмонели. Це свідчить про фекальні забруднення - продукт життєдіяльності людини або тварини. Свідчить про органічні забруднення, які можуть попадати зі стічними й зливними водами
А аномальна спека ще й пришвидшує хімічні процеси і в без того забрудненій воді.