Моді їде до Києва: що чекати від цього візиту [ Редагувати ]
В Україну їде індійський прем'єр. Очікують його в Києві вже завтра. Візит Нарендри Моді в нашу країну - перший в історії двосторонніх відносинах між двома державами. Чого очікувати? І про що індійський прем'єр сьогодні говорив у Польщі? Розкажуть мої колеги.
Індійський прем'єр у Варшаві. Нарендра Моді прибув до Польщі з нагоди 70-річчя встановлення двосторонніх відносин. Розпочав свій дводенний візит з відвідин пам'ятників видатним індійським діячам.
І вже зустрівся з польськими прем'єром та президентом.
Під час зустрічі йшлося не тільки про двосторонні відносини, але і про міжнародні проблеми, зокрема про війну в Україні. Індійський прем'єр підкреслює: конфлікти має вирішувати дипломатія, а не гармати.
Нарендра Моді, прем'єр-міністр Індії:
Ситуація, яка склалася в Україні та Західній Азії, викликає глибоке занепокоєння у всіх нас. Індія твердо вірить, що жоден конфлікт або проблему не можна вирішити на полі бою. І тому ми підтримуємо діалог і дипломатію для швидкого відновлення миру і стабільності. Для цього Індія готова працювати з дружніми країнами, щоб надати всю можливу підтримку.
З цим самим меседжем вже завтра, у п'ятницю, Моді прибуде до Києва. Це буде перший такий візит в історії двосторонніх відносин Індії та України. Тим більш важливий, що відбувається під час війни.
Оглядачі припускають: відвідинами української столиці політик хоче збалансувати свою поїздку до москви у липні. Туди індійський прем'єр поїхав одразу після переобрання на третій термін. За що отримав порцію критики. Помпезне прийняття у росії відбулося на тлі варварських обстрілів України, зокрема "Охматдиту". Тоді політик зазначив: війна в Україні була серед основних тем розмови з путіним.
Нарендра Моді, прем'єр-міністр Індії:
Війна, баталії чи теракти, кожна людина, яка вірить у людство, відчуває біль через втрату життів. Коли вбивають невинних дітей, бачиш, як вони гинуть, серце болить, і цей біль нестерпний. І в цьому контексті також була дискусія.
Хоча Індія офіційно не підтримала жодної зі сторін у російсько-українській війні, вона стала одним з головних бенефіціарів західних санкцій проти москви - скористалася нагодою купувати дешеву нафту.
Окрім того, через тісні зв'язки ще з радянських часів не голосує за невигідні росії резолюції ООН. Однак бажання Моді відвідати Київ високо оцінили у США.
Річард Верма, заступник держсекретаря США:
Ми розуміємо довготривалі відносини Індії з росією та певні зобов'язання Індії. Але я ціную позицію прем'єр-міністра Моді, яку той висловив заявою "зараз не час для війни, а час для миру".
Окрім того, візит показує відкритість Індії до співпраці, і Україні точно варто скористатися цим, щоби розбудовувати партнерські відносини з Делі - кажуть знавці міжнародної політики.
Аліна Гриценко, головна консультантка центру зовнішньополітичних досліджень НІСД:
Візит Нарендри Моді повинен для нас стати теж таким поштовхом, аби певний зробити буст двостороннім українсько-індійським відносинам, тому що у нас є досить міцний фундамент для співпраці, і нам це треба розвивати. Це співпраця і в ІТ, і в космічних технологіях, і в промисловості, АПК, і сільське господарство, і медицина, фармацевтика і так далі.
Щоправда, розраховувати, що Індія різко змінить свою позицію щодо війни в Україні не варто. Але візит Моді до Києва уже є позитивним сигналом, зокрема іншим країнам.
Аліна Гриценко, головна консультантка центру зовнішньополітичних досліджень НІСД:
Індія може певною мірою задати тренд іншим державам глобального півня, послугувати прикладом і допомогти Україні привернути увагу і консолідувати політичну підтримку з боку інших держав Глобального Півдня. А саміт миру у Швейцарії підтвердив той факт, що підтримка цих держав, цих регіонів є дійсно дуже важливою.
Представники Індії брали участь у всіх раундах міжнародних перемов щодо встановлення миру в Україні у Джидді, на Мальті, у Копенгагені та саміті у Швейцарії. І є всі підстави вважати, що її представники прибудуть і на другу мирну конференцію, яку Київ готує восени. І це стане вагомим плюсом щонайменше в імплементації окремих пунктів мирного плану Києва.