Подоляк розповів про "козирі в руках" наших дипломатів [ Редагувати ]
Курська операція - це частина Плану перемоги України, який Володимир Зеленський анонсує у вересні надати Президенту США Джо Байдену та кандидатам - Камалі Гарріс і Дональду Трампу. Зокрема, й щоби зняти нарешті побоювання Заходу стосовно міфічних "червоних ліній", якими росія лякає міжнародну спільноту.
Як події на фронті впливають на дипломатичні процеси в Україні та світі? Та які козирі в руках наших дипломатів? Пр це Ніна Коломієць поговорила з радником голови Офісу Президента України Михайлом Подоляком.
Курська операція продовжується, вона розвивається, три тиждні достатньо ефективних дій, які повернули суб'єктність України, останні 8-10 місяців наші партнери вважали, що по лінії фронту стагнація і певно треба шукати якісь можливості домовитись із рф. Сьогодні ініціатива поступово переходить на бік України.
"Курська операція Україна демонструє, що якщо приймати відповідні асиметричні, креативні рішення по ходу війни, то ти будеш мати переваги певні, і знову ж таки, це підвищує, скажімо так, інтерес наших партнерів постачати швидше зброю, яка необхідна для ефективного ведення і оборонної складової, і контрнаступальної складової у цій війні, і тому безумовно, курська операція показує декілька важливих речей, перш за все для наших партнерів, перше, що з України, з росією... Україна може і буде воювати, більше того, що війна може бути в повному обсязі перенесена на територію російської федерації, що не існує ніяких червоних ліній, і російська федерація не готова до того, що відбувається сьогодні в Курській області, і знову ж таки, російська федерація демонструє, що в неї не так багато ресурсів, як про це багато хто говорив", - сказав він.
Четверта складова, що ефективні неочікувані дії, вони можуть суттєво впливати на перебіг подій в цілому у війні, і знову ж таки, так як війна велика, безумовно очікувати, що там буквально за тиждень росія буде знімати всі свої найбільш боєздатні частини, наприклад, з Донецького напрямку, ні, цього, ну безумовно не буде, але між тим росії доведеться приймати відповідні стратегічні рішення, які будуть знову ж таки впливати на те, що відбувається по Запорізькому, Донецькому, Луганському і інших напрямках, і вже сьогодні ми бачимо певні передислокації, наприклад, з південних напрямків, певна частина ресурсу російської федерації переміщується до Курської області.
"Ну і нарешті ключове - це соціальний статус території під назвою Курська область російської федерації, це ті дискусії, які починаються в російському суспільстві, я розумію, що це трошки дивно звучить дискусії у російському суспільстві, але між тим люди знаходяться в шоці, я маю на увазі росіяни, вони нарешті усвідомлюють, що війна - це не десь там далеко, а війна буде на їхній території, і вона буде тільки масштабуватися", - додав Подоляк.
росія завдала один із наймасованіших ударів по українській енергетиці цього тижня. Чи свідчить це про намір рф помститися за курську операцію, і на вашу думку, чи очікувати тепер ескалації з боку України агресорки?
Ну давайте почнемо з того, що це п'ятий масштабний удар з протягом війни, мінімально було 88 ракет, правильно, на цьому тижні був найбільший удар, 127 ракет і 109 дронів, синхронізована комбінована атака, я б не сказав, що це має відношення до якоїсь там міфічної помсти і так далі, ні, це один з обов'язкових елементів, геноцидних елементів цієї війни, які росія використовує неодноразово і буде продовжувати це робити, чому?
"Тому що в росії немає інших аргументів, окрім як знищувати цивільне населення, масштабно бити по цивільному населенню і масштабно бити, використовуючи стратегічну авіацію по критичній інфраструктурі, таким чином вона вважає, що буде суттєво впливати на психо-емоційний стан України, впливати на наших партнерів, ну тобто і так чи інакше мати певні переваги, і тому це не про помсту, це про усвідомлення вчинення масштабного злочину, ще раз, це зумисні дії, які направлені на те, щоб нас занурити в більшу там депресію, в більшу пасимізацію, знищити якомога більше, знову ж таки критичних об'єктів для того, щоб Україна відчувала ну вкрай тяжкий перебіг подій саме по всій території України", - говорить Подоляк.
А чи можна очікувати ескалацію, ви праві, коли слово ескалацію ми використовуємо, це говорить про те, що російська федерація підвищує певні ставки, але всі ресурси. які в неї були, всі задуми, які вона хоче реалізувати, вона вже використовує в цій війні, тому якоїсь там особливої ескалації, щось там взагалі нового від російської федерації очікувати не треба, треба очікувати тільки збільшення оцього самого геноцидного компоненту, і це, до речі, скажімо так, треба обговорювати з нашими партнерами. Тому що коли ми говоримо про подібні атаки, масовані атаки, комбіновані, коли використовуються всі формати ракет, велика кількість дронів, ми з нашими партнерами говоримо про три речі, які треба усвідомлювати: перше, можна без безумовно сидіти і на це дивитись спокійно, знаходячись поза війною, але для України, що важливо? Для України важливо або збільшення постачання і пришвидчення постачання нам систем протиракетної оборони і протиракет до них, ну щоб можна було дозакрити небо і підвищити відсоток збиття. Дивіться, відсоток збиття при цій атаці, при останній атаці був 102 ракети зі 127. Було бажано довести це там до 95, 98% збиття.
"Це перше, постачання більшої кількості систем про, які відповідно можуть.працювати по цим форматам ракет, які росія використовує. Друге, це використання своїх ресурсів на своїх територіях і збиття у суверенному повітряному просторі України, відповідно російських ракет, ті ракети, які є незаконними, які перебувають незаконно в нашому повітряному просторі, це такий собі гуманітарний компонент, це абсолютно в рамках міжнародного права, це пасивний захист цивільного населення іншої країни, яка звертається за допомогою, тобто дивіться, використовуючи ресурси країн НАТО, які є сусідами України, можна захистити західні, західно-центральні області, ну тобто закрите небо над цими областями. І це дозволить нам суттєво змінити диспозицію. дефіцитних протиракетних систем і збільшити, наприклад, використання їх в східних там чи центральних чи південних регіонах і таким чином знову ж таки суттєво підвищити процент збиття, відсоток збиття російських ракет", - додав радник ОП.
Ну і нарешті третє ключове, про що постійно говоримо на різних майданчиках, і знову ж таки, це вже глобальна дискусія, вона ще не на фінішній прямій, але я думаю, що рішення буде відповідно прийняті. Це можливість нанесення масштабних системних ударів дальньобійною зброєю іноземного виробництва по території російської федерації, не абстрактно по якимсь там інфраструктурним об'єктам, а саме по об'єктам, де знаходиться стратегічна авіація, де знаходиться авіаційна інфраструктура. російська федерація не має потенціалу відновлення цих самих стратегічних бомбардувальників Ту-22, Ту-160, Ту-95, якщо вони будуть знищені, у росії не буде взагалі цього аргументу, і таким чином, безумовно, ще раз підсумую, російська федерація зумисно використовує цю практику протягом всієї війни, удари по цивільному населенню, критичній інфраструктурі використовуючи стратегічні моменти Україна знає, як з цим треба боротися, але треба, щоб тут була більш, скажімо, швидка і більш об'ємна допомога від партнерів.